Zbliża się lato, więc warto zastanowić się, jak ochronić wzrok przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Choć słońce emituje je przez cały rok, to w miesiącach letnich może być ono szczególnie dotkliwe dla oczu. Dlatego okulary przeciwsłoneczne w tym okresie są koniecznością. Jakie wybrać, by były nie tylko stylowe, ale również odpowiednio zabezpieczyły oczy? I jakie rozwiązanie jest najlepsze dla osób z wadami wzroku? 

okulary przeciwsłoneczne

Wybór okularów przeciwsłonecznych

Większość osób wybiera okulary przeciwsłoneczne, kierując się głównie własnym gustem. Wybór modeli dostępnych na rynku jest tak ogromny, że każdy może znaleźć idealny kształt i kolor oprawek. Bardziej problematyczną kwestią są szkła. Niestety, okulary przeciwsłoneczne dostępne na bazarkach czy w popularnych sieciówkach nie zapewniają oczom odpowiedniej ochrony. Chociaż szkła są przyciemniane, to nie ograniczają szkodliwego wpływu promieni UV, a wręcz mogą sprawiać, że większa jego ilość wniknie do oczu. Dlaczego? Ponieważ ciemne szkła powodują rozszerzanie się źrenic, przez co więcej promieni dostaje się do oczu. Zupełnie inaczej jest w przypadku szkieł wyposażonych w filtry UV. Nie tylko zapewniają one komfort widzenia, ale także chronią oczy przed szkodliwym wpływem słońca.

Gdzie szukać dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV najlepiej jest kupić w dużym i zaufanym sklepie. Wtedy nie musimy sprawdzać każdego produktu osobno. Mamy pewność, że sklep przeprowadza za nas selekcje okularów, które są bezpieczne dla oczu. Ogromny wybór marek ma w swojej ofercie strona wOkularach.pl. Można tam znaleźć zarówno modele od znanych projektantów, jak i świetne jakościowo okulary w przystępnych cenach.

Warto wspomnieć, że okulary wyposażone w filtry UV są droższe niż te zakupione w zwykłym sklepie odzieżowym czy kiosku. Jest to jednak inwestycja w zdrowie swoich oczu, a na tym nigdy nie warto oszczędzać. Poza tym jakość wykonania tego typu produktów jest nieporównywalnie lepsza, więc droższe okulary mogą służyć nawet latami.

Okulary przeciwsłoneczne, a soczewki kontaktowe

Zapewne wiele osób, które dopiero od niedawna są użytkownikami soczewek kontaktowych, zastanawia się, jakie okulary przeciwsłoneczne będą dla nich odpowiednie. W przypadku osób noszących soczewki nie ma tak naprawdę żadnych ograniczeń. Wystarczy, jak zwykle założyć swoje soczewki kontaktowe, a kiedy zajdzie taka potrzeba, po prostu włożyć okulary przeciwsłoneczne. Dzięki temu nie trzeba ograniczać się do jednej pary korekcyjnych okularów. Można, zamiast tego zaopatrzyć się w kilka par ciemnych okularów i zmieniać je w zależności od wybranej stylizacji. Oczywiście, należy wybrać model wyposażony w szkła z filtrem UV, aby odpowiednio zadbać o zdrowie oczu.

Okulary fotochromowe

Soczewki dają ogromne pole manewru, jeśli chodzi o wybór okularów przeciwsłonecznych, jednak niektórzy mają przeciwwskazania do noszenia soczewek bądź po prostu lubią mieć tylko jedną parę okularów do wszystkiego. Dla takich osób alternatywnym rozwiązaniem na lato, ale także na cały rok, będą okulary fotochromowe. Są wyposażone w soczewki, które pod wpływem promieni słonecznych przyciemniają się odpowiednio, zapewniając komfort widzenia i ochronę narządu wzroku. Na rynku są dostępne również okulary fotochromowe progresywne, które można polecić osobom ze starczowzrocznością. Zapewniają odpowiednią jakość widzenia w bliży, dali, odległościach pośrednich, a dodatkowo chronią przed wpływem promieniowania UV na oczy.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.