Salon w domu musi być dobrze oświetlony, by spełniać wszystkie oczekiwania użytkowników. Ze względu na wielofunkcyjność wnętrza powinno się w nim znaleźć kilka lamp – tworzących spójny i praktyczny system. Często zamiast wielu produktów stawia się obecnie na niezmiernie wygodne oświetlenie na szynoprzewodach. Do czego można wykorzystać takie rozwiązanie? W jakich wnętrzach się sprawdzi?
Oświetlenie na szynoprzewodach – co to takiego?
Standardowe produkty oświetleniowe montuje się do ścian lub sufitów bądź ustawia na podłodze i meblach. Zapewniają światło i budują klimat wnętrza. Produkty na szynoprzewodach wymagają jednak nieco innego rozwiązania. W ich przypadku podstawą są podłączone do sieci energetycznej listwy – umieszczane pod lub na tynku. To właśnie do nich wsuwa się oprawy oświetleniowe, które można swobodnie przesuwać względem siebie, by uzyskać optymalne warunki.
Lampy na szynoprzewodach mogą pełnić różne role oświetleniowe. Kilka opraw zapewnia bowiem właściwe doświetlenie całego pomieszczenia (oświetlenie ogólne) lub wybranej jego części (strefowe). Z pomocą mocniejszych źródeł światła i punktowego światła da się rozjaśnić stanowiska do precyzyjniejszych zadań (np. wyspę na granicy kuchnio-salonu) lub dekoracyjnie wydobyć z tła detale architektoniczne lub ozdobne przedmioty (meble, ceramikę, dzieła sztuki na ścianach). Rozwiązania na szynoprzewodach okazują się zatem uniwersalnym sposobem na wygodne doświetlenie nawet większego pokoju dziennego lub wnętrza o nieregularnym kształcie.
Modne lampy na szynoprzewód – oprawy wiszące czy reflektory?
Na listwach sufitowych i ściennych montuje się różne rodzaje opraw. Do najpopularniejszych zaliczają się:
- modele wiszące,
- reflektory.
Występują w wielu wzorach, dostępnych choćby na stronie: LightPlus.pl, przez co świetnie sprawdzają się w większości aranżacji. Można spotkać typowo techniczne rozwiązania loftowo-industrialne z metalu, ale też minimalistyczne i skandynawskie oprawki, łączące metal, drewno i szkło, a nawet produkty wpisujące się w dekoracyjne pomieszczenia glamour czy nowoczesne.
Zalety lamp na szynoprzewodzie w modnym salonie
Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie szynoprzewodowe? Z jednej strony jego wielką zaletą jest większa swoboda projektowania warunków świetlnych we wnętrzu niż w przypadku tradycyjnych lamp. System może się składać z wielu listew o różnej długości i kształcie. Ponadto oprawki da się łatwo przesuwać, by lepiej doświetlić wybrany fragment przestrzeni. Często zdarzają się produkty umożliwiające regulację kąta padania światła, co zapewnia jeszcze większy komfort i perfekcyjne dopasowanie warunków do indywidualnych potrzeb chwili.
Nowoczesne szynoprzewody coraz częściej wykorzystują technologię LED. Dzięki temu lampy są energooszczędne i żywotne. Można również zdecydować się na modele sterowane zdalnie lub włączone w kompleksowy system typu Smart House, by zwiększyć funkcjonalność oświetlenia i lepiej zarządzać domowym budżetem.
W końcu zróżnicowane wzornictwo sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć szynoprzewód i odpowiednie lampy do niemal każdego wnętrza.
Nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie wnętrz – szynoprzewody do domu
Oświetlenie na szynoprzewodach początkowo było traktowane jako oświetlenie techniczne w punktach usługowych, sklepach czy restauracjach. Obecnie jest jednym z popularnym rozwiązań do modnego i funkcjonalnego oświetlenia domowych wnętrz. Może sprawdzi się również w waszych domach?
Materiał partnera