Sezon wiosenny to czas, w którym włosy i skóra głowy wymagają szczególnej uwagi oraz dodatkowej ochrony i odżywienia. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą przyczynić się do poprawy ich kondycji. Jak zadbać o włosy wiosną? 

włosy wiosną

Wiosną, szczególnie w czasie przesilenia, włosy mogą nadmierni wypadać. Wraz z wydłużającymi się dniami i zwiększoną ilością światła słonecznego, organizm produkuje więcej melatoniny, która wpływa na procesy metaboliczne i regulację cyklu ich wzrostu. Kolejnym wyzwaniem są zniszczenia, powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych.

„W trakcie zimy włosy są bardziej podatne na puszenie się oraz elektryzowanie, co jest spowodowane częstym pocieraniem ich o kołnierz kurtki, ciągłym noszeniem czapki czy wkładaniem ubrań przez głowę. Ponadto są one narażone na dużą wilgotność, mróz, wiatr oraz skoki temperatur. Włosom nie sprzyja suche powietrze podczas sezonu grzewczego ani niska temperatura na zewnątrz. Te wszystkie czynniki wpływają na to, że włosy stają się słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego wiosną niezbędna jest ich ochrona i prawidłowa pielęgnacja, a także wspomaganie swojego organizmu od wewnątrz” – tłumaczy Ewelina Wysoczańska, trycholog i założycielka marki kosmetyków trychologicznych Bionigree.

5 wskazówek, które pomogą skutecznie zadbać o włosy w sezonie wiosennym:

  • Ochrona przed słońcem: wiosną zwiększa się nasilenie promieniowania słonecznego, które powoduje wysuszenie włosów i łuszczenie się skóry głowy. Warto więc używać produktów z filtrem UV lub nosić nakrycie głowy, jak kapelusz lub chustka, aby je ochronić.
  • Zdrowa dieta: zbilansowana dieta jest kluczowa dla uzyskania zdrowych i pięknych włosów. Należy wprowadzić do niej produkty bogate w składniki odżywcze, takie jak białko, żelazo, cynk, witaminy A, C i E oraz kwasy tłuszczowe omega-3.
  • Regularne mycie: włosy trzeba myć regularnie i tylko wtedy, kiedy tego potrzebują. Najlepiej robić to co 2-3 dni, stosując delikatny szampon. Zbyt częste mycie może osłabiać naturalną barierę ochronną skóry głowy.
  • Unikanie nadmiernego stosowania narzędzi do stylizacji: korzystanie z prostownicy, lokówki czy suszarki, może osłabić strukturę włosa, dlatego należy  ograniczać stosowanie takich urządzeń do minimum. Jeśli już musimy ich używać, warto zaopatrzyć się w preparaty termoochronne.
  • Nawilżanie i wzmacnianie włosów: po okresie zimowym włosy potrzebują silnej regeneracji i nawilżenia. W tej sytuacji należy postawić na oleje, maski, odżywki czy serum nawilżające. Warto wybierać produkty, które są odpowiednie dla danego typu włosów.

„Istotne jest również stosowanie preparatów, mających za zadanie stymulowanie wzrostu włosów. Należy postawić na produkt bogaty w składniki naturalne o działaniu nawilżającym i odżywczym, takie jak m.in. roślinne, aktywne komórki macierzyste ze szwajcarskich jabłoni, które zwiększają witalność mieszków włosowych. Można je znaleźć w emulsji stymulującej skórę głowy Bionigree” – tłumaczy Ewelina Wysoczańska. Preparat zawiera również kofeinę i nikotynian metylu, które poprawiają mikrokrążenie skóry głowy.

Dbanie o włosy wymaga systematyczności i regularności. W przypadku nasilającego się wypadania lub innych problemów z włosami warto skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty i zaproponuje skuteczne metody pielęgnacji. Zadbane włosy nie tylko prezentują się pięknie, ale również są zdrowsze i mniej podatne na uszkodzenia.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.