Seks analny nie od dziś wywołuje sporo kontrowersji. Dla jednych kuszący i podniecający, dla innych wręcz nie do przyjęcia. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytania, czym jest seks analny, jakie są jego formy, czy jest bezpieczny i jak się do niego odpowiednio przygotować. Jeśli któreś z tych pytań nurtowało was w przeszłości, zapraszamy do lektury.

Co to jest seks analny i jakie są jego rodzaje? W najprostszych słowach seks analny to forma kontaktu seksualnego polegająca na stymulacji odbytu partnera lub partnerki. Praktykują ją zarówno pary homo, jak i heteroseksualne. Poza wprowadzeniem do odbytu penisa są też inne formy seksu analnego, jak chociażby fingering (pieszczoty palcami) czy rimming (lizanie okolic odbytu i jego stymulacja językiem). Popularne są również różnego rodzaju gadżety erotyczne służące do stymulacji i pieszczot tego obszaru. Poza różnego rodzaju wibratorami pary sięgają po takie gadżety jak koraliki analne czy korki analne.

– Popularność gadżetów analnych utrzymuje się na w miarę stałym poziomie. Coraz par decyduje się przynajmniej spróbować takiej formy zbliżenia – dodaje doradca klienta ze sklepu n69.pl

Seks analny – jak się przygotować?

Do tradycyjnego seksu analnego konieczne jest odpowiednie przygotowanie zarówno ze strony biernej, jak i czynnej. Choć odbytnica jest pusta, to jednak wiele osób decyduje się na jej dodatkowe oczyszczenie przed seksem analnym poprzez lewatywę. Ten zabieg higieniczny pozwala usunąć z odbytnicy grudki kału, które mogą tam zalegać. Przyda się również lubrykant intymny na bazie wody. W przeciwieństwie do lubrykantów na bazie silikonu nie stwarza ryzyka uszkodzenia prezerwatywy. 

Przed właściwą penetracją strona bierna powinna być rozluźniona i zrelaksowana. Większość par preferuje przed właściwym stosunkiem różnego rodzaju pieszczoty czy delikatny masaż odbytu. Kolejnym krokiem mogą być pieszczoty palcami. Na tym etapie świetnie może się sprawdzić również wibrator analny. Jeśli obie strony są zainteresowane kontynuowaniem, możemy przejść do wprowadzenia penisa do odbytu. 

Nawet mimo odpowiedniego przygotowania, w czasie stosunku analnego może wystąpić dyskomfort czy nawet ból. W tej sytuacji należy przerwać stosunek i wrócić do fazy pieszczot lub spróbować ponownie kiedy indziej. Ból w czasie seksu analnego można złagodzić również dzięki regularnym ćwiczeniom w ciągu dnia. Polegają one na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni odbytu. 

Czy seks analny jest bezpieczny?

Wiele osób zastanawia się, czy seks analny jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Jeśli tę formę kontaktów praktykujemy sporadycznie i pamiętamy o odpowiednim przygotowaniu, to zwykle nie stanowi ona poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Oczywiście seks analny bez zabezpieczenia, podobnie jak seks pochwowy, może prowadzić do zarażenia chorobami wenerycznymi. Szczególnie narażona jest tu strona bierna ze względu na delikatną śluzówkę odbytnicy, która łatwo ulega uszkodzeniom. Pamiętajmy również, że niezależnie od zabezpieczenia, jeśli po seksie analnym następuje seks pochwowy, może dojść do przeniesienia bakterii E. coli do układu moczowego. Te drobnoustroje mogą następnie powodować infekcję pęcherza, nerek czy cewki moczowej.

Zbyt częste uprawianie seksu analnego może prowadzić do szeregu komplikacji i schorzeń jak hemoroidy czy nietrzymanie stolca, a w ekstremalnych sytuacjach do wypadania odbytu czy perforacji jelita. 

Seks analny przeciwwskazania

Seksu analnego, jako strona bierna, powinny zdecydowanie unikać osoby cierpiące na hemoroidy, wypadanie odbytu czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Przeciwwskazaniem do tej formy aktywności seksualnej są też wszelkie stany zapalne i infekcje okolic odbytu. Oczywiście nie powinniśmy również naciskać na taką formę stosunku, jeśli nie życzy sobie tego druga strona.

Mimo pewnych kontrowersji i ryzyka, seks analny może być satysfakcjonujący dla obu stron. Jeśli więc oboje macie ochotę wypróbować tę formę zbliżenia, to może warto poeksperymentować.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.