Uczeń i śmierć

W Nowym Jorku grasuje morderca, który duże skupiska ludzkie traktuje jak plac ćwiczebny do trenowania strzałów z karabinu snajperskiego. Eve Dallas rusza jego tropem.

Tekst: Sylwia Skorstad

Porucznik Eve Dallas rozpoczyna wyjątkowo trudne dochodzenie. Na lodowisku w nowojorskim Central Parku snajper zabija trzy osoby. Strzały oddaje z bardzo daleka, a następnie ucieka z miejsca zdarzenia, nie pozostawiając za sobą śladów. Żeby czegoś się o nim dowiedzieć, policjanci muszą postawić właściwe pytania. Dlaczego zabił akurat trzy osoby, choć miał możliwość oddać więcej strzałów? Czy ofiary były przypadkowe, czy wybrane wcześniej? A może tylko jedna z nich była prawdziwym celem mordercy? Jeśli tak, która?

Wycieczka w przyszłość

„Uczeń i śmierć” to kolejna powieść z wielotomowej serii „In Death”, w Polsce nazywanej niekiedy „Obliczami śmierci”. Rozgrywające się w przyszłości opowieści J.D Robb o Evie Dallas nie są klasycznymi kryminałami. Łączą elementy suspensu, science fiction i romansu. W przerwach między kolejnymi etapami dochodzenia czytelnik może znaleźć gorące sceny miłosne, również te erotyczne. Relacja głównej bohaterki z partnerem spełnia typowy romantyczny schemat – on bogaty, silny, przystojny i niezwykle czuły, ona krucha, delikatna i jednocześnie obdarzona siłą charakteru. Kochają się ponad życie i tak będzie zapewne, dopóki śmierć ich nie rozłączy.

Policja przyszłości korzysta z wynalazków usprawniających śledztwa. To ważne, bo przestępcy idą z duchem czasu i posługują się na przykład karabinami laserowymi, pozwalającymi celnie strzelać na duże odległości. Wszystko dzieje się szybciej i sprawniej. Na przykład obrazy z miejskiego monitoringu wysyła się na domowy komputer śledczego, gdzie napisany szybko program poddaje go odpowiedniej obróbce i odpowiada na pytanie, skąd dokładnie strzelał zamachowiec. Cała operacja trwa zaledwie kilka minut.  Praktyczne i dla śledczych, i dla tempa książki.

Z wyobraźnią

To zestawienie elementów różnych gatunków nie każdemu się spodoba, ale seria ma oddanych fanów. Przyciąga ich między innymi szybkim tempem akcji, intrygującą postacią głównej bohaterki i możliwością skonfrontowania własnych wizji przyszłości z tymi wykreowanymi przez autorkę.

Tworząca serię amerykańska pisarka Nora Roberts (pisząca pod pseudonimem J. D. Robb) regularnie zaspokaja ciekawość sympatyków książek, pisząc nawet kilka nowych powieści rocznie. Nie skupia się na pogłębianiu portretów psychologicznych bohaterów, raczej daje się ponieść wyobraźni. I zdaje się, że instynkt jej nie zawodzi, bowiem książki sprzedają się z powodzeniem w wielu krajach.

„Uczeń i śmierć”, J.D. Robb, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.