Praktyczny poradnik dla tych, którzy chcieliby sprawniej poruszać się po świecie społecznym i osiągnąć sukces w biznesie. Z nauką ma niewiele wspólnego, ale jest ciekawą lekturą.

Tekst: Sylwia Skorstad

Vanessa Van Edwards na pewno zna się na biznesie i wie, jak odnosić sukcesy. Kiedy w 2013 roku we własnej kuchni nagrała za pomocą telefonu swój pierwszy kurs dotyczący języka ciała, miała nadzieję sprzedać go 20-30 osobom za cenę 49 dolarów. Już pierwszego dnia znalazła 400 chętnych na skorzystanie z jej porad. Przynajmniej tak sama twierdzi w wywiadzie dla portalu „oregonlive.com”.

Dziś prowadzi szkolenia na temat ludzkich zachowań między innymi dla biznesmenów z listy najbogatszych „Forbes”, bywa cytowana przez prestiżowe media i prowadzi  sukcesem laboratorium „Science of people”. Czy zna się na psychologii? Co do tego mam wątpliwości.

Nauka a poradnictwo

Nie wszystko, co nazwiemy nauką, jest w nią w istocie. Naukowcy posługują się określonym językiem i określonymi metodami badań. Częścią ich studiów jest przyswojenie metodologii pracy. Naukowiec odróżnia się od nie-naukowca tym, że wie, jak skonstruować dany eksperyment, aby został on uznany za wiarygodny, a jego wyniki mogły posłużyć do dalszych analiz innym. Miarą sukcesu naukowca jest ilość publikacji w naukowych czasopismach, a nie liczba obserwujących na Facebooku czy Twitterze albo wzmianki w mediach.

Vanessa Van Edwards nie ma dyplomu z psychologii czy innej nauki społecznej. Może się pochwalić licencjatem z języka chińskiego. Z tego, co sama pisze w „Złam szyfr ludzkich zachowań” w kwestii zachowań ludzkich jest samoukiem, a badania prowadzi głównie w internecie. Jak? Tego się z jej książki nie dowiadujemy. Autorka mówi o dużych próbach, ale wielkość próby nie gwarantuje, iż badanie spełnia wymogi naukowego. Nawet jeśli na przykład 4000 z 8000 osób powie w internetowej ankiecie, że w przypadku profesjonalisty, który zabiega o zaufanie klientów, pewność siebie jest cenniejsza od wiedzy, opinii czy pozycji eksperta, to nie znaczy, że połowa ludzi tak uważa. Oznacza to, iż 50% Amerykanów, jacy zdecydowali się wziąć udział w ankiecie Vanessy, wybrało tę odpowiedź.

Zatem choć Van Edwards powołuje się na badania naukowe i cytuje źródła w przypisach, nie uznawałabym jej książki za pozycję naukową, a poradniczą. Nie znaczy to, że nieprzydatną. Co autorce bezsprzecznie się udaje, to zainteresować szeroką publiczność dziedzinami nauk społecznych. Może właśnie dlatego, że nie mówi stricte naukowym językiem.

Miejsce w grupie

Van Edwards radzi, jak odnaleźć swoje miejsce w dowolnej grupie. Bardzo konkretnie mówi na przykład o tym, gdzie najlepiej stanąć, z kim i o czym porozmawiać, jakich wpadek unikać i jak budować pewność siebie. Radzi, jak lepiej odczytywać emocje i intencje rozmówców i w jaki sposób czytelnie przekazywać własne komunikaty. Skupia się na pierwszych pięciu minutach kontaktu, następnie pierwszych pięciu godzinach i wreszcie pierwszych pięciu dniach. Przekonuje, że kompetencje społeczne przydają się w każdym zawodzie i pozwalają w nim osiągnąć sukces skuteczniej niż na przykład umiejętności techniczne.

Poradnik „Złam szyfr ludzkich zachowań” zawiera wiele intrygujących ciekawostek. Dowodzi, że umiejętnie dobrany komplement potrafi zdziałać cuda, a właściwe pytanie zadane w odpowiednim momencie zmienić losy całej relacji interpersonalnej. Podaje też szereg wskazówek, jak w praktyce ćwiczyć dane umiejętności. Osobom czującym się niepewnie w towarzystwie ta książka może posłużyć jako psychologiczna trampolina i zachęcić do dalszych studiów nad ludzką naturą.

„Złam szyfr ludzkich zachowań”, Vanessa Van Edwards, Wydawnictwo MT Biznes

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.