Zakup butów kojarzy się z przyjemnym czasem, który można poświęcić sobie. Nie każdy jednak wie, jak wykorzystać moment zakupów i podczas wyboru obuwia część z nas decyduje się na zupełnie nietrafione modele, które mogą powodować ból i dyskomfort podczas chodzenia. Jak unikać tych błędów?

Kupno używanych butów – dlaczego nie warto tego robić?

Choć wiele osób wie, że nie powinno się kupować używanych butów dla dzieci, to jednak wiedza ta nie jest stosowana w przypadku dorosłych. Nawet najlepszej jakości buty mają tendencję lekkiego dostosowania do stopy właściciela, dlatego kupując używaną parę butów, skazujemy się na nieuniknione odkształcenia, które mogą drastycznie wpłynąć na komfort chodzenia.

Niedopasowane obuwie do kształtu stopy

Impulsywne kupowanie butów bardzo często wiąże się z wyborem modelu, który nie pasuje do kształtu stopy. Okazuje się bowiem, że nie tylko rozmiar ma znaczenie, ale na komfort podczas chodzenia ma wpływ również szerokość stopy, a także układ palców. Stopy możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • grecki – z wystającym drugim palcem,
  • egipski – palce stopniowo zmniejszają się od palucha, aż po mały palec,
  • rzymski – wszystkie palce u stopy są podobnej długości.

W zależności od rodzaju stopy powinniśmy wybierać rodzaj noska. Posiadacze stóp w typie greckim powinni wybierać buty o długim nosku, natomiast osoby o budowie stopy przypominającym typ rzymski powinny wybierać buty z kwadratowymi noskami. W przypadku typu egipskiego najwygodniejsze będą okrągłe noski.

Zbyt sztywna podeszwa buta

Choć w przypadku górskich wędrówek dobra przyczepność i sztywność podeszwy będzie priorytetem, to do codziennego użytkowania należy wybierać pośrednie modele, które przede wszystkim zagwarantują wygodne przemieszczanie. Wybór sztywnej podeszwy może wiązać się z szybszym przemęczeniem stopy, a także z nieprzyjemnymi otarciami, które skutecznie zniechęcą do aktywności.

Za wysoki obcas i zbyt wąski nosek

Wiele kobiet wybierając buty, kieruje się wysokością obcasa i nie zwraca uwagi na jego stabilność. Zbyt wysokimi obcasami starają się dodać sobie kilka centymetrów i pomijają własne bezpieczeństwo, a także wygodę. Niestety wysokie i zbyt delikatne obcasy nie są dla wszystkich i zdecydowanie nie powinny sięgać po nie osoby, które borykają się z problemami dotyczącymi aparatu ruchu. Podobnie jest z noskami, których celem jest wysmuklenie stopy. Połączenie niedopasowanej szerokości butów ze zbyt wysokim obcasem to mieszanka, która może prowadzić do deformacji stopy i pojawienia się zwyrodnień.

Kiedy wybieramy się na zakupy, kluczową kwestią jest dokładne mierzenie butów, co dla wielu osób wiąże się jedynie z założeniem butów i sprawdzeniem, czy długość jest odpowiednia. Żeby kupić wygodne buty, warto poświęcić więcej czasu i pochodzić w obuwiu przez kilka minut, testując czy są na pewno wygodne i odpowiednie do szerokości i kształtu stopy.

Wybierz swoje wymarzone buty spośród wielu niepowtarzalnych wzorów dostępnych w ofercie sklepu internetowego Eurobuty.com.pl

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.