Nietypowe rozmiary, modne kolory, fachowe rady dotyczące wyboru torebek i dbania o nie. To wszystko zdradza nam w rozmowie projektantka torebek, współwłaścicielka firmy La Tezza i stylistka, Joanna Kruczek.
Rozmawiała: Joanna Zaguła
Zdjęcia: La Tezza
Czy może nam pani zdradzić, co będzie modne w tym sezonie?
Jak co roku, kiedy robi się cieplej, wracają do mody torebki wiklinowe, modne są też takie w jasnych kolorach. Obowiązuje też moda na torebki przezroczyste, w których widać cały środek. Lecz, nie zdradzamy, co jest w środku dzięki umieszczonemu w niej małemu woreczkowi czy pudełku. Niewielkie torebki-pudełeczka są zresztą także bardzo modne. Zawsze na czasie będą torebki czarne, ale w tym sezonie na wybiegach króluje zieleń i kurkuma. Silny jest też trend na pierwszym miejscu stawiający wygodę, dlatego modnie nosimy torebki na pasku w poprzek ciała, wysoko na korpusie. A wieczorowe torebki zamiast rączki mają… bransoletę. Są wygodne, lekkie i zabawne.
Skąd czerpie Pani inspiracje do projektowania torebek
Pokazy mody oglądam niekoniecznie dla torebek, interesują mnie raczej trendy. Mam kilka ulubionych marek. Z Del Pozo mogłabym nosić wszystko, w Miu Miu Miuccia Prada robi prawdziwe cuda. Lubię Chanel i New Look Diora, mam do niego słabość. Victorię Beckham cenię za skrajny minimalizm i geometryczne formy, a projekty Stelli McCartney za to, że idealnie leżą. Bardzo szanuję też polskich projektantów i jestem pod dużym wrażeniem tego, co robią.
W toku projektowania biorę pod uwagę słowa moich klientek, które często mówią, że potrzebują danej funkcji. Bo jeśli w najpiękniejszej nawet torebce coś się popsuje – nie będziemy jej nosić. Inspiruje mnie też ulica, choć w Polsce często kopiujemy to, co jest w sklepach. Za granicą znajdziemy więcej odwagi, żeby robić coś na przekór. Jestem zwolenniczką takiego podejścia, żeby to, co nam podsuwają projektanci potraktować po swojemu, założyć z czymś z własnej szafy, na swój wyjątkowy sposób. Uwielbiam Mediolan za to, że jest kosmopolityczny, przepływowy. Z radością wyłapuję z tłumu turystów tych, którzy tam pracują i mieszkają i przyglądam się temu, jak się ubierają. Lubię Nowy York za luz i w ogóle Stany za to, że tam możemy sobie w piżamie wyjść po bułki i nikogo to nie zdziwi. W Polsce mam sentyment do Gdańska. Fajnie jest obserwować tam trendy i młodych ludzi, którzy tak kreatywnie je miksują.
Jak powinna wyglądać torebka, którą się będzie dobrze nosić?
Często kupujemy torebki szyte w fabrykach w Chinach i Bangladeszu, gdzie produkują je niewykwalifikowane osoby. W zakładzie rodzinnym, który z dziada pradziada specjalizuje się w szyciu ze skóry czy eko-skóry, mają wiedzę na temat tego, jak traktować materiał. Ale do tego trzeba praktyki.
Na co zwracać uwagę w sklepie, jeśli chcemy kupić dobrą torebkę?
Nawet znana marka może wypuścić wadliwy model, dlatego warto pootwierać zamki, sprawdzić, jak uszyte są rączki, czy są stabilne, jak naciągają się, gdy coś do torby włożymy, czy wtedy wygląda to nadal estetycznie. Warto dowiedzieć się o serwisowanie torebek i zapytać, czy rączki podlegają naprawie. Sprawdźmy rogi torebki – czy są szyte na sztywno, czy na miękko, czy skóra na nich się szybko obciera. Ważna jest ciężkość torebki samej w sobie. Powinna być jak najlżejsza. Jeśli podszewka jest ładnie estetycznie dobrana do stylu torby i pięknie wszyta, to świadczy o poziomie marki.
Jak powinnyśmy dbać o torebki?
Warto torebkę przygotować przed noszeniem i zabezpieczyć odpowiednim środkiem. Takie o fakturze skóry węża, czy z bardzo cieniutkiej skórki – tłustym preparatem o strukturze wosku. Do lakierowanych torebek, na których odbijają się place, dobre są preparaty w piance. Na zimę można kupić środki zabezpieczające, jak do skórzanych kurtek czy butów i spryskać nimi torebkę z odległości. Po deszczu warto osuszyć torebkę. Pamiętajmy, by po powrocie do domu odłożyć torebkę w miejsce, tylko dla niej. Torby na długim pasku wieszajmy, by pasek się prostował, a nie zwijał. Bo potem trudno go rozprostować. Zresztą w sklepie dobrze jest zwrócić uwagę na doczepiany pasek do torebki, jak jest eksponowany, w jakiej jest kondycji.