Problemy z cerą zdarzają się każdemu. Do najczęstszych kłopotów należy m.in. trądzik, odwodniona skóra, zaskórniki czy cienie pod oczami. Co wpływa na niedoskonałości skóry i jak sobie z z nimi radzić?
Niedoskonałości skóry wynikają zazwyczaj z niewłaściwej pielęgnacji, rzadko są objawami choroby. Na kondycję skóry oprócz stosowania kosmetyków dostosowanych do potrzeb cery, pozytywnie działa też prawidłowa dieta, która zapewni wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ważne jest też picie odpowiedniej ilości wody, a także aktywność fizyczna. Jakie problemy z cerą zdarzają się najczęściej i co zrobić, aby je wyeliminować?
Trądzik
Trądzik to jeden z najczęstszych problemów z cerą. Chociaż zazwyczaj kojarzy się z dolegliwością występującą u nastolatek, może pojawić się również u osoby dorosłej. Oprócz uciążliwych i nieestetycznych krostek na twarzy podczas trądziku często występuje również stan zapalny, świecenie skóry, a także przebarwienia i blizny. Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej będzie odpowiednie jej oczyszczanie, a także nawilżenie. Warto też stosować tonik, a także regularnie wykonywać peeling twarzy. Najlepiej przy cerze trądzikowej sprawdzi się peeling enzymatyczny. Wybierając krem do twarzy, należy postawić na kosmetyk specjalnie dostosowany do celu trądzikowej. W walce z trądzikiem bardzo ważna będzie też odpowiednia dieta bogata przede wszystkim w cynk, witaminę B2 i B6 czy witaminę D. Warto spożywać takie produkty jak ryby, owoce morza, nabiał, banany czy migdały.
Odwodniona skóra
Jeśli skóra jest odwodniona oznacza to, że produkcja sebum została zaburzona, przez co skóra szybko traci wodę. Objawy odwodnionej skóry to często podrażnienia, utrata elastyczności, pieczenie i swędzenie czy uczucie ściągnięcia skóry. Skóra odwodniona jest też bardzo wrażliwa, szorstka, a jej kolor staje się bardziej szary. Na skórę odwodnioną pomoże właściwa pielęgnacja. Warto wybierać produkty o działaniach mocno nawilżających, z takimi składnikami jak pantenol, ceramidy czy emolienty, chroniące skórę przed utratą wody. Należy unikać kosmetyków z dodatkiem alkoholu, a wychodząc na słońce pamiętać o kremie z filtrem. Ważne będzie też regularne nawadnianie organizmu oraz dieta bogata w witaminy B, D3 i K.
Zaskórniki
Kolejny częsty problem, jeśli chodzi o wygląd cery, to pojawiające się zaskórniki, znane inaczej jako wągry. Są to widoczne, ciemne kropki, które pojawiają się najczęściej na nosie lub brodzie, zazwyczaj u osób z cerą tłustą lub mieszaną. Zaskórniki są skutkiem zatkania porów, przez niewłaściwe oczyszczanie skóry, która ma tendencję do wydzielania zbyt dużo łoju i sebum. Pojawiające się na twarzy zaskórniki wyglądają nieestetycznie, a często trudno je ukryć nawet pod makijażem. Aby poradzić sobie z zaskórnikami, warto zadbać o regularne oczyszczanie cery. Wcześniej należy wykonać dokładny demakijaż, a zaraz po oczyszczeniu skóry zastosować krem nawilżający. Warto też regularnie przemywać skórę tonikiem, odpowiednio dobranym do cery.
Cienie pod oczami
Wiele osób zmaga się też z opuchnięciami czy cieniami pod oczami. Często są one wynikiem zatrzymania wody w organizmie, a także zmęczenia. Problemem może być jednak także nieprawidłowa pielęgnacja skóry wokół oczu. Jest ona bardzo wrażliwa i cienka, wymaga więc specjalnego traktowania. Kosmetyki pod oczy muszą być delikatne i lekkie. W ich skład powinny wchodzić takie składniki jak retinol, koenzym Q10, kofeina, niacynamid, witamina A czy witamina C, które rozświetlą skórę pod oczami, powodując, że będzie ona wyglądać na wypoczętą. Oprócz kremu warto też stosować np. płatki pod oczy z kolagenem.