Prezentujemy prace polskich twórców, których plakaty i grafiki na ścianę chciałabym kupować hurtowo, by móc się nimi cieszyć do woli.

Tekst: Joanna Zaguła

Może to jedynie wynik tego, że ostatnio w moim domu zdarza się sporo przemeblowań i pojawia się więcej nowych grafik na ścianach. Ale to chyba po prostu mój stały stan. Wciąż chodzę na jakieś targi i przeglądam oferty sklepów internetowych. A tam znajduję prace świetnych polskich artystów. I co najlepsze – to prace, które (za całkiem rozsądną cenę) mogę sobie sprowadzić do domu i powiesić na ścianie. By móc się nimi cieszyć codziennie. Dzielę się więc z wami moimi ulubionymi nazwiskami i miejscami w sieci, gdzie znajdziecie najciekawsze plakaty i grafiki na ścianę.

Ryszard Kaja, Sopot, do kupienia w Galerii Plakatu Polskiego

Ryszard Kaja

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców współczesnego polskiego plakatu. Znany głównie ze swojej serii plakatów o Polsce. To często dowcipne, zawsze bardzo pomysłowe i estetyczne artystyczne „pocztówki” z różnych miejsc kraju.

Aleksandra Morawiak, Halfworlds dark blue, do kupienia na Wallbeing.pl

Aleksandra Morawiak

Mam w przedpokoju jej kolaż z neonem z wrocławskiego dworca. Wygląda pięknie, surrealistycznie i dla mnie niezwykle sentymentalnie. Jej prace to magiczne, dziwne światy kolaży z dziewczynami w roli głównej. Kupicie je na Wall-being.

Bartosz Kosowski, Nóż w wodzie, do kupienia na stronie artysty

Bartosz Kosowski

Jego „Dziewczyna i morze” brodzi w wodzie w mojej łazience i nastraja mnie bardzo wakacyjnie. Polecam też jego plakaty filmowe, np. do mojego ukochanego „Noża w wodzie”.

Edgar Bąk, Mokotów, do kupienia na Cloudmine.pl

Edgar Bąk

To bardzo modny ostatnio plakacista, z charakterystyczną grubą kreską, używający mocnych kontrastowych kolorów. Ale ja najbardziej lubię jego warszawskie plakaty w czerni i bieli, ilustrujące poszczególne stołeczne dzielnice.

Jagoda Stączek, Grzyby, do kupienia na Blueberrythinks.pl

Jagoda Stączek

Uwielbiam tworzone przez nią baśniowe krajobrazy. Czy to niepokojąca dżungla pełna fallicznych kwiatów czy Częstochowa atakowana przez gigantyczne pszczoły.  A może latające żaby, Wenus z kościotrupem albo bitwa ludzi-owadów pod gigantycznymi grzybami? Autorka sama o sobie mówi, że lubi przyglądać się rzeczom z pozoru nieistotnym – jak zniszczony papier starych gazet i zielników. Lubi też wyciągać obrazy z ich naturalnego kontekstu i pokazywać w zaskakujących sytuacjach na kolażach.

Marta Tomiak, Jak zrobić porządek, do kupienia w Oficynie Peryferie

Marta Tomiak

Jej grafiki znajdziecie w Oficynie Peryferie, która wydaje całe mnóstwo wspaniałych, prześmiesznych, inteligentnych, świetnie wyglądających grafik. Jej praca „Jak zrobić porządek” nie jest inna – trochę czarnego humoru i mnóstwo mocnego koloru.

Gosia Herba, Abstract painting, do kupienia na stronie Etsy artystki

Gosia Herba

Tworzy prace, które wydają mi się bardzo malarskie. Twarze czasem trochę jak u Picassa, leniwy klimat czasem jak z Gauguina, dynamiczne pozy jak u Stryjeńskiej. Niektóre trochę niepokojące, inne nastrajają bardzo pozytywnie. Wszystkie mocnych barwach, które przyciągają wzrok.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.