Jak wynika z badań marki Gosia, która ma w ofercie szereg akcesoriów do sprzątania, gotowania i przechowywania, od lat funkcjonujący stereotyp, że to kobieta dba o dom, a mężczyzna jest odpowiedzialny za finansowe zabezpieczenie rodziny jest nadal aktualny. Jakimi sposobami to zmienić? To proste. Róbcie to razem!
Na początku trochę historii – otóż marka Gosia zleciła badanie na próbie 1000 osób, aby dowiedzieć się, jak Polacy na co dzień funkcjonują w swoich gospodarstwach domowych. Wnioski? Przyprawiają o… ból mięśni (panie szczególnie). Okazuje się, że 65% mężczyzn tłumaczy brak zaangażowania w prace domowe tym, że ich zdaniem „kobiety robią to lepiej”. Brzmi jak wymówka, prawda? Nie dziwi fakt, że aż 78% kobiet przyznaje, że jest przytłoczona zbyt dużą ilością obowiązków. Niestety, mężczyźni często tego nie widzą, czego dowodem jest to, że co drugiemu mężczyźnie odpowiada to, że jego partnerka sprząta sama.
Jak to wygląda w praktyce?
Podczas badania partycypanci zapytani o to, kto powinien w domu sprzątać i gotować jednoznacznie opowiedzieli się za podziałem obowiązków domowych (86,9% dla gotowania, 89,7% dla sprzątania). Gdy dostali jednak szczegółowe pytanie, jak wygląda ten podział w praktyce w ich domach, okazało się, że to panie wykonują większość tych czynności w pojedynkę (gotowanie – 41,5%, sprzątanie – 31%). Sprawa ma się jeszcze gorzej w przypadku kobiet, które nie są obecnie czynne zawodowo – tutaj tylko na ich barki spadają obowiązki związane z gotowaniem w 50%, a sprzątaniem w 43,4%.
Gdy natomiast badacze sprawdzali, ilu mężczyzn samodzielnie wykonuje obowiązki domowe, okazało się, że jedynie 4,4% mężczyzn gotuje, a 3,5% sprząta (jako jedyna osoba w domu). Z badań wynika, że 65,1% mężczyzn jest świadomych, że kobieta ma za dużo obowiązków na głowie. Co zatem z deklaracjami o wspólnym podziale obowiązków?
Kiedy zajmowanie się domem zostało rozłożone na czynniki pierwsze, okazało się, że to kobiety w pojedynkę wykonują większość takich prac jak: pranie ubrań (59,1%, gdy pojawią się dzieci jest już to aż 65,3%), mycie okien (54,8%), mycie sprzętów kuchennych (47,3%, u rodzin z dziećmi 57,4%), sprzątanie łazienki (45,2%), Mężczyźni z kolei sami biorą na siebie wynoszenie śmieci – robi to 39% z nich. Do wspólnych obowiązków zarówno kobiety, jak i mężczyźni zaliczają mycie naczyń i obsługę zmywarki (76,4%), zamiatanie i odkurzanie (72,5%) czy mycie podłóg (53,7%).
62,2% mężczyzn jest zdania, że to kobiety powinny dbać o dom i wychowywać dzieci. Dlaczego? Być może dlatego, że aż 65% męskiej części badanych stwierdza, że kobiety robią to lepiej. Co więcej, aż 76,4% mężczyzn uważa, że do ich obowiązków należy praca i zarabianie na dom.
Kobiety, u których w domach nie występuje podział obowiązków związanych ze sprzątaniem, wskazały, że taki stan rzeczy im nie odpowiada (aż 56,6%). Równocześnie okazuje się, że aż dla 45,9% męskiej grupy ankietowanych jest to sytuacja wygodna. Bardzo podobnie jest w kwestii gotowania. Tutaj 50,0% mężczyzn twierdzi, że brak podziału obowiązków im odpowiada, a 42% kobiet nie jest zadowolona z braku podziału. Trudno się dziwić w takim razie, że 57,8% badanych uważa, że brak podziału obowiązków to przyczyna częstych kłótni. Tak powstał zalążek pomysłu, który zaowocował ogólnopolską kampanią poruszającą ważny problem społeczny – brak podziału obowiązków domowych.
Róbcie to razem jak Radek z Gosią
To właśnie Radek Majdan obala szkodliwy stereotyp męskości i jest ambasadorem kampanii, który zachęca do zmian. A co łączy Radka i Gosię? Idea dzielenia się obowiązkami. Radek uważa, że wszyscy członkowie rodziny powinni angażować się w prace domowe i nie wstydzi się przyznać, że sprząta czy robi śniadania wszystkim domownikom. Podkreśla, że domowe zajęcia nie są niemęskie, dlatego zgodził się pomóc obalić szkodliwe stereotypy. A jest o co walczyć – aż 87% badanych zgodnie odpowiada, że podział obowiązków domowych pozytywnie wpłynąłby na ich relacje rodzinne!
Czas więc zacząć robić to razem! Sprzątanie, przygotowywanie posiłków, mycie naczyń czy pranie to nieodzowna część codziennego życia, dlatego warto o nią zadbać i mądrze nią zarządzać. Nigdy nie jest za późno na wprowadzenie pozytywnych zmian do swojego domu. Aby to ułatwić, marka na swojej stronie zebrała 12 sprytnych rad, które powinny pomóc w podziale obowiązków w polskich domach.