Przytulamy, obserwujemy, przycinamy. Roślinne terapie to nie tylko ziołowe leki i olejki kosmetyczne. Pomogą na zdrowie i psychikę.

Tekst: Joanna Zaguła

Gałązka z kwiatami, akwarela, źródło: Polona

Zachęcamy wciąż do tego, by używać naturalnych kosmetyków i leczyć się naturalnie. A co to znaczy naturalnie? Z pomocą tego, co rośnie w ogrodzie, sadzie, na łące i w lesie. Znajdujemy tam zbawienne dla zdrowia rośliny. Ale dzisiaj podpowiemy, że ich moc wykorzystacie nie tylko w jedzeniu i maseczkach.

Hortiterapia

To forma zajęć terapeutycznych, które odbywają się w ogrodzie. Uczestnicy uczą się uprawiać rabaty oraz grządki i poprzez kontakt z glebą i roślinami odzyskują równowagę psychiczną. Wspólna praca na wśród zieleni pomaga zintegrować grupę. Doświadczanie zapachów, faktur i dźwięków ogrodu uspokaja osoby z niepełnosprawnością umysłową i uczy je poznawać świat. Dla pacjentów z depresją zasadzenie rośliny i obserwacja jej rozwoju to pozytywny bodziec i satysfakcja, która przeradza się w lepszą samoocenę. Hortiterapię wykorzystuje się także w resocjalizacji.

Karta z książki „Zielnik, czyli atlas roślin leczniczych (…)”, źródło: Polona

Przytulanie do drzew

Można takie drzewo objąć, jak ukochaną osobę, można się położyć na plecach na ziemi i oprzeć na nim bose stopy. Chodzi o to, by mieć z nim styczność i czerpać energię z płynących w nim soków. Możecie wierzyć lub nie, ale spróbować nie zaszkodzi. Akacja dodaje animuszu, lipa odgania złe myśli, kasztanowiec pomaga w rozwoju intelektualnym, brzoza przywraca równowagę, dąb daje siłę, modrzew pobudza twórcze myślenie.

Karta z książki „Hesperides sive de malorum aureorum cultura et usu libri quatuor”, źródło: Polona

Leśne kąpiele

W zeszłym roku księgarnie zawojowała kolejna książka z serii przyrodniczej. Tym razem opisujące japońską sztukę shinrin-yoku, czyli kąpieli leśnych, czyli zwyczajniej mówić, spacerów wśród drzew. Jej autor, doktor Qing Li, ubolewa nad tym, jak mało czasu spędzamy wśród zieleni i zachęca do jak najczęstszych spacerów po lesie. Z badań japońskich naukowców, na które się powołuje, wynika, że już po tygodniu takich codziennych aktywności, podnosi się odporność organizmu. A w dodatku taka terapia obniża poziom cukru we krwi, pomaga na depresję, ułatwia trawienie, reguluje ciśnienie, pozwala lepiej radzić sobie ze stresem, a nawet… podnosi próg bólu.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.