Piękne i zadbane włosy to atut każdej kobiety – stąd tak dużą wagę panie przykładają do ich pielęgnacji. Na ich kondycję wpływa mnóstwo czynników – w tym prawidłowo dobrane odżywki, które trzeba stosować systematycznie.

odżywki Odżywka do włosów – dlaczego jest potrzebna?

Używanie odżywki do włosów jest konieczne z kilku powodów. Jak podkreślają eksperci z działu kosmetycznego Carrefoura, ma ona kluczowe znaczenie w kontekście pielęgnacji włosów. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że odżywkę zawsze kupuje się pod kątem potrzeb włosów, a nie skóry głowy, więc jej wybór jest szalenie indywidualną sprawą. Do podstawowych funkcji, jakie spełniają tego typu kosmetyki, zalicza się: odżywienie i nawilżenie włosów, regenerację włosów suchych i farbowanych, wygładzenie puszących się kosmyków, dodanie elastyczności włosom ze skłonnościami do łamania się itp. Zaleca się stosować takie odżywki, które są odpowiednie dla konkretnego rodzaju włosów – najlepsze efekty daje połączenie ich z szamponami pochodzącymi z tej samej linii. Mówiąc prostymi słowami, podstawowym zadaniem odżywki jest wydobyć z włosów to, co jest w nich najlepsze. Niemniej są jeszcze inne kwestie, które należy mieć na uwadze.

Odżywki a równowaga PEH – o co w tym chodzi?

Aby włosy dzięki odżywkom były w dobrej kondycji, nie wystarczy dopasować je do rodzaju włosów. Obowiązkowo trzeba pamiętać o zachowaniu tzw. równowagi PEH, co najlepiej wytłumaczyć porównując dbanie o włosy do diety. Jedno z drugim ma oczywiście mnóstwo wspólnego, bo od tego, co ląduje na talerzu, zależy w ogromnej mierze stan włosów. Zdrowa, racjonalna dieta to ta, w której jest zachowana równowaga pomiędzy proteinami, tłuszczami a węglowodanami. Podobnie jest w przypadku włosów, które potrzebują protein, emolientów i humektantów – stąd skrót PEH. Humektanty są substancjami o właściwościach nawilżających – to np. miód, aloes czy panthenol. Z kolei emolienty to nic innego, jak oleje. Bez nich włosom brakuje miękkości i blasku. W pielęgnacji włosów nie może zabraknąć żadnego z tych składników, więc kupując balsamy do włosów, nie należy ograniczać się tylko do jednego produktu. Trzeba obserwować, jak włosy reagują na poszczególne substancje i w zależności od sytuacji np. zmniejszać lub zwiększać ilość protein – ich nadmiar można pozna m.in. po tym, że włosy nadmiernie się puszą, a przy niedoborze protein opadają przy nasadzie.

Maska a odżywka – jaka jest różnica?

Podstawowa różnica pomiędzy odżywką a maską do włosów odnosi się do działania tych kosmetyków. W przypadku odżywek działanie te ma bardziej powierzchowny charakter, a efekty tego widoczne są praktycznie natychmiast po zastosowaniu. Jeżeli zaś chodzi o maski do włosów, to przynoszą one długotrwałe rezultaty, ponieważ wnikają bardziej w głąb struktury włosów. Stosuje się je rzadziej niż odżywki – z reguły raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Gdy ktoś zastanawia się nad tym, co lepiej kupić, odżywkę czy maskę, odpowiedź jest prosta: jedno i drugie. Wraz z szamponem kosmetyki te to absolutne „must have” dla każdego, kto dba o swoje włosy i chce, aby pięknie się prezentowały niezależnie od okoliczności.

Wybór odżywki do włosów – na co zwrócić uwagę?

Kupując odżywkę do włosów, należy nade wszystko zapoznać się z jej składem. Z racji na to, że nie powinna ona obciążać włosów, nie jest wskazane, żeby zawierała takie substancje jak SLS i pochodne, parabeny oraz alkohol. W cenie jest prosty i w miarę jak najbardziej naturalny skład.  Mile widzianymi aktywnymi komponentami są m.in.: ceramidy i keratyna. Dobór pozostałych składników zależy od tego, jaki rodzaj odżywki wchodzi w rachubę: proteinowa, emolientowa czy humektantowa. Przy tej okazji wypada nadmienić, że np. włosy kręcone słabo tolerują woski, gumy czy silikony. Z kolei włosy suche najbardziej lubią odżywki o działaniu nawilżającym. 

Jak stosować odżywkę do włosów?

Nie tylko rodzaj odżywki do włosów ma znaczenie, ale i sposób jej stosowania. Należy ją nakładać po zastosowaniu szamponu na wilgotne, ale nie mokre włosy. Za pomocą grzebienia trzeba ją równomiernie rozprowadzić na całej długości włosów. Powinna na nich zostać tak długo, jak zaleca producent – stosowne informacje na ten temat zamieszczone są na opakowaniu. Następnie spłukuje się odżywkę letnią wodą. Po kosmetyk ten należy sięgać po każdym myciu głowy – nawet jeśli ktoś robi to codziennie. Po spłukaniu produktu nie wolno wycierać włosów tradycyjnym ręcznikiem – nadmiar wody najlepiej odcisnąć za pomocą np. ręcznika papierowego i pozwolić włosom swobodnie wyschnąć.

Co jakiś czas warto zmieniać kosmetyki do pielęgnacji włosów, aby zbytnio się do nich nie przyzwyczajały. Ponadto w miarę upływu czasu potrzeby włosów zmieniają się – wpływ na to mają też rozmaite okoliczności. Same preparaty z drogerii to jednak za mało, aby móc pochwalić się wspaniałą fryzurą. Bez dobrze zbilansowanej diety i nawadniania organizmu trudno się spodziewać zachwycających rezultatów. Włosom szkodzą też papierosy i alkohol, najlepiej zatem je wyeliminować.

 

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.