Kiedyś to była klasyka elegancji dla mężczyzn, teraz zachwycają się nim panie. Kobiecy garnitur przeżywa renesans popularności. Dlaczego tak się dzieje i jakie garnitury nosimy w tym sezonie? 

kobiecy garnitur anataka

Pierwszy garnitur pojawił się w 1700 roku. Jego krój różnił się od tych, które widzimy teraz w sklepach czy na wybiegach. Projekty opierały się na inspiracji męskich rybaczek. Rozszerzane spodnie wiązane pod kolanami były bardzo eleganckie i stanowiły podstawę do tworzenia późniejszych form, które obecnie nazywane są garniturami. Początkowo zestawy garniturowe noszono z marynarkami lub płaszczami sięgającymi za pośladki. Taki strój uważany był za niezwykle dostojny. Krokiem milowym były garnitur zaprojektowany dla księcia Walii. Odstąpiono od rybaczek oraz zbyt dużych płaszczy i postawiono na dopasowane surduty. Pojawił się również wtedy pierwszy raz w historii krawat. 

W latach 20. XX wieku najmodniejsze były trzyczęściowe garnitury w czarnym kolorze. Z biegiem czasu przemieniły się w modele z szeroką nogawką zwężającą się przy kostce oraz długą marynarką. W latach 50. zaczęły na garniturach pojawiać się kraty, a marynarki często szyte były ze sztruksu. „Obserwując historię garnituru, wiemy, że przechodził on ogromne zmiany w fasonie – od luźnych i krótkich do dopasowanych i dłuższych. Początkowo popularne były gładkie fasony, które zastąpione zostały w latach 50. przez modele prążkowane” –  komentuje Dominika Bańczak, projektantka marki ANATAKA.

Kobiecy garnitur, który zrewolucjonizował modę

Moda rozwinęła się w zawrotnym tempie. W XX wieku w latach 30. Marlena Dietrich jako pierwsza kobieta wypromowała garnitur i stała się inspiracją dla projektantów do tworzenia nowych krojów dla kobiet. „Możemy wyciągnąć ważny wniosek, że moda jest poza kategorią płci. Mimo że coś przypisywane jest do mody męskiej lub damskiej przez lata zostaje przejęte i traci ten desygnat” – mówi Dominika Bańczak.

Garnitur to element garderoby, który nie jest przypisywany do żadnego z sezonów. Możemy nosić go latem, jak i zimą. To baza dla naszych stylizacji. Modele wykonane z dobrej jakości tkanin posłużą na wiele lat i założymy je na każdą okazję. Sprawdzą się w eleganckim looku, jak i w casualowym stroju.

„Żeby zaprojektować dobry garnitur, który będzie z nami na dłużej, konieczne jest kierowanie się nowoczesną sylwetką. W wyjątkowym modelu liczy się połączenie estetyki/fasonu garnituru z wyróżniającym go motywem czy detalem. Dzięki temu taki garnitur jak Clever ANATAKI wyróżnia się na rynku. Jego oversizovy fason, wybór wzoru – nieoczywistej krato-pepitki oraz awangardowe guziki spowodują, że przetrwa wiele sezonów i nie zdezaktualizuje się szybko” – komentuje Dominika Bańczak. 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.