Dobrych kryminałów jest dziś więcej niż czasu na przeczytanie choćby połowy z nich. Dlatego nie marnujcie ani chwili i bierzcie się za lekturę debiutanckiej powieści Karen M. McManus. Nie bez powodu od 54 tygodni jest ona w czołówce listy bestsellerów „The New York Times”.

Tekst: Sylwia Skorstad

Piątka uczniów liceum musi za karę zostać po lekcjach. Wszyscy zostali przyłapani na posiadaniu telefonów na lekcjach, choć każde upiera się, że nie miało w plecaku komórki. Sportowiec, ślicznotka, outsider, kujonka oraz najbardziej nielubiany chłopak w całej szkole muszą wspólnie spędzić godzinę na pisaniu rozprawki. W trakcie wykonywania zadania Simon – znienawidzony przez wszystkich twórca plotkarskiej aplikacji – dostaje gwałtownego ataku, w wyniku czego umiera.

Wkrótce policja odkrywa, że na szklance zmarłego znajdują się ślady oleju arachidowego, na który był silnie uczulony. I że każdy, kto wtedy przebywał z nim w zamkniętym pokoju, miał dobry powód, by się go pozbyć.

Pięć dobrych powodów

Ta powieść ma wszystko, czego potrzebuje dobry kryminał. Po pierwsze, bohaterów, jakich można łatwo polubić i identyfikować się z nimi. Po drugie, wartką akcję bez dłużyzn i niepotrzebnych wątków. Po trzecie, frapującą zagadkę, którą tylko najlepsi rozwiążą przed czasem. Po czwarte, psychologiczne prawdopodobieństwo – można sobie łatwo wyobrazić, że coś takiego zdarzyło się naprawdę.

„Jedno z nas kłamie” to powieść tak zgrabnie skonstruowana, że wydaje się produktem fabryki bestsellerów. Takiej, która znalazła przepis na uniwersalny, a jednocześnie świeży kryminał i bez wahania wyprodukowała setki tysięcy egzemplarzy, mając niezachwianą pewność, że się sprzedadzą. Trudno w nich szukać błędów. Czysta rozrywka właściwie dla każdego, bowiem każdy odnajdzie w jednej z postaci własne cechy.

Jest na co czekać

Na styczeń 2019 roku zaplanowano wydanie drugiej powieści McManus. Na stronie autorki już widnieje informacja, że polskim wydawcą zostanie Prószyński i S-ka. Warto będzie sprawdzić, czy samotna matka z Massachusetts to prawdziwa fabryka bestsellerów, czy też gwiazda jednej powieści.

„Jedno z nas kłamie”, Karen M. McManus, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.