Piękne zapachy o kojącym bądź pobudzającym działaniu w formie olejków eterycznych bardzo często towarzyszą nam w codziennym życiu. Ich różnorodność sprawia, że mogą być wykorzystywane na bardzo wiele sposobów — wystarczy, że sięgniemy po odpowiedni wariant. Czym dokładnie są olejki eteryczne? Gdzie i do czego dokładnie je wykorzystać? Podpowiadamy.
Czym są olejki eteryczne? Krótki rys historyczny
Niemal każdy z nas słyszał o olejkach eterycznych, lecz wiele osób wciąż zastanawia się, czy faktycznie przynoszą one przypisywane im efekty. Trudno się dziwić — olejki zapachowe jeszcze do połowy poprzedniego wieku uznawane były za zwykły produkt odpadowy przemiany materii roślin. Dopiero badania Gottfrieda Fraenkla z 1959 roku wykazały, że są one znaczące pod kątem zachowań żywieniowych owadów. I to właśnie dzięki temu odkryciu olejki eteryczne stały się pożądanym produktem, chętnie wykorzystywanym również wśród ludzi.
Olejki eteryczne naturalne są ciekłymi substancjami zapachowymi o lotnym charakterze. Pozyskuje się je z roślin olejkodajnych, do których zalicza się m.in. rodzina cyprysowatych, sosnowatych, różowatych czy imbirowatych. Szacuje się, że obecnie znanych jest już ponad dwa tysiące gatunków, z których mogą powstawać naturalne olejki eteryczne.
Właściwości olejków eterycznych a ich zastosowanie
Właściwości olejków eterycznych są bardzo zróżnicowane dzięki tak dużej ilości odmiennych roślin, z jakich mogą powstawać. To przekłada się zaś na ich zastosowanie w wielu aspektach życia. Bardzo często wykorzystywane są w medycynie naturalnej, a także dermatologii i kosmetologii. Dzięki nim możliwa jest również aromaterapia.
Olejek zapachowy w medycynie naturalnej
Naturalny olejek eteryczny bardzo często zalecany jest w wielu schorzeniach jako wsparcie w procesie leczenia. Na przykład olejek aromatyczny otrzymywany z roślin eukaliptusa lub mięty ma działanie wykrztuśne, więc może być pomocny przy dezynfekcji dróg oddechowych z zalegającego w nich śluzu. Olejki tymiankowe czy anyżkowe wykazują zaś działanie przeciwbakteryjne, a olejek melisowy i goździkowy pomaga w ukojeniu nerwów.
Dermatologia i kosmetologia z użyciem olejków eterycznych
Olejki mogą być stosowane również zewnętrznie. Wmasowywane w skórę mogą np. regulować pracę gruczołów łojowych (bergamotowy), oczyszczać (cytrynowy; z drzewa herbacianego) lub łagodzić stany zapalne (eukaliptusowy). Olejki do aromaterapii są również świetnym produktem do masażu leczniczego i relaksacyjnego — zmniejszają bóle mięśni (limonkowy), redukują stres (z paczuli), pobudzają (szałwiowy).
Aromaterapia a olejki zapachowe
Olejki zapachowe do domu to świetne rozwiązanie dla tych, którzy doceniają piękny zapach w swoim mieszkaniu. Dodany do nawilżacza powietrza olejek sprawi, że już od progu wyczuwalna będzie wybrana nuta. Wlane olejki do dyfuzora mogą zneutralizować nieprzyjemne zapachy np. obecnych w domu zwierząt. A co więcej, olejki eteryczne do nawilżacza powietrza mogą być idealnym sposobem na relaks, redukcję stresu i uspokojenie przy stanach lękowych bądź wręcz przeciwnie — okazją do pobudzenia ciała i umysłu do pracy.
Różany, lawendowy, cytrynowy czy miętowy? Możliwości jest wiele. Wybierz najlepsze olejki eteryczne dla siebie i przekonaj się, jak wiele dobrego mogą sprawić w twoim życiu!