Kiedy dopadają nas różne dolegliwości, zazwyczaj wybieramy się do lekarza. Po realizacji zlecenia lekarza stacjonarnie czy w jednej z aptek internetowych, jesteśmy przestraszeni liczbą preparatów, które są nam niezbędne do poprawy zdrowia. Jak przy dużej liczbie leków mieć porządek w apteczce? 

porządek w apteczce

fot: pixabay.com

Kiedy przyjmujemy wiele preparatów, największy problem pojawia się z liczbą tabletek w opakowaniu. Każdy producent proponuje opakowania różnej wielkości, co przy codziennym długotrwałym stosowaniu może być problematyczne. Tabletki pakowane są po 20, 25, czy 28 sztuk i w konsekwencji nie wystarczają na pełny miesiąc. Kiedy opakowań leków jest więcej, a każde ma inną pojemność, tworzy się bałagan i ciężko odnaleźć się w tym, kiedy powinniśmy iść do lekarza czy udać się na wirtualne zakupy do aptek internetowych. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdza się zapisywanie zaraz po wykupieniu leku terminu, do kiedy nam starczy dany preparat. Taka prosta tabela z datami znacznie ułatwi spisanie tego, czego potrzebujemy w danym miesiącu. 

Krótkie daty ważności 

Jak mieć porządek w domowej apteczce? Najlepiej po zakupie leków zawsze te z dłuższą datą ważności chować na dno apteczki. Na wierzchu zostawiamy te, których data przydatności jest najkrótsza. W ten sposób będziemy na bieżąco zużywać leki w dobrym terminie. Warto także pamiętać, że nie każdy lek można spożywać aż do daty ważności, część lekarstw można używać np. określony czas po pierwszym otwarciu – taką informację zawsze powinniśmy sprawdzić na opakowaniu. 

Szafka, kuferek, szuflada 

Warto znaleźć miejsce do przechowywania leków. W tym zakresie bardzo przydatne są duże, transparentne kuferki, które nie dość, że pomieszczą wiele, to umożliwiają łatwe przejrzenie ich zawartości. Dobrze sprawdza się także przechowywanie leków w płytkiej szufladzie, po której wysunięciu cała zawartość jest dobrze widoczna, bardzo szybko można znaleźć potrzebny lek czy zrewidować zawartość – ten sposób klasyfikacji preparatów najczęściej stosowany jest w aptekach. 

Rano, południe, wieczór 

Część leków powinniśmy przyjmować na czczo, inne w środku dnia, a jeszcze inne przed snem. Codzienne porcje medykamentów można też łatwo i wygodnie przechowywać w specjalnie przeznaczonych pojemnikach. W tym wypadku wybór mamy naprawdę ogromny, m.in.: 

  • pojemniki z wbudowanym alarmem, który przypomni o konieczności zażycia, 
  • pudełka z pojemnikiem na wodę, byśmy w każdej sytuacji mogli szybko zażyć potrzebne lekarstwo, 
  • duże pojemniki, w których będziemy mogli poukładać sobie leki, na cały tydzień. 

Zażywając sporą ilość leków, dobrze jest wypracować sobie własny system ich układania i sortowania, tak by było nam wygodnie. Zadanie to w rzeczywistości jest łatwiejsze, niż nam się wydaje. 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.