Pokój młodzieżowy łączy w sobie wiele funkcji. Musi być jednocześnie: sypialnią, miejscem do nauki, relaksu oraz rozrywki. Powinien również pasować do gustu i zainteresowań młodego człowieka. O ile aranżując pokój dla malucha, możemy dziecku coś zasugerować, o tyle w przypadku nastolatka musimy liczyć się z jego zdaniem.
Jakie meble wybrać do pokoju nastolatka?
Meble stanowią podstawę wystroju każdego pomieszczenia. Biorąc pod uwagę kwestię ich intensywnego użytkowania muszą być funkcjonalne i solidne. Muszą sprostać niemałym wymaganiom i utrzymać piękny wygląd. Dlatego warto wybrać meble takie jak te: https://domowanie.pl/109-kolekcja-laser, nowoczesny desing, mnogość kolorów, minimalizm i funkcjonalność, to cechy, które sprawdzą się w pokoju każdego nastolatka. Praktyczne, pojemne szafy, użyteczne regały, biurka oraz półki sprawią, że w młodzieżowym pokoju zapanuje porządek. Niezwykle ważna jest również jakość wykonania mebli, które planujemy zakupić oraz czy są bezpieczne przy codziennym użytkowaniu. Materiał, z którego wykonane są meble, powinien być odporny na zarysowania, wilgoć oraz działanie wysokiej temperatury.
Kiedy urządzamy pokój dla nastolatka, może nas czekać nie lada wyzwanie. Wystrój musi być przede wszystkim zgodny z aktualnymi zainteresowaniami naszego dziecka. Nie jest to proste, dlatego warto podejmować decyzję razem z córką lub synem, ponieważ wtedy obie strony będą zadowolone z praktycznego, funkcjonalnego i schludnego pokoju. Warto najpierw naszkicować projekt i przemyśleć dokładnie całą aranżację. Zastanówmy się, jakie mamy możliwości, jeżeli chodzi o wielkość pokoju i mebli.
Jak stworzyć funkcjonalny pokój młodzieżowy?
Lata nastoletnie to bardzo trudny okres, przejście z dzieciństwa o dorosłości, w którym upodobania i decyzje zmieniają się z dnia na dzień. Z tego powodu młodzieżowy pokój bardzo często ulega zmianom i modyfikacjom, aby pasował do aktualnych zainteresowań dziecka. Ten wiek rządzi się swoimi prawami i należy pogodzić się z tym, że koncepcja tego pomieszczenia będzie zmieniała się wielokrotnie na przestrzeni lat.
Przyjaciele to bardzo ważny element życia każdego nastolatka, dlatego warto zapewnić młodzieży spokojne i prywatne miejsce, w którym będą mogli porozmawiać i odpocząć po szkole. Taka strefa relaksu w pokoju może składać się z miękkich puf, czy poduszek, które stworzą przytulną przestrzeń. Wszystko zależy od potrzeb dziecka oraz wielkości pokoju.
Pokój młodzieżowy musi mieć również miejsce na biurko. Przyda się nie tylko do odrabiana lekcji, ale także do grania w gry komputerowe, czy do innych kreatywnych zajęć. Zastanawiając się, jakie biurko należy wybrać, warto zwrócić uwagę na odpowiednią postawę siedzącego przy nim dziecka. Po pierwsze – miejsce na nogi, powinno być go tyle, aby można było swobodnie rozprostować nogi, po drugie – szafki szuflady na książki, zeszyty, czy teczki, po trzecie – wymiary blatu, powinien mieć minimum 70 cm szerokości oraz 120 cm długości. Do biurka niezbędne będzie krzesło, najlepiej takie, które możesz regulować. Oświetlenie jest również niezwykle ważnym aspektem aranżacji pokoju nastolatka. Dobrze dobrane może minimalizować ryzyko wystąpienia wad wzroku u dziecka.
Początek dorastania to idealna okazja do zrobienia remontu w pokoju dziecięcym i dostosowania go do młodzieżowych potrzeb. Pamiętaj, żeby pozwolić dziecku uczestniczyć w tym procesie, dać mu samodzielnie podejmować decyzje i urządzić pokój razem z nim.
—