Jak zmniejszyć ilość produkowanych śmieci w domu w prosty sposób? Przeczytaj poniższy artykuł i przejdź na zieloną stronę mocy!
Nad ograniczeniem ilości powstających śmieci powinien pracować każdy. Proekologiczne działania nie są trudne, kosztowne ani czasochłonne – wymagają od nas jedynie chęci i odrobiny samozaparcia we wdrażaniu nowych nawyków.
Sposoby na to, jak zmniejszyć ilość produkowanych śmieci w domu
Czy słyszałeś kiedykolwiek o koncepcie „zero waste”? To coraz bardziej popularny projekt ekologiczny, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zero odpadów”. Inicjatywa zogniskowana jest wokół działań redukujących ilość generowanych śmieci. O konieczności istnienia oraz wadze tego rodzaju aktywności świadczą chociażby dane WWF. Jak się okazuje, polskie gospodarstwa domowe generują rocznie aż 12 milionów ton śmieci, z czego tylko 14% poddaje się recyklingowi (więcej informacji znajdziesz na tej stronie). Takie okoliczności sprawiają, że coraz częściej mówi się o działaniach mających na celu zredukowanie ilości powstających odpadów. Jak to zrobić?
Oszczędzaj papier
Projekt ekologiczny zakładający oszczędność papieru przyniesie szereg korzyści. Ograniczenie wykorzystywania tego surowca to mniejsza ilość wyprodukowanych śmieci, niższa emisja gazów cieplarnianych oraz spadek wycinki lasów.
Oszczędzanie papieru jest łatwe. Co możesz zrobić? Zamiast papierowych ręczników używaj ich materiałowych odpowiedników. Jeśli musisz wydrukować plik dokumentów, wybierz opcję dwustronnego zapisu. Lubisz zakupy? Pozostałe po produktach kartony wykorzystaj do ponownego użycia. W książki i podręczniki zaopatruj się w antykwariacie, a w gazetki z twoich ulubionych sklepów w internecie.
Jednym z serwisów oferujących bezpłatny dostęp do gazetek promocyjnych sklepów jest Kimbino.pl – marka, w rdzeń której wpisana jest ochrona planety. O istocie i konieczności oszczędzania papieru przypomina nieustannie manager Kimbino.pl: „Zminimalizowanie zużycia papieru jest koniecznością. Lasy to w końcu zielone płuca naszej planety, a co roku, w wyniku działań człowieka, ubywa ich około 15 mln hektarów. To zatrważająca liczba, która każdemu powinna dać do myślenia. W naszym [dot. zespołu portalu Kimbino.pl, przyp. autora] przypadku przyniosło to efekt w postaci projektu ekologicznego Kimbino.pl – internetowej bazy gazetek marketów”.
Postaw na artykuły wielokrotnego użytku
Jak zredukować ilość generowanych odpadów? Jednym ze sposobów jest…nieprzynoszenie ich do domu! Podejmując się projektu ekologicznego redukującego ilość produkowanych śmieci, postaraj się unikać jednorazowych artykułów. Wystrzegaj się zatem sztućców, talerzy i kubków przeznaczonych do jednokrotnego użycia. Zastąp ręczniki papierowe materiałową ścierką. Udając się do sklepu, zabieraj własną torbę wielokrotnego użytku. Nie wybieraj artykułów pakowanych w plastikowe opakowania, a produkty kupowane na wagę wsypuj do własnych materiałowych woreczków.
Kupuj świadomie żywność
Jak podaje raport Federacji Polskich Banków Żywności „Nie marnuję jedzenia 2019” aż 9 mln ton artykułów spożywczych ląduje co roku w Polsce na śmietnikach. Warto zdać sobie sprawę, że marnowanie żywności niesie ze sobą negatywne konsekwencje zarówno dla poziomu zasobności naszego portfela, jak i stanu środowiska naturalnego. W skali roku wyrzucane jedzenie przekłada się na 3,3 miliardy ton gazów cieplarnianych!
To wystarczający powód do wzięcia udziału w eko inicjatywie. Projekt ekologiczny, którego celem są świadome zakupy, pozwoli nam na znaczne ograniczenie ilości marnowanego jedzenia i generowanych odpadów oraz na zaoszczędzenie pieniędzy. Kluczem jego powodzenia jest planowanie. Jak się do tego zabrać?
Wyznacz budżet i sporządź listę niezbędnych produktów. Następnie przejrzyj gazetki promocyjne pobliskich dyskontów. Przydatne mogą się tutaj okazać strony takie jak Kimbino.pl, na których znajdziesz wiele ulotek z ofertami i promocjami z rozmaitych marketów. Porównaj propozycje różnych marek i wybierz opcję, która najbardziej ci się opłaca. Dzięki temu nie tylko będziesz działać na rzecz ochrony środowiska, ale również podreperujesz swój domowy budżet! Powodzenia!