Tradycyjny, domowy rosół to w polskiej kuchni prawdziwy klasyk, który podajemy zazwyczaj z cienkim makaronem, kawałkiem ugotowanej marchwi i posypujemy posiekaną natką pietruszki. W sam raz na chłodne dni.
Najbardziej delikatny jest ten przygotowany z mięsa drobiowego. Idealnie aby nie był za tłusty, ale też nie chudy, miał ładną złocistą barwę i był klarowny. Doskonały rosół o niebanalnym smaku przyrządzimy z najwyższej jakości kurczaka, np. Zagrodowego Rosołowego. Dzięki wyjątkowemu sposobowi chowu i karmienia jego mięso jest chudsze i zdecydowanie różni się smakiem od kurczaków standardowych. Chów kurczaka zagrodowego trwa o połowę dłuższej niż zwykłych kurcząt, przez cały ten czas ma dostęp do zagrody na świeżym powietrzu. Żywiony jest wyłącznie wysokowartościową, karmą roślinną bez GMO. Są to głównie zboża i słonecznik, zapewniające wszystkie witaminy i mikroelementy potrzebne do prawidłowego rozwoju. Podczas chowu nie podaje mu się żadnych antybiotyków.
Rosół domowy
Czas przygotowania: 2 godz.
Składniki:
- 2-3 pietruszki
- 3-5 łodyżek lubczyku
- 3-5 marchewek
- cebula
- Kurczak Zagrodowy Rosołowy
- przyprawa dołączona do Kurczaka Zagrodowego
- liść laurowy
- natka pietruszki
- por
- seler
- ziele angielskie
Przygotowanie:
Kurczaka Zagrodowego Rosołowego pokroić na części, opłukać. Warzywa obrać i również opłukać. Do większego garnka włożyć elementy kurczaka, zalać zimną wodą, lekko osolić, zagotować. Zdjąć szumowiny, dodać marchew, pietruszkę, por, seler, 2-3 gałązki lubczyku, ok. 3-5 liści laurowych, 5-7 ziaren ziela angielskiego, 7-10 ziaren pieprzu naturalnego.
Gotować na bardzo małym ogniu pod przykryciem, ok. 30 min. Po tym czasie gdy kurczak będzie miękki, wyjąć go. Nad palnikiem zrumienić cebulę i wrzucić ją do rosołu. Wyjąć rozgotowane łodyżki lubczyku, dodać przyprawę dołączoną do Kurczaka Zagrodowego Rosołowego oraz sól i pieprz do smaku.
Po wyłączeniu rosołu dorzucić nowe 1-2 łodyżki lubczyku. Podajemy z makaronem lub groszkiem ptysiowym, całość posypujemy posiekaną natką pietruszki. Mięso możemy podać oddzielnie np. z ryżem oraz zieloną sałatką.
Dobre rady:
- Rosół, który zostanie, należy przecedzić, zagotować, a następnie zamknąć np. w słoikach i po ostudzeniu wstawić do lodówki. Pamiętajmy, aby mięso i warzywa z rosołu przechowywać oddzielnie. Inaczej jest ryzyko, że rosół się zepsuje.
- Ugotowane mięso z rosołu Możesz z niego przygotować farsz do krokietów, pierogów lub pasztecików.