Organizm każdego człowieka posiada komórki regeneracyjne, zwane macierzystymi, które mają specyficzną zdolność bieżącego „naprawiania” uszkodzeń powstałych w różnych tkankach. Mogą się one samodzielnie odnawiać, dzielić i różnicować. Ich źródłem może być m. in. krew pępowinowa, szpik kostny, krew obwodowa czy tkanka tłuszczowa.

Wiele słyszy się o spektakularnych efektach leczenia komórkami macierzystymi pobieranymi z krwi pępowinowej. Tymczasem warto wiedzieć, że już jako dorośli ludzie możemy poddać się pobraniu własnych komórek macierzystych z krwi obwodowej i wykorzystać je w leczeniu wielu urazów i chorób. Jedną z dziedzin, w których wykorzystywanie komórek macierzystych jest najbardziej powszechne i ciągle zyskuje na popularności, jest medycyna regeneracyjna.

Medycyna regeneracyjna

„W czasie procedury zabiegowej pobierana jest własna tkanka tłuszczowa pacjenta (np. z okolicy brzucha), komórki macierzyste w tkance pobranej są odseparowywane, a następnie aplikowane w okolicę poddawaną zabiegowi, czyli skórę twarzy” – wyjaśnia dr Elżbieta Młyńska-Krajewska, Dyrektor Medyczny Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzej Krajewski w Kołobrzegu. Cała procedura jest zabiegiem prostym, wykonywanym metodą mezoterapii. W celu zmniejszenia uczucia dyskomfortu odczuwanego przez pacjenta, lekarz może użyć maści znieczulającej. A co z rezultatem? „Efekty, których oczekujemy w związku z tym autologicznym przeszczepem tkanek, to przede wszystkim procesy regeneracji skóry, które mają na celu między innymi zniwelowanie zmarszczek oraz stymulacja powstawania nowych naczyń krwionośnych, poprawiających dotlenienie i odżywienie skóry” – dodaje dr Młyńska-Krajewska.

CGF dla młodej skóry

Bardzo popularna i doceniana staje się technika wykorzystywania komórek macierzystych pobranych z krwi obwodowej, nazywana w skrócie CGF (Concentrated Growth Factors – Skoncentrowane Czynniki Wzrostu).  To innowacyjna terapia, wykorzystująca własne komórki macierzyste pacjenta oraz czynniki wzrostu. Pozyskana krew obwodowa pacjenta poddana zostaje procesowi przetworzenia w separatorze komórkowym. Zadaniem krwi, jak i czynników wzrostu jest synergiczne tworzenie i regeneracja komórek skóry. Jest to fenomen komórek macierzystych, które mają niebywałą zdolność adaptacji do dowolnych komórek wśród których się znajdują, a czynniki wzrostu dodatkowo pobudzają proces odnowy i rewitalizacji. „Mechanizm działania zabiegu jest zatem naturalny, całkowicie bezpieczny, bez ryzyka alergii czy powikłań Wyróżniamy kilka rodzajów zabiegu. CGF LIQUID to mezoterapia czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi, która sprawdzi się w przypadku drobnych zmarszczek, wypadania włosów i rewitalizacji skóry. CGF HARMONY powoduje dłuższą i silniejszą regenerację skóry i redukcję zmarszczek. Natomiast CGF ONE skupia się na małych obszarach zabiegowych (grzbiety dłoni, okolica oczu i ust), zapewniając widoczne odmłodzenie i zwiększenie jędrności” – tłumaczy dr Młyńska-Krajewska.

Medycyna regeneracyjna to dziedzina z ogromną przyszłością. Zabiegi bez obawy o nienaturalność efektów. Rezultaty, jakie można uzyskać za pomocą zabiegu CGF, przynoszą dobre efekty, z wykorzystaniem wyłącznie własnych tkanek pacjenta.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.