Wszystko wskazuje na to, że naturalne dekoracje świąteczne będą w tym roku naszymi ulubionymi. Pleciemy świąteczne wianki ze świerku, pieczemy pierniki na choinkę, kleimy jak przed laty papierowe łańcuchy, a stół dekorujemy szyszkami, suszonymi owocami, cynamonem czy podkładkami z kory.

Tekst: Antonina Majewska

naturalne dekoracje

 

Tegoroczne święta mogą urozmaicić dekoracje z drewna, szkła czy papieru – na przykład drewniane figurki na choinkę lub stół, podkładki pod szklanki z korka, czy papierowy łańcuch na świąteczne drzewko. To także świetna okazja do zrobienia zielonych wieńców na okna lub drzwi z gałązek sosny lub świerku oraz stroików z szyszkami, korą, cynamonem, suszonymi jabłkami czy pomarańczami. Jak do dekoracji świątecznych wykorzystać zapasy ze spiżarni? Oto kilka naszych podpowiedzi:

Jabłka

Mają taki kształt jak bombki, więc śmiało można je wieszać na choince i traktować jak jadalne ozdoby. Wystarczy tylko wybrać zdrowe czerwone jabłka, potem wypolerować je, żeby ładnie błyszczały i na ogonku zawiązać wstążkę. Gotowe! By było bardziej romantycznie, owoce warto posypać sztucznym śniegiem, ale wtedy nie nadają się już do zjedzenia.

Jabłka świetnie sprawdzają się również jako dekoracje świąteczne do stroików, świeczników albo w girlandach na stole. Trzeba je tylko wcześniej pociąć na równe, cienkie plasterki i wysuszyć, np. w piekarniku, czy suszarce elektrycznej do owoców. Suszenie w piekarniku (w temperaturze 65-75 stopni) zajmie około 3 godzin, ale za to zapach w domu będzie zachwycający

Orzechy

Najlepsze do dekoracji świątecznych są orzechy włoskie, w skorupkach. Wystarczy pomalować je złotą farbką, wysuszyć, a potem rozłożyć na stole. Robią wrażenie, jeśli jest ich dużo! Można też w każdym orzechu zrobić dziurkę, przewlec malutki drucik, zrobić zaczep i potem złote orzechy wieszać na choince w towarzystwie pierników i papierowych łańcuchów. Klimat retro gwarantowany!

Złote orzechy pięknie wyglądają również w przezroczystych wazonach w sąsiedztwie pomarańczy i żurawiny. Niczym góra złota i klejnotów! Jeśli chcemy je jeść, część z nich warto po prostu obrać (bez malowania) i wystawić dla gości w miseczkach obok wazonów.

Pomarańcze

Wystarczy wybrać kilka dorodnych, nabić solidnie suszonymi goździkami i ułożyć na stole na paterze na owoce. Naturalna aromatyczna dekoracja gotowa! Pomarańcze można też suszyć jak jabłka w piekarniku w niskiej temperaturze. Pocięte na cienkie plasterki potrzebują około 3 godzin, a potem jeszcze kilku na doschnięcie, rozłożone na kuchennym blacie. W ostatniej fazie suszenia w piekarniku dobrze jest posypać je cukrem – będą błyszczące.

Plasterki suszonych pomarańczy świetnie wyglądają w szklanym wazonie na stole w towarzystwie cynamonu i goździków albo gwiazdek anyżu, w stroikach i wieńcach świątecznych, powieszone na choince na czerwonych wstążkach albo ułożone przy talerzach gości na serwetkach. Poprawiają humor aromatem i kolorem.

Dekoracje świąteczne – siła koloru

Znając potęgę oddziaływania kolorów na psychikę, w te święta można zafundować sobie w domu koloroterapię. Co prawda w przypadku roślin i jadalnych dekoracji świątecznych rzadko możemy mieć do czynienia z nadużyciem konkretnej barwy, ale warto wspomnieć, że mocne w wymowie kolory mogą przynieść zmianę nastawienia o 180 stopni. I tak kolor żółty niesie ze sobą pogodę ducha, radość, zadowolenie, oświecenie, rozwój, uwolnienie intelektu, chęć działania, dążenie do wolności. Pomarańczowy to optymizm, energia, ambicja, aktywność, czułość, zdecydowanie, odwaga, siła, serdeczność, młodość, wiara w siebie. Czerwony to miłość, chęć życia, zmysłowość, siła, wytrwałość, samodzielność. Różowy to przychylność, poświęcenie, wrażliwość, kobiecość, wstrzemięźliwość, delikatność, zdolność rozkoszowania się nawet małą rzeczą. Filetowy daje zdolność do medytacji, duchowość, mistyczność, umiejętność łączenia przeciwieństw, zdecydowanie w uczuciach, indywidualizm. Niebieski przynosi pewność siebie, zrównoważenie, opanowanie, zgodność, spokój, odprężenie, tęsknota, wierność, idealizm, rozsądek. Kolorem zielonym możemy poprawić naszą silną wolę, równowagę emocjonalną, wytrzymałość, zdrowie, zdobyć uznanie i popracować nad ambicją. Biały we wnętrzu to przestrzeń do… zapełnienia. Często wyraża naszą aktualną potrzebę zmian i gotowość na nie. Białe akcenty to czystość, niewinność, doskonałość, szlachetność, cnota, rzeczowość, wzniosłość, uwolnienie się od trosk i kompleksów. Niech te święta będą więc kolorowe i pachnące. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.