Tradycyjne bajgle wywodzą się najprawdopodobniej z Krakowa. Później, razem z podróżującymi za ocean osadnikami, dotarły do Ameryki Północnej, a konkretnie na Manhattan. Od tego momentu stały się ulubioną formą lunchowej przekąski w USA.
Tradycyjny smak bajgla to połączenie serka philadelphia z łososiem. Sekret smacznych bajgli tkwi w sposobie przygotowania ciasta, które jest łatwe do wykonania w domu. Oczywiście możemy wykorzystać również gotowe pieczywo. A jako urozmaicenie naszych doznań smakowych, proponujemy tradycyjne bajgle połączyć z bakaliowymi nutami. Co powiecie na dodatek suszonej żurawiny w połączeniu z kozim serem lub pikantny sos z dodatkiem miechunki peruwiańskiej, a może delikatny migdałowy twarożek jako baza przepysznego smaku?
Przepis na ciasto (8 porcji)
Składniki:
- 3 szklanki i 2 łyżki ciepłej wody
- 3 łyżka miodu
- 1 łyżeczka drożdży instant
- 3,5 szklanki mąki pszennej
- 3 łyżeczki soli
- ziarna, np. Bakalland do posypania : mak, sezam, pestki słonecznika bądź pestki dyni
- 2 łyżki sody oczyszczonej
Przygotowanie:
Mąkę przesiewamy do miski. Następnie 1 szklankę wody mieszamy z miodem, drożdżami, łyżeczką soli i dodajemy do mąki. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, a następnie zagniatamy ciasto przez ok. 5 minut (do momentu, aż nabierze jednolitej konsystencji). Gotowe ciasto przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy na ok. 5 minut. Po upływie tego czasu wyrabiamy je jeszcze przez chwilę. Wyrobione ciasto przykrywamy i odstawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia. Kiedy ciasto wyrośnie, formujemy z niego kulę i wstawiamy do lodówki na całą noc. Następnego dnia formujemy z ciasta 8 kulek o tej samej wielkości, w środku każdej robimy dziurkę i formujemy w kształt bajgla. Odstawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia. Aby rozpocząć pieczenie, wyrośnięte bajgle powinniśmy zanurzyć jeszcze w roztworze przygotowanym z 2 szklanek wody, łyżki miodu, sody i 2 łyżeczek soli. Każdego bajgla gotujemy w roztworze przez ok minutę z każdej strony. Gotowe bajgle posypujemy ulubionymi ziarnami i wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i pieczemy przez ok. 20-25 minut.
Bajgle z warzywami i pikantnym sosem na bazie Złotych owoców
Składniki (2 porcje):
- 2 bajgle (gotowe lub przygotowane samemu według przepisu)
- 1 słodki pomidor
- 1 czerwona cebula
- garść rukoli
- 2 ogórki konserwowe
- 1 opakowanie passaty pomidorowej
- 1 czerwona papryka
- 120 g Złotych owoców (miechunki peruwiańskiej), np. Bakalland
- 1 papryczka chilli
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Na patelni podsmażamy pokrojoną paprykę i passatę pomidorową, dodajemy Złote owoce (miechunkę peruwiańską) i posiekaną ostrą papryczkę. Podsmażamy jeszcze przez chwilę, aż składniki połączą się. Odstawiamy do wystudzenia. Bułki delikatnie grillujemy na patelni lub opiekamy w tosterze (tak aby były ciepłe). Następnie na bajgle nakładamy wszystkie pokrojone wcześniej składniki i gotowy sos. Gotowe bajgle możemy podać z pieczonymi ziemniaczkami.
Bajgle z serem kozim, oliwkami i suszoną żurawiną
Składniki (2 porcje):
- 2 bajgle (gotowe lub przygotowane samemu według przepisu)
- 4 plastry szynki konserwowej
- 200 g sera koziego
- 100 g oliwek
- 2 gałązki koperku
- 1 gałązka świeżej bazylii
- 2 łyżeczki płynnego miodu
- 100 g żurawiny, np. z sokiem z granatu Bakalland
Przygotowanie:
W tosterze lub na patelni do grillowania podgrzewamy pieczywo. Następnie układamy na nim szynkę konserwową. Ser kozi kroimy w kostkę, koperek, oliwki siekamy i układamy na pieczywie, dodajemy suszoną żurawinę i wszystko polewamy miodem. Na koniec bajgle ozdabiamy listkiem bazylii.
Bajgle z mozzarellą i twarożkiem migdałowym
Składniki:
- 2 bajgle (gotowe lub przygotowane samemu według przepisu)
- garść rukoli
- 6 pomidorków koktajlowych
- 100 gram mozzarelli
- 200 g migdałów, np. blanszowanych Bakalland
- 4 łyżki mleka roślinnego
- 2 łyżeczki soku z cytryny
Przygotowanie:
Migdały zalewamy wodą i odstawiamy na ok. 30 minut do namoczenia. Następnie w blenderze umieszczamy mleko roślinne i migdały i miksujemy wszystko na gładką masę. W tosterze lub na patelni do grillowania podgrzewamy pieczywo. Następnie smarujemy pieczywo twarożkiem migdałowym, układamy na nim rukolę, pokrojoną mozzarellę i pomidorki koktajlowe.