Blizna jest konsekwencją przerwania ciągłości skóry i nieprawidłowego gojenia się rany, podczas którego dochodzi do powstawania nieuporządkowanej struktury włókien kolagenowych i elastynowych. Skutkuje to powstaniem zmiany skórnej, różniącej się od prawidłowej skóry strukturą oraz barwą. Blizna z czasem może nieco wyblaknąć, jednak nieleczona – sama nie zniknie. Czy leczenie blizn może sprowadzać się jedynie do stosowania maści na blizny? O tym porozmawiamy z ekspertem z branży beauty Ewą Kopycińską lekarzem medycyny estetycznej w klinice Neonia w Krakowie.

Blizny mogą pojawić się u dzieci, dorosłych i osób starszych. Jakie są najczęstsze rodzaje ich powstania?

Blizny powstają w efekcie działania rozmaitych czynników, które prowadzą do przerwania ciągłości skóry. Najczęstsze z nich to urazy okołooperacyjne, w tym cięcie cesarskie, oparzenia chemiczne oraz termiczne, a także stany zapalne. Rozstępy powstają z kolei w efekcie nadmiernego rozciągania skóry i przerwania włókien kolagenowych, np. podczas ciąży czy przy nagłym przyroście masy ciała. W efekcie działania tych czynników mogą powstać blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe, rozstępy. Blizny mogą więc powstać u każdego, w każdym momencie życia. Niekiedy można zminimalizować ryzyko ich powstania – na uszkodzoną skórę podczas jej gojenia można aplikować opatrunki silikonowe czy inne preparaty. Taka strategia nie zawsze okazuje się jednak skuteczna – i wówczas konieczne staje się leczenie blizn.

Czy maści i kremy na blizny mogą nam pomóc w ich usuwaniu?

Preparaty aplikowane na blizny mogą sprawdzić się na etapie profilaktyki powstawania blizn. Powinny być one stosowane codziennie bezpośrednio po tym, jak dojdzie do zagojenia rany. Preparaty silikonowe działają na zasadzie ograniczenia odparowywania wody ze skóry, zachowując optymalny poziom jej nawodnienia oraz elastyczność. Ponadto silikony ograniczają syntezę włókien kolagenowych, zapobiegając powstaniu blizn przerostowych. Inne stosowane w profilaktyce blizn preparaty to działające przeciwzapalnie alantoina czy heparyna czy preparaty z masą perłową, stanowiącą cenne źródło minerałów i aminokwasów usprawniających procesy gojenia się skóry. Nie warto jednak liczyć na to, że maści spowodują zredukowanie już powstałych blizn. W tym pomóc mogą wyłącznie profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej.

Czy rodzaj blizny ma wpływ na to, jak wygląda leczenie blizn w gabinecie medycyny estetycznej?

Oczywiste jest, że zupełnie inaczej wygląda walka z bliznami przerostowymi, a inaczej – z bliznami zanikowymi. W przypadku blizn zanikowych problemem jest ubytek tkanki w miejscu powstania blizny, zatem w celu zredukowania jej widoczności konieczne jest pobudzenie syntezy włókien kolagenowych. Z kolei w przypadku blizn przerostowych wymagane jest obkurczenie narosłej tkanki oraz przywrócenie prawidłowej architektury skóry.

Przejdźmy zatem do usuwania blizn zanikowych. Jakie są najskuteczniejsze zabiegi na rozstępy czy blizny potrądzikowe?

W przypadku blizn zanikowych doskonale sprawdzają się wszystkie te zabiegi, które stymulują syntezę włókien kolagenowych i elastynowych. Idealnie sprawdzają się zabiegi intensywnego nakłuwania skóry, np. Dermapen 4. Jest to urządzenie pozwalające nakłuwać skórę z częstością ponad 1400 razy na sekundę, co intensyfikuje syntezę włókien kolagenowych. Świetne efekty przynosi także karboksyterapia, czyli śródskórne iniekcje dwutlenku węgla – gazu, który pobudza syntezę kolagenu oraz powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Efekt resurfacingu skóry uzyskać można także dzięki zastosowaniu lasera frakcyjnego. Laser frakcyjny ablacyjny generuje powstawanie setek mikrowiązek, które aktywują procesy intensywnego gojenia się i regeneracji skóry. Metodą walki z bliznami zanikowymi może być także kontrolowanie złuszczanie kolejnych warstw naskórka w celu wyrównania powierzchni skóry. Aby pobudzić procesy regeneracji, można także stosować osocze bogatopłytkowe i fibrynę. W Klinice Neonia w Krakowie osocze bogatopłytkowe i fibrynę łączę z laserem frakcyjnym i w ten sposób uzyskuję bardzo dobre efekty i szybką regeneracje.

A co z bliznami przerostowymi?

W przypadku tego typu blizn mamy nieco mniejsze pole manewru. Blizny przerostowe muszą być leczone umiejętnie, w przeciwnym razie dochodzi do stymulowania dalszego przerostu tkanki bądź nawrotu blizny po jej usunięciu. Kiedyś preferencyjną metodą leczenia blizn przerostowych było ich chirurgiczne usuwanie, jednak obecnie wiadomo, że po takim leczeniu blizny mają tendencję do nawrotów. Znacznie lepsze efekty przynosi ostrzykiwanie blizn glikokortykosteroidami. Pomocniczo można stosować zabieg z osoczem bogatopłytkowym. Osocze to pozyskany z krwi pacjenta preparat, bogaty w płytki krwi, komórki macierzyste oraz czynniki wzrostu, który doskonale poprawia strukturę uszkodzonej tkanki.

Jak długo trwa terapia blizn?

Usuwanie blizny nie jest zabiegiem jednorazowym – zawsze wymagane jest wykonanie serii zabiegów. W przypadku świeżych blizn, których struktura nie została jeszcze utrwalona, liczba zabiegów zawsze jest mniejsza. Nieco trudniejsze jest usuwanie blizn już utrwalonych – pojaśniałych, a nie żywoczerwonych, stwardniałych i pozbawionych elastyczności. W przypadku takich defektów skórnych całkowite usunięcie blizny może być trudne, jednak zawsze można liczyć na zauważalną redukcję ich widoczności. Kompleksowa terapia blizn trwa kilka – kilkanaście miesięcy i wymaga regularnego wykonywania zabiegów w określonych odstępach czasu. Więcej na temat metod usuwania blizn można przeczytać na: https://drkopycinska.krakow.pl/

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.