Wszystkie choroby i dolegliwości skórne bywają wielkim utrapieniem, ale wśród nich są też takie, które należą do wyjątkowo wstydliwych. Jedną z nich jest łupież, który jest jednocześnie utrapieniem niemal połowy ludzi na całym świecie, obniżając ich poczucie własnej wartości i jakość życia. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby pozbyć się go raz na zawsze – kluczem są dobre szampony przeciwłupieżowe.

szampony przeciwłupieżowe są skutecznym remedium na łupieżRodzaje i przyczyny łupieżu

Łupież to nic innego jak nadmierne łuszczenie się skóry głowy. Za jego powstawanie odpowiadają grzyby Malassezia, a podatne na niego są zwłaszcza osoby z obniżoną odpornością, niedoborami minerałów czy borykające się z zaburzeniami hormonalnymi. Nie bez znaczenia są także czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia powietrza czy nawet pora roku, a także alergie, stres czy nieodpowiednia higiena osobista. Warto wiedzieć, że łupież może przybierać różne formy – wyróżniamy kilka jego rodzajów, które warto znać, aby bez trudu rozpoznać indywidualny problem.

Białe płatki czy proszek osadzający się na ramionach sugerują występowanie łupieżu suchego, którego przyczyną jest nadmierne przesuszenie skóry głowy. Z kolei łupież tłusty wiąże się z nadmiernym wydzielaniem łoju oraz nieprzyjemnym swędzeniem, a nawet bolesnym stanem zapalnym i żółtawą barwą. Wyróżnia się również łupież pstry – ta dolegliwość występuje głównie na tułowiu i powoduje szorstkie plamy i przebarwienia na skórze – oraz łupież różowy Gilberta charakteryzujący się różowawymi plamkami na ciele. Łupież bywa niezwykle trudny do zwalczenia ze względu na fakt, że niejednokrotnie przyjmuje postać przewlekłą – kluczem jest zatem całkowite wyleczenie go, a nie tylko czasowe zaleczanie.

Szampony przeciwłupieżowe – na co zwrócić uwagę?

W leczeniu oraz profilaktyce łupieżu, oprócz zadbania o prawidłową higienę osobistą, zdrowy tryb życia i zbilansowaną dietę, obowiązkowe wręcz jest stosowanie szamponów łupieżowych, a to z uwagi na fakt, że tego typu kosmetyków używa się regularnie w mniej więcej równych odstępach czasowych. Decydując się na konkretny szampon łupieżowy, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy unikać produktów o silnych detergentach, które mogą jeszcze mocniej podrażniać skórę głowy, a także negatywnie wpływać na kondycję włosów.

Warto postawić na szampony przeciwłupieżowe o naturalnym składzie, wzbogacone w składniki aktywne, które nie tylko złagodzą objawy łupieżu, ale poprzez wsparcie naturalnego mikrobiomu skóry pozwolą pożegnać się z nim na dobre. Mowa tutaj między innymi o substancjach takich jak panthenol, kwas glikolowy czy algi – wybierając szampon przeciwłupieżowy, dobrze jest więc szukać w jego składzie takich właśnie komponentów. Ważna jest także odpowiednia technika stosowania tego typu szamponu – nie należy za wszelką cenę próbować pozbyć się łusek, aby jeszcze bardziej nie podrażnić skóry głowy, warto też dokładnie przestudiować instrukcję, bowiem część z produktów wymaga na przykład dłuższego pozostawienia na głowie przed spłukaniem. Nie trzeba też zrażać się, jeśli po kilku zastosowaniach nie zauważymy satysfakcjonujących rezultatów – walka z łupieżem bywa męcząca i nierówna, dlatego też najważniejsza jest systematyczność i cierpliwość.

Skuteczne szampony przeciwłupieżowe

Szampon przeciwłupieżowy Vital

Wspomniane wyżej substancje, takie jak panthenol czy czerwone algi, znajdziemy w propozycji od marki Stapiz – jest to firma oferująca profesjonalne kosmetyki fryzjerskie, dlatego możemy mieć pewność, że szampon przeciwłupieżowy Vital bez wątpienia pomoże pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości.

szampon przeciwłupiezowy
Szampon Control Pure/Farmona

Polski producent kosmetyków Farmona proponuje specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy Control Pure, który swoim działaniem śmiało dorównuje produktom aptecznym. Biała wierzba oraz kwas glikolowy zawarte w trychologicznym szamponie przeciwłupieżowym od marki Tołpa gwarantują zaś nadspodziewane efekty – nie tylko bowiem likwidują łupież, ale również zmniejszają wydzielanie sebum i kompleksowo poprawiają kondycję skóry głowy.

szampony przeciwłupieżowe polskiej firmy
Trochologiczny szampon przeciwłupieżowy Dermo Hair/Tołpa

Dla zwolenników ekologicznych rozwiązań marka Anwen stworzyła natomiast produkt wyjątkowy: szampon przeciwłupieżowy w kostce No Flake No Cry. Jego niespotykana forma, starannie dobrany skład i przyjemny zapach świeżego ogórka to gotowy przepis na odświeżone włosy bez śladu jakiegokolwiek łupieżu. Dodatkowo jest zaskakująco wydajny – jedna kostka jest bowiem w stanie zastąpić nawet trzy butelki zwykłego szamponu przeciwłupieżowego.

szampony przeciwłupieżowe mogę też być w kostkach
szampon przeciwłupieżowy w kostce No Flake No Cry/Anwen

Szampony łupieżowe nie są dedykowane jedynie tym, którzy zmagają się z problemem łupieżu – warto stosować je także profilaktycznie. Ciekawostką również jest fakt, że tego typu kosmetyki mogą być pomocne również wówczas, gdy świeżo zrobiona koloryzacja włosów jednak nie trafia w nasze gusta – silne działanie szamponów przeciwłupieżowych pomaga wypłukać niechciany odcień. Bez względu na to, z jakiego powodu po nie sięgamy, warto zwrócić uwagę na skład i wybrać świadomie – wówczas upragnione efekty przyjdą szybciej niż byśmy się spodziewali!

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.