Codzienne życie w Warszawie toczy się szybciej. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy stolicy w wolnych chwilach uciekają za miasto w poszukiwaniu wytchnienia. Wiosną chętnie wybierają podmiejskie zielone okolice na wycieczki, a są też tacy, którzy pod ich wpływem podejmują decyzję o przeprowadzce się na przedmieścia.

zielone okolice Warszawy - Kampinos

Wycieczka do Kampinosu

Mieszkańcy stolicy często spędzają czas wolny w Kampinoskim Parku Narodowym. Rozciągający się na północny zachód od Warszawy, pokryty terenami Puszczy Kampinoskiej, to jeden z najlepszych terenów rekreacyjnych w okolicy. Utworzony w 1959 roku Kampinos jest jednym z dwóch parków na świecie graniczących ze stolicą państwa. Ponad 70% jego powierzchni zajmują pełne uroku lasy, w których rośnie ponad 100 gatunków roślin, w tym dęby, brzozy, goździki piaskowe, a nawet paprocie górskie.

Podwarszawski Kampinos to idealnie miejsce na wycieczki. Liczne szlaki turystyczne przyciągają piechurów i rowerzystów, którzy mają do dyspozycji ponad 360 kilometrów tras pieszych i ponad 200 kilometrów tras rowerowych.

Zielone okolice Warszawy – atrakcje w zasięgu ręki

Mało kto wie, że województwo mazowieckie to atrakcyjny turystycznie i wbrew pozorom bardzo zielony region Polski. Nieopodal Warszawy znajduje się mnóstwo zielonych atrakcji. Jednym z ulubionych miejsc mieszkańców stolicy jest okolica Zalewu Zegrzyńskiego. Zalew Zegrzyński to utworzony w 1963 roku zbiornik retencyjny na Narwi, usytuowany w powiecie legionowskim. Nad wodę można dojechać samochodem lub rowerem. Na miejscu czeka kilka malowniczo położonych plaż, przystanie jachtowe i urokliwe knajpki.

Każdy mieszkaniec Warszawy przynajmniej raz powinien też odwiedzić Rezerwat Przyrody Horowe Bagno, zlokalizowany w granicach administracyjnych Marek. Rezerwat utworzono w celu ochrony wilgotnego lasu, torowisk i wód, będących siedliskiem rzadkich roślin. Spacer dookoła torfowiska nie zajmuje więcej niż godzinę.

Innym ciekawym miejscem nieopodal stolicy są Lasy Legionowskie. To niezwykle różnorodny teren. Znajdziemy tam piaszczyste wydmy, tereny podmokłe, ścieżki i dukty, brzozowe zagajniki i wrzosowiska. Spacer pośród takich okoliczności przyrody to gratka dla dzieci i dorosłych.

Po drugiej stronie Warszawy znajduje się magiczny Rezerwat Przyrody Stawy Raszyńskie. To rezerwat ornitologiczny, będący idealnym środowiskiem do życia dla ptactwa wodnego i błotnego. Podczas wycieczki wśród wybudowanych w drugiej połowie XVIII wieku stawów można spotkać m.in. czaple siwe, perkozy, kormorany czy łabędzie.

Zamieszkaj pod miastem

A co, gdyby tak każdego dnia korzystać z uroków zielonej okolicy, jednocześnie nie rezygnując z wygody, jaką oferuje stolica? Życie na przedmieściach daje ogromny komfort. Mieszkańcy do dyspozycji mają większą i bardziej zaciszną przestrzeń, o którą trudno w centrum miasta. Kiedy natura niemal wkracza do domu przez okna, łatwiej się wyciszyć, zrelaksować i odstresować. W każdej chwili można wówczas udać się do pobliskiego lasu na spacer, wybrać się na przejażdżkę rowerową po okolicznych ścieżkach czy spędzić aktywny czas na jednej z leśnych polan.

Miejscem, które wpisuje się w wizję spokojnego życia pod miastem, są Michałowice. To prężnie rozwijająca się wieś tuż pod Warszawą. Graniczy z dwoma warszawskimi osiedlami – Ursusem i Włochami. Plusem Michałowic jest doskonałe połączenie komunikacyjne ze stolicą. Do centrum dojedziemy pociągiem z jednej z pobliskich stacji lub samochodem – np. trasą S8. 

W okolicy Michałowic nie brakuje rozległych obszarów łąkowych i kompleksów leśnych, idealnych na wiosenne aktywności. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą odwiedzić malowniczy Las Młochowski usytuowany ok. 10 km od Michałowic, a na przejażdżkę rowerową warto wybrać się do Lasów Sękocińskich, przez które wiodą utwardzone ścieżki, idealne do jazdy na jednośladzie.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.