„Brudna sprawa” to nowa powieść kryminalna Roberta Dugoni z cyklu o detektyw Tracy Crosswhite.

Tekst: Sylwia Skorstad

kryminał

 

Dwunastoletni chłopiec wracający z treningu koszykówki zostaje śmiertelnie potrącony przez samochód. Kierowca ucieka z miejsca wypadku, a ślady wskazują, że nie próbował hamować przed zderzeniem. Sprawa trafia na biurko detektyw Tracy Crosswhite. Policjantce szybko udaje się znaleźć samochód, który brał udział w wypadku. Jego właściciel twierdzi, że auto zostało skradzione z posesji, a on był w domu w chwili kiedy chłopiec został potrącony. Tylko dlaczego mężczyzna zachowuje się tak, jakby odpowiedzi na wszystkie pytania przygotował sobie przed przyjściem policji, a na jego czole widnieje świeże skaleczenie?

Policjantka taka jak my

Seria powieści o policjantce z deszczowego Seattle cieszy się na świecie dużym powodzeniem. Jej kolejne części czytelnicy kupują już w ponad dwudziestu krajach. Jedną z jej mocnych stron jest solidne podejście autora do aspektów prawnych. Dugoni lubi podkreślać, że walka z przestępczością nie polega na łapaniu podejrzanych i wysłaniu ich do aresztów.

Do serii Dugoniego przyciąga również zwyczajność jego głównej bohaterki. Owszem, Tracy może być pod pewnymi względami worem do naśladowania – jest sprawna fizycznie, pewna siebie, ambitna – a jednocześnie bardzo ludzka. Kłóci się z partnerem, często nie ma racji, martwi się swoim wiekiem i możliwą niepłodnością, zbyt rzadko przyznaje do słabości, niechętnie prosi o pomoc. Niezłomnie ściga przestępców, zeznając na salach sądowych nie roni nawet kropli potu, ale tak samo jak my przejmuje się zmarszczkami, miewa fochy, bywa wykończona, nie wszystkich w pracy darzy sympatią. To zbliża do niej czytelników, sprawia, iż również jej praca staje się nam bliższa. Można się domyślać, że Tracy przekonała już co najmniej kilka kobiet do wstąpienia w szeregi policji.

brudna sprawa

Pisać to jak oddychać

„Zwyczajność” Tracy Crosswhite nie jest przypadkowa, to celowy zabieg pisarza. Robert Dugoni żartuje, że pisanie jest dla niego jak oddychanie, czuje się najlepiej, gdy ma możliwość to robić.

Najbardziej wymagająca część tej pracy to tchnięcie życia w postacie” – stwierdził w wywiadzie dla writereadlife.com. „Trzeba sprawić, by bohaterowie książek mieli problemy podobne do tych, jakie trapią czytelników, tak aby ci poczuli się z nimi związani i dzięki temu uznali opowieść za bardziej prawdopodobną.”

Tym razem Tracy Crosswhite będzie musiała dokonać niemożliwego, czyli odnaleźć prawdę leżącą między dwiema wykluczającymi się wersjami zdarzeń – jednej wynikającej z dowodów i drugiej, przedstawionej przez podejrzanego.

Roberto Dugoni „Brudna sprawa”, Wydawnictwo Albatros

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.