Martwi cię wycinka drzew, los Puszczy Białowieskiej oraz przyszłość zagrożonych gatunków zwierząt? Jesteś wegetarianką, cyklistką  albo posiadaczką samochodu
o napędzie elektrycznym? Musisz przeczytać tę powieść!

Tekst: Sylwia Skorstad


Ziemię nawiedził Bezwodny Potop, katastrofa będąca wynikiem ludzkiej bezmyślności i zaniedbań wobec przyrody. Koniec cywilizacji, jaką znamy,
przetrwały Boża Ogrodniczka Toby oraz tancerka Ren. Z ich wspomnień dowiadujemy się, jak wyglądał świat przed Potopem i co się z nim stało.
To gorzko-słodka historia pełna wysmakowanych szczegółów i zaskakujących rozwiązań. Toby i Ren mają nadzieje, że nie są jedynymi ocalałymi i postanawiają wyruszyć na poszukiwania. Podróżując wraz z nimi, oglądamy planetę, której ludzie zgotowali zły los. Ona mimo wszystko przetrwała, co jednak z ludźmi?

Wiosną pachnij ziemią

Margaret Atwood od kilku lat wymieniana jest wśród kandydatek do Literackiej Nagrody Nobla. Ta kanadyjska feministka, poetka i ekolożka pisze stylową, elegancką prozą o problemach współczesnego świata – zagrożeniach ekologicznych, nierównościach społecznych, kobietach próbujących przełamać patriarchalne schematy oraz potężnych przedsiębiorcach mających za nic słabszych od siebie.
Nie moralizuje, zamiast tego snuje wizje przyszłości i podsuwa krzywe zwierciadła.

Atwood jest jednocześnie wykładowcą akademickim oraz zaangażowaną społecznie i politycznie aktywistką. Żyje tak,
by nie zakłócać równowagi w przyrodzie. Rzadko lata samolotami z obawy
o środowisko naturalne, jeździ samochodem
z napędem elektrycznym,
a w prowadzonym przez siebie biurze używa wyłącznie ekologicznego papieru i kupuje wyłącznie lokalne produkty. Nie je mięsa, a gościom podaje ponoć potrawy przyrządzone
z samodzielnie wyhodowanych warzyw. Namawia każdego, kto ma taką możliwość,
do założenia przydomowego ogródka. Choćby po to, by „wiosną pachnąć ziemią”
i pamiętać, co jest w życiu naprawdę ważne. Ta kanadyjska pisarka wierzy w potęgę natury oraz… słów. Mawia, że słowo za słowem to potęga.

Trylogia ekologiczna

„Rok potopu” to druga po „Oryksie i Derkaczu” część trylogii Margaret Atwood opowiadającej o nadejściu Bezwodnego Potopu oraz jego skutkach. Można ją czytać jako samodzielną powieść, ale w takim wypadku niektóre fakty pozostaną dla nas zagadką.

Trylogia „MaddAddam” zyskała na świecie pozytywne recenzje. Recenzent „The Guardian” przyrównał jej klimat do „Mad Maxa”, zaś załamanie cywilizacyjne
do tego, jakie znamy choćby z „Blade Runnera” czy „Igrzysk Śmierci”.
„The Telegraph” przydzielił jej nową półkę w sekcji pozycji z gatunku science fiction, nazywając prozę Atwood „spekulatywną fantastyką satyryczną”. Sama pisarka mówi, że fani science fiction powinni wiedzieć, iż w jej powieściach nie znajdą statków kosmicznych ani potworów z innych galaktyk, ale rzeczywistość, która pewnego dnia nadejdzie.


„Rok Potopu”, Margaret Atwood, Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.