Założenie własnej firmy to poważny krok w karierze zawodowej i życiu prywatnym. Podjęcie decyzji o wejściu w świat biznesu nie należy do łatwych, ale najtrudniejsze dopiero przed świeżo upieczonymi przedsiębiorcami – walka o przetrwanie, czyli utrzymanie firmy, pytanie, jak przetrwać w świecie biznesu.
Tekst: Urszula K.
Zdjęcie: Bigstock Photo
Zaplecze finansowe to podstawa, choć na otwarcie firmy nie zawsze potrzebny jest kapitał. Wiele zależy od rodzaju biznesu. Jeśli wymagany jest sprzęt, biuro czy magazyn, to – owszem – trzeba mieć środki na start. Jednak w przypadku popularnych teraz biznesów internetowych początkowy kapitał może być bardzo mały lub zerowy. Mimo to zawsze należy mieć zaplecze finansowe, taką poduszkę bezpieczeństwa, szczególnie na początku. Zanim firma zacznie zarabiać, może przydać się gotówka na przetrwanie.
Warto zadbać o tzw. dochód pasywny, czyli zyski z inwestycji, które nie wymagają nakładu pracy. Wystarczy odrobina wiedzy o finansach czy ekonomii oraz opinia specjalistów rynku Forex o brokerze XTB, by zainwestować środki, które się ma, pomnożyć je i zapewnić sobie zabezpieczenie finansowe. Część zysków można ponownie zainwestować, by znów – przy odrobinie szczęścia i dobrej strategii inwestowania – zyskać dodatkowe fundusze.
Cel: przetrwanie
Pierwszy rok czy dwa funkcjonowania firmy to okres, który trzeba przetrwać, zanim na dobre biznes się rozkręci. Według statystyk bardzo wiele małych i średnich firm upada po kilku latach, kiedy zwiększają się koszty, np. ZUS-u, bo nie ma już prawa do ulg, pojawiają się dodatkowe zobowiązania, a dochody mają wolniejszą dynamikę niż koszty. Aby przetrwać ten trudny czas, należy pamiętać o tym by:
• Otwierać biznes tylko, jeśli ma się na niego oryginalny pomysł oraz jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi czy produkty.
• Poświęcać swój czas na rozwijanie biznesu – angażować się albo totalnie, albo wcale.
• Mieć pasję do tego, co się robi, bo to dodaje motywacji do działania oraz silną wiarę w powodzenie biznesu.
• Mieć odłożone środki na gorszą koniunkturę, ale nie korzystać z nich lekkomyślnie i często, a po wybraniu kwoty, starać się uzupełnić zapasy w ciągu kilku miesięcy.
Jak przetrwać w świecie biznesu – porady
Po roku, pięciu czy dziesięciu prowadzenia biznesu będzie już z jednej strony prościej przetrwać i utrzymać biznes, bo pojawi się doświadczenie – najlepszy nauczyciel przedsiębiorcy. Z drugiej strony może towarzyszyć mu uczucie zmęczenia i wypalenia związane ze stresem prowadzenia własnej firmy. O czym warto pamiętać, zarówno na początku drogi bycia przedsiębiorcą, jak i w późniejszych latach? Co jest gwarancją sukcesu? Mamy kilka porad.
Planowanie i strategiczne myślenie
Planowanie w biznesie to bardzo istotna kwestia. Przedsiębiorca musi mieć zmysł strategiczny i planować zarówno działania bieżące, jak i długoterminowe. Mieć misję, wizję oraz cele. Ważne jest, by obserwować postępy, robić analizę każdego minionego miesiąca, kwartału i roku oraz wyciągać wnioski. Pomocne jest robienie notatek dotyczących sytuacji w firmie. Zawsze należy doceniać to, co się udało, bo dodaje to motywacji, ale także wyszczególniać rzeczy, które nie do końca się powiodły, by wyciągnąć naukę na przyszłość.
Niezrażanie się porażkami
Trzeba zauważać niepowodzenia, ale nie należy się nimi zniechęcać. Są nieodzowną częścią życia oraz biznesu. Porażki powinny stać się przyczynkiem do analizy, co poszło nie tak, ustalenia nauki na przyszłość oraz planu, jak uniknąć tego typu sytuacji następnym razem. Dobry przedsiębiorca uczy się na błędach, dzięki czemu z każdą porażką jest silniejszy, nie słabszy, i ma szanse przetrwać w trudnym świecie biznesu.
Sięganie po pomoc
Nikt nie jest nieomylny. Prowadzenie biznesu polega również na umiejętnym delegowaniu zadań oraz szukaniu pomocy i słuchaniu porad biznesowych osób bardziej doświadczonych, gdy wymaga tego sytuacja. Nie należy zajmować się wszystkim samodzielnie, bo to nieefektywne i męczące. Warto rozpoznać obszary, które lepiej będą zarządzane, gdy zostaną outsource’owane – dzięki temu przedsiębiorca zyska czas na skupienie się na innych, ważniejszych aspektach biznesu.
Samorozwój i dobre nawyki
Świat biznesu nieustannie się zmienia i także przedsiębiorca powinien dbać o swój rozwój zarówno osobisty, jak i zawodowy. Doszkalanie się, czytanie prasy i książek specjalistycznych, dbanie o dobre nawyki – chociażby w kwestii organizacji pracy i właściwego odpoczynku po pracy – pozwoli rozkwitać i przedsiębiorcy i jego biznesowi.