Co w pierwszych kontaktach czyni nas atrakcyjnymi w oczach płci przeciwnej? Uśmiech, inteligencja, strój, kształtna, harmonijna sylwetka, dobry nastrój,
fizyczne oznaki zdrowia i dobrej kondycji, obycie towarzyskie – to powszechnie wiadome. Istnieją jednak bardziej subtelne czynniki podnoszące atrakcyjność.

Tekst: Iza Kołodziej


Co prawda cudów nie sprawią, bo o tym, czy będziecie razem żyli długo i szczęśliwie, zadecyduje cały szereg zmiennych, ale mogą nieco pomóc na dobry początek, szczególnie, gdy brakuje wam pewności siebie.

  1. Otwarta postawa

Z badań wynika, że otwarta postawa ciała zwiększa szansę na wzbudzenie zainteresowania płci przeciwnej. Dotyczy to kobiet i mężczyzn. Przyjmując otwartą postawę, unosimy głowę, odsłaniamy brzuch i szyję, ukazujemy wnętrza dłoni sygnalizując przyjazną postawę, a pozycji stojącej wysuwamy nieco biodra do przodu. Siedząc nie zakładamy nogi na nogę ani nie krzyżujemy ramion. Przyjmując tego typu postawę wysyłamy odbierany podświadomie komunikat o pokojowych zamiarach, ale też dajemy do zrozumienia, iż łatwo jest z nami nawiązać kontakt. Otwartość przekazywana za pomocą sygnałów niewerbalnych jest przez odbiorców odczytywana również jako wyraz pewności siebie, co w kontaktach społecznych działa jak afrodyzjak.

  1. Efekt nowości

Podczas gdy kobiety podczas wybierania partnerów faworyzują znajome elementy, mężczyzn przyciąga
w kontaktach z nimi to,
co nowe. Z badań przeprowadzonych
w roku 2013 wynika,
iż panowie oceniają wyżej atrakcyjność tych kobiet, których wcześniej nie widzieli na zdjęciach.
Jeśli uprzednio pokazywano
im fotografię przyszłej partnerki do randki, jej atrakcyjność była po spotkaniu oceniana gorzej
od przeciętnej. Zdaniem badaczy, efekt ten jest związany z ewolucyjną potrzebą przekazania genów zróżnicowanym genetycznie partnerkom w celu zwiększenia szans na przedłużenie gatunku.

  1. Altruizm

Kilka różnych eksperymentów psychologicznych dowiodło, że empatyczna postawa wobec ludzi i zwierząt jest sexy dla obu płci. Zaangażowanie społeczne, altruizm, dobroczynność i zdolność do poświęceń podnoszą naszą atrakcyjność w oczach potencjalnych partnerów. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż prezentując altruistyczną postawę, dajemy sygnał, iż jesteśmy gotowi dzielić się tak samo posiadanymi zasobami, jak i obowiązkami, a to jest istotne w wychowaniu ewentualnego potomstwa.

  1. Poczucie humoru

Bycie zabawnym jest seksowne, szczególnie
w oczach kobiet. Z badań Gila Greengrossa wynika, że umiejętność dostrzegania zabawnych stron życia jest odbierana jako wyraz inteligencji
oraz zdolności radzenia sobie z trudnościami.
Jednak również dla panów poczucie humoru potencjalnych partnerek jest istotne,
choć w inny sposób
niż dla kobiet. Mężczyźni doceniają w kobietach zdolność do… śmiania się z ich żartów.

  1. Ograniczona dostępność

Lubimy tych ludzi, którzy lubią nas, szczególnie, jeśli zwykle nie obdarzamy sympatią zbyt łatwo. Jeśli potencjalny partner ma świadomość, iż nie zakochujesz się łatwo, a mimo to darzysz go szczególną uwagą, twoja atrakcyjność w jego oczach wzrasta. Dla mężczyzn podziw jest silniejszym magnesem seksualnym niż dla kobiet. Naukowcy nie znają przyczyn tej prawidłowości, podejrzewają jednak, że ma ona wiele wspólnego z większym poczuciem rywalizacji w męskim środowisku.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.