Magenta – tegoroczny kolor wybrany przez Instytut Pantone – pozwala na nowo odkryć siłę detalu. Przekonać się, jak czasem niewielki akcent kolorystyczny potrafi całkowicie odmienić charakter wnętrza. 

magenta we wnetrzach

W popularnych obecnie monochromatycznych wnętrzach – utrzymanych w kolorach ziemi, szarościach czy beżach – magenta wprowadza element pozytywnego buntu. Sygnalizuje, że tkwi w nas siła i radość, gotowość do działania. Magenta nie jest kolorem powszechnie występującym w naturze, jednak – pewnie właśnie dlatego – gdy się pojawia przyciąga wzrok i działa ożywczo. Jak choćby magnolie Black Tulip zdobiące wiosną nasze salony. Jeśli chcemy zatrzymać ten kolor na dłużej, postawmy na dobre wzornictwo.

Duch magenty
„Ten kolor pozytywnie odurza. Działa nie tylko pobudzająco, ale uruchamia też jakąś potrzebę tupnięcia nogą, trochę może zbuntowania się nawet, choć w pozytywnym tego słowa znaczeniu” – komentuje wybór Viva Magenta jako dominującego koloru na 2023 architektka Dora Kuć z pracowni MoodWorks. „I myśląc o nim od razu przychodzi mi na myśl kolekcja Ghost marki Gervasoni 1882, której miękka forma sof i foteli znakomicie wygląda w odcieniach magenty. Dodaje wnętrzu odważniejszego, bardziej zdecydowanego wyrazu pozostając niezwykle wygodnym i zachęcającym do wypoczynku meblem” – dodaje. Podobne zresztą wrażenie robi w pełni tapicerowany, niski fotel Isabel włoskiej marki Meridiani. Dostępny jest on w szerokiej gamie kolorów, faktur i wzorów, jednak trzeba przyznać, że „ubrany” w głęboką magentę prezentuje się zjawiskowo.

 

Wigor w małej dawce
Viva Magenta aż skrzy się od pozytywnej energii, której po okresie pandemii, w czasach niepokoju i kryzysu gospodarczego tak bardzo potrzebujemy. Czasem wystarczy otoczyć się drobnymi akcentami emanującymi tą dynamiczną barwą, by poczuć w sobie odwagę i siłę. „Zwróciłabym uwagę na włoską ceramikę marki Bosa, której wytwory, są jak magenta. Mają w sobie trochę ciepła, jak i chłodu. I łączą też w sobie elementy sztuki i użytkowości. To ręcznie wykonywane artefakty ze szlachetnych materiałów przybierające zaskakującą formę, eksperymentujące kolorem i nawiązujące dialog z kulturowymi archetypami” – mówi architektka Karina Snuszka z pracowni MoodWorks. 

Energia w tle
Dynamika i malarskość magenty zachęca, by wprowadzić ją także jako dekorację naścienną. I tak myśląc o wspomnianych świeżych magnoliach goszczących w wazonach lub ogrodzie wiosenną porą, można zatrzymać je na dłużej w formie tapety, nie byle jakiej. „Jedną z marek, które uwielbiamy, dostępną w showroomie MOOD, jest Misha Milano tworząca niesłychanie piękne, artystyczne tapety” – mówi Dora Kuć. „Wykonywane ręcznie techniką starożytnego haftu, z wykorzystaniem jedwabnych nici, kreują całe kolorowe światy lub potęgują piękno wybranego detalu, na przykład kwiatu z płatkami w kolorze magenty.”

Viva magenta to kolor, który radośnie podkreśla charakter wnętrza, ożywia je i wpływa na nasz nastrój, dodając energii i wprowadzając nutę buntowniczości do naszego życia. Ten kolor to strzał w dziesiątkę na nowy, 2023 rok! www.mood-design.pl

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.