Zmysł węchu jest jeszcze bardziej istotny,niż do tej pory sądziliśmy. Szczególnie w sferze seksu.

Tekst: Iza Kołodziej

Węch pozostaje najbardziej tajemniczym ze zmysłów, choć od lat prowadzi się na jego temat wiele badań. Jednym z naukowców, który regularnie stara się zgłębić sekrety węchu, jest niemiecki profesor Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Volker Gudziol. Niejako przy okazji odkrył on, że zmysł powonienia ma ogromne znaczenie dla sfery seksu.

W 2009 Vogel badał pacjentów, którzy z różnych przyczyn doznali upośledzenia węchu. Próbował odpowiedzieć na pytanie, czemu częściej niż inni cierpią na depresję lub pogorszenia nastroju. Zauważył, że możliwość odczuwania zapachów jest skorelowana z apetytem seksualnym. To zrodziło wiele pytań i pole do nowych badań dla wielu grup badawczych.

Nie ma węchu, nie ma zabawy

W 2013 roku w czasopiśmie naukowym „Biological Psychology” opublikowano artykuł podsumowujący wyniki badań przeprowadzonych w USA z udziałem mężczyzn, jacy urodzili się bez zmysłu powonienia. Odkryto, że brak węchu sprawia, iż mężczyźni ci mają o cztery razy mniej parterek seksualnych od przeciętnej.

W tym roku natomiast naukowcy z Niemiec przetestowali zmysł węchu ponad 70 dorosłych, zdrowych osób. Następnie zapytali partycypantów o ich życie seksualne. Po zestawieniu danych okazało się, że im bardziej wrażliwe mamy powonienie, tym bardziej lubimy seks. Czuły zmysł węchu sprawia, że odbieramy doznania erotyczne jako bardziej przyjemne.

Węch a orgazm

Co więcej, w grupie kobiet zaobserwowano jeszcze jedną prawidłowość – im bardziej wrażliwy nos, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia orgazmu podczas stosunku. Taka zależność nie występuje wśród mężczyzn.

Czemu tak się dzieje? Tego jeszcze nie wiemy. W rzeczywistości nie mamy nawet pewności, czemu zapach róży odbieramy jako przyjemny, a na przykład przepoconych skarpetek jako przykry. Dlaczego niektórzy nie znoszą zapachu kolendry, a inni uwielbiają odór benzyny? Nie mamy w tej sprawie pewności, bowiem wciąż duża część naszej wiedzy na temat węchu opiera się na hipotezach.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.