Większość z nas po zimie z utęsknieniem czeka na pierwsze promienie wiosennego i letniego słońca. Razem ze wzrostem nasłonecznienia mamy więcej energii i chęci do życia. Poprawia się nasz nastrój oraz motywacja. Dni się wydłużają, a wraz z nimi codzienna ekspozycja na słońce. Kto tego nie kocha? Pytanie wydaje się retoryczne, ale odpowiedź jest konkretna – nasza skóra. Dowiedz się, dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna. Jakie kosmetyki z filtrem nadają się do twarzy? Jak często należy reaplikować krem do twarzy z SPF?
Dlaczego warto używać kremu do twarzy z SPF?
Promienie UV oddziałują na skórę każdego dnia. I to nie tylko w miesiącach letnich, ale również zimą. Promieniowanie UV składa się z fal różnej długości, a jego nasilenie jest związane ze stopniem nasłonecznienia. W miesiącach letnich w dużym natężeniu obecne są promienie UVB (o krótszej długości fali), które przenikają do głębszych warstw naskórka. To właśnie one odpowiadają za aktywację melanocytów, a więc powstawanie opalenizny, ale również piegów i nieestetycznych przebarwień posłonecznych. To także one powodują oparzenia słoneczne.
Istnieją również promienie UVA, o znacznie większej długości fali, które oddziałują na nas przez cały rok i przenikają na większą głębokość, bo aż do skóry właściwej. Są w największym stopniu odpowiedzialne za proces zwany fotostarzeniem skóry.
Zdrowa opalenizna latem? Sprawdź kosmetyki do opalania twarzy w drogeriach Sephora>>>
Na czym polega fotostarzenie? Promienie UVA uszkadzają DNA komórek głębokich warstw skóry właściwej – fibroblastów – poprzez oksydację i tworzenie wolnych rodników, powodując osłabienie zdolności skóry do wytwarzania kolagenu i elastyny, a więc białek, których rolą jest utrzymanie prawidłowej gęstości i elastyczności skóry. Oczywiście, wiemy dobrze, że zmniejszenie syntezy tych białek zachodzi w skórze naturalnie z wiekiem (stąd wiotczenie i tworzenie się drobnych zmarszczek), jednak oksydacyjne działanie promieni słonecznych przyspiesza i zwiększa intensywność tego procesu. Jeśli chcemy jak najdłużej zachować piękną, zdrową i jędrną skórę, powinniśmy w pierwszej kolejności zapobiegać powstawaniu nowych uszkodzeń, a więc stosować kremy z odpowiednio wysokim SPF.
Krem z SPF 30, SPF 40 czy SPF 50? Jaki SPF do twarzy?
SPF (ang. sun protection factor) jest oznaczeniem stosowanym w odniesieniu do ,,mocy” przeciwsłonecznej, ale co tak właściwie oznacza? Poziom ochrony przeciwsłonecznej jest taki sam w przypadku każdego SPF i oznacza pełną ochronę przed promieniami UVB, jednak liczba, którą znajdziemy obok SPF (15, 30, 40, 50, a nawet 100+) odnosi się do czasu, który możemy bezpiecznie spędzić na słońcu, nie ryzykując oparzenia słonecznego i niszczących skutków działania promieni UV.
Nie dla każdej osoby ten sam SPF będzie jednak równie efektywny. Bardzo istotny jest tu fototyp skóry, który wynika z naturalnej obecności melanocytów w naskórku.
- Osoby o niskich fototypach, czyli bardzo jasnej, podatnej na oparzenia karnacji mają znacznie krótszy czas bezpiecznego przebywania na słońcu (kilka do kilkunastu minut), powinny więc stosować kremy z filtrem o jak najwyższym SPF (minimum 50), by możliwie wydłużyć ten czas.
- Osoby z wyższych fototypach, czyli cerze ciemniejszej, oliwkowej – mogą pozwolić sobie na krem z nieco niższym faktorem, np. 30 lub 40. Warto jednak pamiętać, że zastosowanie nawet kremu z najwyższym faktorem SPF na rynku (100+) nie zwalnia nas z konieczności reaplikowania kremu z filtrem w ciągu dnia.
Jaki krem do twarzy z filtrem SPF należy wybrać?
Pamiętajmy, że twarz jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych, ponieważ jest cały czas odsłonięta, a jej skóra jest najbardziej wrażliwa na fotostarzenie oraz powstawanie przebarwień. W okresie letnim powinniśmy, bez względu na fototyp, wybierać kremy z wyższym SPF (minimum 50). W miesiącach zimowych, gdy nasłonecznienie jest mniejsze, możemy pozwolić sobie na kosmetyki z SPF 30, pod warunkiem oczywiście, że nie zmagamy się z dużą skłonnością do zmian posłonecznych. Jeśli nasza skóra jest podatna na przebarwienia, zimą także rozsądnie będzie wybrać krem z wyższą ochroną. Nie zapominajmy o składnikach kosmetyków, które uwrażliwiają naszą skórę na słońce, takich jak kwasy owocowe czy retinol – w przypadku ich stosowania, zawsze starajmy się wybierać filtry do twarzy o wysokim SPF.
Rodzaje kosmetyków z filtrem do twarzy – który lepszy?
Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie: jaki wybrać krem z filtrem? Tak samo, jak w przypadku innych kosmetyków pielęgnacyjnych, kluczem jest znalezienie tego właściwego kosmetyku, który dopasuje się do potrzeb naszego rodzaju skóry. Dodatkowym plusem jest zawartość substancji nawilżających i odżywczych, a także antyoksydantów – krem z filtrem do twarzy nie tylko zapobiegał powstawaniu nowych uszkodzeń, ale i aktywnie działał przeciwstarzeniowo. BIOTHERM Waterlover Face Sunscreen Krem Z Filtrem SPF30 jest ultralekkim kremem o działaniu nie tylko ochronnym, ale i przeciwdziałającym starzeniu skóry. Zawarta w nim frakcja probiotyczna Life Plankton™ zapewnia optymalne powinowactwo ze skórą, a w połączeniu z niacynamidem sprawdzi się w przypadku skóry wrażliwej lub skłonnej do niedoskonałości. Dla fanek skóry lekko muśniętej słońcem dobrym wyborem będzie FILORGA UV-Bronze Face Przeciwstarzeniowy Fluid Przeciwsłoneczny SPF50+, który nie tylko ma silne działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe dzięki zastosowaniu formuły bogatej w sulforany, ale również nadaje cerze naturalny odcień lekkiej opalenizny.
Sprawdź ofertę kosmetyków pielęgnacyjnych z SPF w perfumeriach Sephora>>>
Skóra wrażliwa potrzebuje szczególnej ochrony, zarówno przed słońcem, jak i przed innymi drażniącymi czynnikami. Dla każdej osoby, która chce chronić swoją skórę przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenie powietrza, spaliny czy kurz, świetnym wyborem będzie CLARINS Krem Ochronny Z Filtrem UV SPF 50 / PA +++, który zapewnia wysoką ochronę przed promieniami UV oraz stanowi tarczę ochronną przed powstawaniem przebarwień i zmarszczek. Z kolei KORRES YOGHURT Krem Żel Ochronny Do Twarzy SPF50 sprawdzi się do typowej skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień dzięki zawartości naturalnych, łagodzących składników. Znajdziemy wśród nich bogaty w proteiny jogurt, a także bioferment z szałwii muszkatołowej oraz pantenol.
Wybór odpowiedniego kremu z filtrem dla skóry przetłuszczającej się i ze skłonnością do trądziku może stanowić nie lada wyzwanie. Ważne jest, by poszukiwać produktów o lekkim składzie, bez substancji komedogennych i z matowym wykończeniem. Skóra tłusta nie lubi ciężkiego makijażu, więc by latem dać jej odetchnąć, można zamienić klasyczny kryjący podkład na lekki krem BB, który nie tylko da skórze oddychać, ale i ochroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV. CLINIQUE Acne Solutions™ BB Cream Broad Spectrum SPF 40 Krem BB to produkt skomponowany specjalnie na potrzeby skóry trądzikowej. Dzięki temu nie zapycha porów, nie powoduje zaostrzenia stanu zapalnego, a przy tym zapewnia szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej. Umożliwia stopniowalne krycie, co sprawdzi się w przypadku konieczności ukrycia niedoskonałości skóry. Dla skóry tłustej i mieszanej dobrym wyborem może być filtr SPF w formule żelowej zamiast klasycznego kremu, na przykład ESTÉE LAUDER New Perfectionist Pro Aqua Uv Gel Spf 50/Pa++++ Żel. Jest to lekka, żelowa emulsja o silnym działaniu ochronnym, która dobrze się rozprowadza i szybko wchłania, nie pozostawiając nieprzyjemnego filmu na skórze. Dzięki właściwościom nawilżającym i lekkiej konsystencji idealnie sprawdzi się pod makijaż.
Jak aplikować kremy z filtrem?
W przypadku kremów z filtrem, dla ich prawidłowego działania, kluczowe jest zastosowanie prawidłowej ilości produktu. Używając zbyt mało kremu SPF nie osiągniemy deklarowanej przez producenta ochrony przeciwsłonecznej. Przyjmuje się, że odpowiednia ilość kosmetyku z filtrem to pół łyżeczki na każdą okolicę, którą chcemy objąć ochroną. A więc codziennie powinniśmy stosować po pół łyżeczki kremu na twarz, szyję i dekolt, dokładnie pokrywając te obszary. Po aplikacji kremu należy odczekać 20 minut przed nałożeniem makijażu lub wyjściem na słońce. Ten czas potrzebny jest, by krem z filtrem mógł dobrze się wchłonąć i wytworzyć na skórze ochronny film.
Jak reaplikować krem z filtrem w ciągu dnia?
Bardzo ważne jest reaplikowanie kremu z filtrem minimum kilka razy dziennie, a najlepiej co 2 godziny. Dodatkowo należy ponownie nałożyć krem z filtrem po kąpieli w morzu lub jeziorze oraz po intensywnym wysiłku, podczas którego się pocimy. Powtórna aplikacja kremu SPF może być trudna, jeśli nakładamy makijaż. Wówczas przychodzą z pomocą kosmetyki w formie sprayu lub mgiełki, na przykład LANCASTER SUN SPORT – Niewidoczna Mgiełka Odświeżająca Do Stosowania Na Mokrą Skórę SPF 50, która idealnie sprawdzi się na plaży lub podczas uprawiania sportu, ponieważ może być stosowana nawet na wilgotną skórę. KORRES GINSENG HYALURONIC Spray Ochronny Do Twarzy I Ciała SPF50 to z kolei produkt mający delikatną, wodną formułę, która współgra z makijażem i jest niewidoczna na skórze, jednocześnie zapewniając szeroką ochronę przeciwko promieniowaniu UVA i UVB. Dodatkowo dzięki zawartości żeń-szenia, kwasu hialuronowego i witaminy E produkt ten nawilża i odżywia skórę, co jest szczególnie ważne w letnich miesiącach.
Inną opcją na reaplikację SPF są produkty w formie pudru, które nie tylko zapewnią ochronę przeciwsłoneczną, ale i poprawią stan naszego makijażu. CLINIQUE SPF 30 Mineral Powder Makeup For Face Puder Do Twarzy chroni przed szkodliwym działaniem promieni UVA/UVB, jednocześnie zapewniając lekkie, jedwabiste krycie oraz odżywienie skóry dzięki składnikom mineralnym. Doskonale maskuje niedoskonałości i matuje skórę, stanowiąc idealne dopełnienie makijażu, szczególnie w miesiącach letnich.