Zupa ogórkowa to idealna propozycja na obiad dla zwolenników klasycznych potraw. Dzięki dużej zawartości warzyw zupa jest aromatyczna i bardzo sycąca. Łatwo ją przyrządzić, bo składniki są proste, a przepis łatwy. Dobrze smakuje ze świeżym, chrupiącym pieczywem lub ziemniakami.
Tajemnicą idealnej zupy ogórkowej jest esencjonalny, długo gotowany wywar na mięsie z kością. Najlepiej nadają się do tego żeberka wieprzowe. To one stanowią podstawę wywaru, dzięki czemu zupa ogórkowa zyskuje głęboki smak i aromat. Ważne są również odpowiednio skomponowane zioła. Liść laurowy i ziele angielskie idealnie pasują do aromatu gotowanych żeberek, a świeży koperek złagodzi i wzbogaci smak kiszonych ogórków. Świetną alternatywą, która nawet w połowie skróci czas przygotowania zupy, będzie nowy, pasteryzowany Bulion wołowy WINIARY. Bulion ten jest sporządzony na bazie wolno gotowanego wywaru i idealnie podkreśli smak zupy ogórkowej.
Klasyczny przepis na zupę ogórkową
Aby zupa ogórkowa była bardziej gęsta i aksamitna, warto dodać do niej kwaśną śmietanę – osiemnastkę. Jednak nie jest to jedyna opcja. Śmietana z mniejszą ilością tłuszczu bardziej zakwasi zupę, a ta bardziej tłusta śmietanka sprawi, że wywar będzie słodkawy. Do przygotowania zupy ogórkowej przygotuj:
- 600 g żeberek wieprzowych,
- 600 g kiszonych ogórków,
- 1 szklankę zalewy z ogórków,
- 4 l wody lub wywaru warzywnego,
- 2 duże pietruszki,
- 3 duże marchewki,
- korzeń selera,
- kawałek pora lub cebuli,
- 500 g ziemniaków,
- 150 ml kwaśnej śmietany 18%,
- 1 łyżeczkę masła klarowanego,
- 1 garść posiekanej natki pietruszki,
- przyprawy i zioła do smaku: sól, pieprz, ziele angielski, liść laurowy.
Warzywa – jak wydobyć z nich smak?
Seler, pietruszkę, por lub cebulę dokładnie umyj i obierz, a następnie pokrój na mniejsze cząstki. Na patelni rozpuść łyżeczkę masła klarowanego i lekko podsmaż warzywa. Z kolei marchewkę i ziemianki obierz i umyj, a następnie pokrój w podobnej wielkości kostkę i pozostaw w zimnej wodzie. Kiszone ogórki zetrzyj na tarce o średnich oczkach i odciśnij z nadmiaru wody.
Jak ugotować wywar na żeberkach?
Żeberka wieprzowe umyj pod zimną wodą i włóż do dużego garnka. Całość zalej wodą i postaw na ogniu. Po zagotowaniu się wody zbierz szumowiny z powierzchni wywaru. Dodaj liść laurowy oraz kilka ziarenek ziela angielskiego, zmniejsz moc płomienia. Mięso powinno się gotować ok. 1,5- 2 h, aż będzie miękkie i zacznie odchodzić od kości. Jeżeli chcesz skrócić czas przygotowania zupy, możesz użyć wcześniej wspomnianego pasteryzowanego Bulionu wołowego WINIARY lub w wersji wegetariańskiej Bulionu warzywnego WINIARY.
W jakiej kolejności należy łączyć składniki na zupę?
Gotowy mięsny wywar przecedź przez sito i ponownie postaw na małym ogniu. Dodaj do niego podsmażoną włoszczyznę oraz pokrojone wcześniej ziemniaki i marchewkę. Gotuj do momentu, aż warzywa będą miękkie. Następnie dodaj starte ogórki kiszone i ponownie gotuj ok. 5-10 min. Zupę przypraw pieprzem i solą. Sprawdź, czy wywar nie jest zbyt kwaśny. Jeśli ogórki były bardzo kwaśne, zredukuj ilość zalewy, którą dodasz do zupy. Na 4 l wywaru powinno wystarczyć ok. 1-1,5 szklanki kwaśnej wody z ogórków, ale czasem trzeba tę ilość lekko zmodyfikować.
Jak dokończyć przygotowanie pożywnej zupy?
Na koniec dodaj do wywaru śmietanę 18%. Nie należy dodawać jej bezpośrednio do zupy, bo może zważyć się w kontakcie z wrzątkiem. Wyjmij ją wcześniej z lodówki, aby nabrała temperatury pokojowej, a następnie rozcieńcz powoli z kilkoma łyżkami gorącego płynu. Zupę z dodatkiem śmietany gotuj jeszcze kilka minut i dodaj do niej świeżo posiekany koperek. Opcjonalnie możesz wzbogacić danie, dodając kawałki wcześniej ugotowanego mięsa. Zupę ogórkową serwuj od razu z dodatkiem chrupiącego pieczywa. Smacznego!