Typ włosów ma znaczenie! Prawidłowa pielęgnacja w dużym stopniu zależy od ustalenia ich kondycji i rodzaju. Włosy kręcone i falowane wymagają specjalnego traktowania oraz odpowiednio dobranych kosmetyków. Na szczęście w drogeriach znajdziesz produkty specjalnie dla nich dedykowane, które pomogą ci podkreślić ich strukturę, jednocześnie sprawiając, że będą miękkie i elastyczne. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów kręconych i falowanych i ciesz się stylową fryzurą bez względu na okazję.

Włosy kręcone i falowane – czym się charakteryzują?

Włosy kręcone są bardzo modne i dodają uroku, o czym świadczą fryzury, na jakie często decydują się gwiazdy z Beyonce, Shakirą czy Blake Lively na czele. Niestety, poza tym, że są efektowne, mają nierówną strukturę, zbliżoną do włosów wysoko porowatych: są cieńsze w miejscach załamania (skrętu). Taki typ włosa jest podatny na utratę nawilżenia, uszkodzenia, matowienie oraz puszenie się.

Nieodpowiednio pielęgnowane mogą się łamać, plątać i kruszyć na końcach, pozostając oklapnięte u nasady. Włosy kręcone szybko też reagują na wilgoć w powietrzu i zazwyczaj brakuje im blasku. Falowane natomiast mają bardziej płaską strukturę i zazwyczaj są zdecydowanie mocniejsze od włosów kręconych.

W pielęgnacji loków, które zaskakująco często stanowią prawdziwy obiekt pożądania pań o prostych włosach, priorytetem jest zadbanie o końcówki oraz zabezpieczenie przed rozdwajaniem się, podkreślenie pięknej linii skrętu, a jednocześnie uniesienie całej fryzury u nasady. Jak nawilżyć pasma bez obciążania ich i wyczarować efekt push-up? Sprawdź, jak dbać o loki krok po kroku. Oto prawidłowa pielęgnacja włosów kręconych i falowanych

Mycie kręconych włosów

Do swoich kręconych włosów musisz pochodzić z dużą dozą cierpliwości i troski. Pamiętaj o tym, że są bardzo narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, dlatego podczas mycia musisz być szczególnie delikatna. Przede wszystkim nie myj ich zbyt często, ponieważ mogą się puszyć. Wystarczy, że zrobisz to 2-3 razy w tygodniu. Zadbaj o to, żeby woda była letnia, nigdy gorąca, ponieważ zbyt ciepła może otwierać łuski włosa, znacznie je osłabiając i sprzyjając ich wysuszaniu.

Pamiętaj! Loki najlepiej myć z głową opuszczoną w dół, co sprzyja dodawaniu fryzurze objętości i łatwiejszemu rozczesywaniu.

Łagodne kosmetyki

Do oczyszczania pasm stosuj łagodne kosmetyki. Jeśli nie masz dużych problemów z włosami (nie przetłuszczają się szybko, nie wymagają silnej regeneracji), możesz sięgnąć po specjalne szampony dla dzieci.

Dobrym pomysłem jest także używanie produktów o formule opracowanej specjalnie z myślą o twoim typie włosów. Na przykład szampon do włosów kręconych Syoss – odpowiedni również do falowanych, ujarzmia puszące się kosmyki, nawilża je, a także teksturyzuje, dzięki czemu zdecydowanie lepiej jest je rozczesać.

Właściwe czesanie

Czesanie włosów kręconych, w przeciwieństwie do pasm prostych czy delikatnie falowanych, powinno następować po umyciu, kiedy są jeszcze wilgotne. Warto użyć do tego drewnianego grzebienia o szeroko rozstawionych zębach bądź szczotki Tangle Teezer. Loki susz w naturalny sposób, bez korzystania z suszarki, która spotęguje efekt puszenia się i elektryzowania pasm. Jeśli musisz, użyj takiej z profesjonalnym dyfuzorem, kontrolującym strumień powietrza, koniecznie chłodnego, który nie pozbawi pasm nawilżenia.

Odżywka przed myciem? O tak!

Popularnym ostatnio patentem, sprawdzającym się przede wszystkim w pielęgnacji włosów kręconych, jest mycie ich odżywką. W przypadku pielęgnacji włosów kręconych warto postawić na tak zwaną metodę OMO (odżywka-mycie-odżywka). Na czym polega? Najpierw wmasowuje się w mokre włosy odżywkę, która ma zabezpieczyć przed działaniem silniejszych detergentów myjących, następnie stosuje szampon, a na końcu znów nakłada odżywkę. Można też zupełnie zastąpić szampon odżywką, wmasowując ją we włosy i skórę głowy, spłukując po kilku minutach.

Pielęgnacja włosów kręconych – odżywki i maski

Pielęgnacja włosów falowanych oraz kręconych, podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju pasm, powinna opierać się na regularnym stosowaniu odpowiednich odżywek. W przypadku loków powinny być to produkty, których działanie opiera się na ułatwieniu rozczesywania, wygładzeniu i delikatnym natłuszczeniu struktury włosów, a także dodaniu im blasku i ochronie przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi.

Najlepsze odżywki do loków to te, które zawierają większą ilość emolientów niż humektantów, czyli substancji o właściwościach higroskopijnych, absorbujących wodę z otoczenia. Te pierwsze pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, drugie sprawią, że pasma będą się puszyć, zwłaszcza podczas wilgotnej aury.

Świetnym wyborem są oczywiście produkty z linii przeznaczonych do loków. Odżywka do włosów kręconych Syoss uzupełnia poziom nawilżenia w miejscach, które są szczególnie przesuszone i wygładza włosy długotrwale, bez konieczności sięgania po suszarkę.

Nie bój się też stosować odżywek bez spłukiwania, na przykład w sprayu. Aplikuj je na wilgotne włosy po umyciu bądź w ciągu dnia, na rozdwajające się, suche końcówki.

Raz czy dwa razy w tygodniu warto sięgnąć po maskę o bogatszej konsystencji, która zregeneruje uszkodzenia i sprawi, że pasma będą lśniące i bardziej sprężyste. Wiele wariantów znajdziesz np. w ofercie drogerii Hebe. Polecamy zwłaszcza maskę do włosów Nacomi z olejem z awokado oraz proteinami keratyny. Zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, fitosterole, aminokwasy siarkowe oraz witaminy, dzięki czemu działa nie tylko na powierzchnię kosmyków, ale poprawia ich strukturę i wytrzymałość.

Pamiętaj o tym, żeby silnie odżywczych kosmetyków nie nakładać od nasady włosów, ponieważ możesz je niepotrzebnie obciążyć i przyspieszyć proces ich przetłuszczania się.

Olejowanie włosów kręconych i falowanych – tak czy nie?

Olejowanie to ostatnio jeden z najpopularniejszych zabiegów pielęgnujących włosy. Polega na nakładaniu na włosy (suche bądź mokre) olejku i zmywaniu go o kilku minutach, a nawet kilku godzinach, na przykład następnego dnia rano.

Czy można takiemu rytuałowi poddawać również loki lub fale? Jak najbardziej, w końcu oleje naturalne to cenne źródło witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Te ostatnie są dla kręconych pasm zbawieniem – wzmacniają ich strukturę oraz dbają o naturalną barierę hydrolipidową.

Jaki olej do włosów kręconych?

Do olejowania pasm kręconych warto użyć olejków bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 oraz omega-6, które mają duże cząsteczki, odpowiednie dla wysoko porowatych włosów. To między innymi olej ze słodkich migdałów, wiesiołka, nasion bawełny, awokado oraz arganowy. Sprytnym rozwiązaniem są też gotowe mieszanki.

Stylizacja włosów kręconych i falowanych – co warto wiedzieć?

Stylizacja loków wydaje się kłopotliwa, jednak wystarczy zastosować kilka sprawdzonych trików, żeby bez wysiłku cieszyć się elegancką i zdyscyplinowaną fryzurą. Podstawą jest dobre, warstwowe cięcie oraz umiejętne cieniowanie pasm, dodające im efektu push-up. Zwróć też uwagę na ważną zasadę: im krótsze są kręcone włosy, tym bardziej wyrazisty jest ich skręt, w przeciwieństwie do fal, które mają większą skłonność do zawijania się, kiedy pozwalamy im swobodnie rosnąć.

Naturalnego skrętu włosów nie da się w 100% ujarzmić za pomocą kosmetyków. Możesz uciekać się do takich rozwiązań jak keratynowe prostowanie w salonie czy korzystanie z prostownicy w domu, jednak metody te mogą być opłakane w skutkach, w dłuższej perspektywie czasu znacznie przesuszając pasma i potęgując ich łamliwość oraz matowienie. Pokochaj swoje loki i zamiast z nimi walczyć, podkreśl ich piękno!

Profesjonalni styliści polecają prostą i skuteczną metodę: obserwowanie, w jaką stronę zawija się pojedynczy pukiel, a następnie podkreślenie naturalnego skrętu poprzez owinięcie pasemka wokół palca zanurzonego w kosmetyku do stylizacji. Można też wspomóc się lokówką, choć ze względu na działanie wysokiej temperatury tę metodę najlepiej zachować wyłącznie na wielkie wyjścia.

Można też oczywiście również wgnieść krem do stylizacji bądź piankę w całą długość włosów. Produkty do stylizacji kręconych włosów nakładaj zawsze z głową opuszczoną w dół, w kierunku od nasady ku końcom, jednocześnie formując i układając loki. Można przy okazji wspomóc się chłodnym powietrzem suszarki z dyfuzorem. Na koniec warto wsunąć palce we włosy i delikatnie wymasować ich nasadę, potęgując efekt maksymalnej objętości.

Na koniec stylizacji możesz użyć lakieru, najlepiej takiego do włosów kręconych. Ma mniej obciążającą formułę, dzięki czemu twoje loki będą utrwalone, ale nie sklejone. Fryzjerzy radzą, żeby rozczesanych i ułożonych loków nie rozczesywać między kolejnymi myciami głowy, ponieważ stracą kształt i zaczną się puszyć. Zwłaszcza jeśli zastosowałaś produkt do stylizacji! Jeśli czujesz, że pasma tracą świeżość, a nie masz możliwości wskoczyć pod prysznic, zwiąż je miękką gumką w luźny kucyk bądź warkocz.

W przypadku włosów falowanych stylizacja jest zdecydowanie prostsza, bo to typ bardzo podatny na układanie. Wystarczy użyć kosmetyków podkręcających linię skrętu bądź takich, które wyraźnie wyprostują fale. W drugim przypadku sprawdzi się też użycie suszarki i delikatne naciągnięcie pasm na grubą, okrągłą szczotkę.

Jak dbać o kręcone włosy?

Jedno jest pewne: wymagają specjalnego traktowania i opanowania kilku sprawdzonych technik mycia, olejowania, nawilżania, ale też stylizacji. Postaw na sprawdzone składniki aktywne i receptury, które najlepiej sprzyjają twojej fryzurze, a nigdy więcej nie będziesz się martwić puszącymi się, łamliwymi, matowymi pasmami.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.