Z niecierpliwością, radością i obawami czekacie na narodziny upragnionego maluszka. W głowie mnóstwo pytań, dobrych rad, opowieści znajomych. To właśnie najlepszy czas na to, by wyjechać z ukochanym na Babymoon.

Babymoon_urlop_ciaza

Co to jest Babymoon?

Babymoon to romantyczny wyjazd, na który para udaje się przed urodzeniem dziecka. Zjawisko, dość popularne w USA i Europie Zachodniej, w Polsce jeszcze raczkuje. Przyszli rodzice chcąc nacieszyć się sobą – jeszcze tylko we dwójkę – i dobrze przygotować do zmian, jakie w ich życie wniesie nowy członek rodziny, decydują się na odpoczynek. Pary wybierają zwykle ciepłe kraje, spośród których najbardziej popularne są Majorka i Wyspy Kanaryjskie. Relaks, zabiegi SPA, odpoczynek i wzmocnienie więzi z partnerem to główne cele, które przyświecają Babymoon. Dlatego już teraz także i polskie hotele nad morzem czy na Mazurach mają w ofercie wyjazdy dla przyszłych rodziców, zapraszając do SPA, na masaże, ale również na warsztaty poszerzające wiedzę z zakresu rodzicielstwa.

Kiedy jechać?

Wszystko zależy od tego, czy para dopiero stara się o dziecko, czy jest już w trakcie ciąży. W ostatnim przypadku najbardziej wskazany na wyjazd jest drugi trymestr. Należy jednak pamiętać, że wyjazd wymaga wcześniejszej konsultacji z ginekologiem.

Babymoon_urlop_para

Nie polecam wojaży w trakcie pierwszego trymestru, gdyż jest to okres organogenezy, czyli powstawania wszystkich struktur człowieka. Narażanie się wówczas na obce patogeny, w niekiedy egzotycznym dla nas środowisku, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń płodu. Duża część kobiet ma w tym okresie nudności i wymioty, co może popsuć aurę radosnego wypoczynku. Nie polecam również wyjazdów w III trymestrze ciąży, gdyż jest to okres zwiększonego ryzyka porodu. Kobiety w tym okresie częściej uskarżają się na zmęczenie, bóle nóg i kręgosłupa – tłumaczy lek. med. Robert Kulhawik, specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ekspert marki dr Bocian. Najlepszym okresem na podróże jest II trymestr – oczywiście do każdej pacjentki trzeba podchodzić indywidualnie uwzględniając jej zdrowie i plany urlopowe. Należy pamiętać, by w ciąży się nie opalać, gdyż mogą powstać trwałe przebarwienia skóry, oraz nie przegrzewać ciała, ponieważ wysoka temperatura szkodzi płodowi. Gdy podróż trwa powyżej 4 godzin należy robić przerwy na gimnastykę, by nie doprowadzić do zastoju krwi w kończynach dolnych – dodaje ginekolog.

Jeśli dopiero planujemy ciążę to termin wyjazdu nie ma większego znaczenia, aczkolwiek najlepszy będzie okres poza sezonem. Dzięki temu ominiemy tłumy turystów i spokojnie wypoczniemy, co ma też ogromny wpływ na proces przygotowania się do ciąży.

babymoon

Babymoon – przyjemny lek na niepłodność?

Światowa Organizacja Zdrowia nazywa niepłodność chorobą cywilizacyjną. Problem w coraz większym stopniu dotyka także polskie społeczeństwo, gdyż już co czwarta para w Polsce ma problemy z poczęciem. Przyczyny są różne, często są to tzw. obciążenia cywilizacyjne, przede wszystkim stres, życie w ciągłym pośpiechu, zanieczyszczenie powietrza oraz odkładanie decyzji o rodzicielstwie na później. Do tego dochodzi niezdrowy tryb życia, nałogi, antykoncepcja hormonalna, zbyt mało snu.

Pary, które myślą o dziecku powinny przede wszystkim przyjrzeć się swojemu sposobowi życia i wykonać badania zalecone przez lekarza ginekologa. Więcej snu, mniej stresu, zdrowe jedzenie, rezygnacja z używek, ruch na świeżym powietrzu, a także witaminy i składniki mineralne, których organizm kobiety jak i mężczyzny będzie potrzebował w trakcie starań o ciążę. To tylko niektóre czynniki, które mogą mieć kluczowe znaczenie przy staraniu się o dziecko – mówi lek. med. Robert Kulhawik.

 

1 komentarz
  1. Polecam wczasy Babymoon na Wyspach w Świnoujściu (Hotel Trzy Wyspy). W ramach pakietu zabiegi SPA dla przyszłych rodziców, sesja zdjęciowa, zajęcia Yogi i Pilatesu dla ciężarnej, udział w Akademii Super Rodzica.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.