Każdy początkujący muzyk perkusyjny zapoznaje się z właściwościami poszczególnych elementów swojego zestawu. W ten sposób bardziej świadomie rozpoczyna naukę gry na tym instrumencie. Z czego więc składa się zestaw perkusyjny? 

W zestawie perkusyjnym może znajdować się wiele elementów. W przypadku osób początkujących warto jednak ograniczyć się do kilku najważniejszych bębnów i talerzy. Minimalizm pozwoli szybciej nauczyć się podstawowych umiejętności. Z czasem zestaw perkusyjny może ulec dowolnemu rozszerzeniu.

W skład podstawowego zestawu perkusyjnego wchodzi centrala, werbel, dwa tomy, floor tom, hi-hat, crash i ride. Dodatkowo stopa oraz akcesoria. W przypadku osób początkujących będą to tylko pałki, a u nieco bardziej zaawansowanych również miotełki.

Sercem każdego zestawu perkusyjnego jest centrala. To największy element, który zapewnia niskie brzmienie i podstawę rytmu. W centrale uderza się nie pałką, lecz stopą. Z kolei werbel wyróżnia się wyrazistym i wysokim dźwiękiem. Najpowszechniejszym rozmiarem werbla jest średnica 14 cali i głębokość 5,5 cali.

W zestawie perkusyjnym znajdują się też dwa tomy oraz floor rom. Najczęściej są one montowane na statywach obok centrali. Elementy odpowiadają za pośrednie dźwięki perkusyjne. Najbardziej popularne konfiguracje tomów to 10,12,14 lub 12,13,16.

Talerze perkusyjne – dlaczego są tak ważne?

Hi-hat, crash i ride to podstawowe talerze perkusyjne, które znajdują się w każdym zestawie. Na tym pierwszym można grać w pozycji otwartej i zamkniętej, zarówno pałkami, jak i stopą. Z kolei crash to talerz przeznaczony do akcentowania, którego najpopularniejszym rozmiarem jest 16 cali. Ostatni z tym zestawieniu, czyli ride to talerz odpowiedzialny za motorykę. Właśnie z tego powodu perkusiści grają na nim na zmianę. Cały zestaw talerzy perkusyjnych można kupić w sklepie https://riff.net.pl/1894-talerze.

Dobry zestaw perkusyjny nie tylko ułatwia naukę, ale daje też większą satysfakcję z grania. Chcąc kupić instrumenty dobrej jakości, warto skorzystać z oferty profesjonalnego punktu sprzedaży akcesoriów muzycznych. Pracujące w nich osoby doradzą, jakiego rodzaju elementy wybrać do swojego pierwszego zestawu perkusyjnego.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.