Inspiracje filmowe, festiwalowe i… muzyka z Chin. W tym tygodniu muzyczna środa jest pełna niespodzianek!

Wysłuchała: Joanna Zaguła

Za nami festiwale muzyczne i filmowe, i to z nich czerpie inspiracje muzyczne nasz dzisiejszy bohater, Janek. Pierwszą rzeczą, jakiej się o nim dowiedziałam, było to, że lubi chodzić na koncerty mało znanych zespołów i odkrywać nową muzykę. Janek jest też sinologiem i mieszkał jakiś czas Chinach, więc poleca muzykę z Państwa Środka. Zostawiam was dziś z jego playlistą!

Aimee Mann – Wise Up

Na Nowych Horyzontach we Wrocławiu obejrzałem w tym roku „Magnolię” P.T. Andersona, zachęcony opisami i recenzjami wychwalającymi ten film pod niebiosa. I faktycznie, „Magnolia” okazała się dziełem wybitnym, a w dodatku zapoznała mnie z twórczością pani Aimee Mann, której piosenki przewijają się przez cały film.

Better Oblivion Community Center – Dylan Thomas

Mój indie-emo-folkowy idol z czasów późnej nastoletniości – Conor Oberst (z zespołu Bright Eyes) – wciąż tworzy, i to całkiem ładne rzeczy. Po dwóch ostatnich solowych płytach Conora obawiałem się, że nasze drogi bezpowrotnie się rozeszły, ale rok 2019 przyniósł płytę projektu Better Oblivion Community Center (czyli Oberst + Phoebe Bridgers), która jest naprawdę bardzo, bardzo ładna.

Interpol – The New

W tym roku po raz pierwszy byłem na Open’erze. Jednym z niewielu zespołów, których nazwy cokolwiek mi mówiły, był Interpol. Ich pierwszą płytę „Turn On The Bright Lights” uważam za naprawdę porządne dzieło. Koncert nieco rozczarował, ale na szczęście wybrzmiało moje ulubione „The New”, którego druga połowa zawiera jedne z najlepszych instrumentalnych momentów ever.

李志 (Li Zhi) – 关于郑州的记忆 (Guanyu Zhengzhou de jiyi)

Znalezienie naprawdę przyjemnej chińskiej muzyki jest naprawdę trudnym zadaniem, więc tym bardziej doceniam to, że udało mi się kiedyś natrafić na twórczość pana Li Zhi. Tytuł piosenki oznacza mniej więcej „Wspomnienia z miasta Zhengzhou”. I rzeczywiście, podmiot liryczny rozmyśla sobie o Zhengzhou, a zwłaszcza o pewnej dziewczynie, która z owym miastem go połączyła.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.