Jak mieć ładną skórę? Jeść dobrze! Dbać, by w codziennym menu było białko, witaminy C i A, E i B, a do tego wypijać dwa litry płynów – najlepiej niegazowanej wody mineralnej.

Tekst: Antonina Majewskajak mieć ładną skórę

 

 

Skóra jest największym organem naszego organizmu, a jej stan jest odzwierciedleniem zdrowia. Nie bez powodu medycyna chińska diagnozuje kondycję zdrowotną pacjenta i stan jego odżywienia między innymi na podstawie oględzin skóry. Suchość i szorstkość skóry, szary kolor, pękanie, łuszczenie, zaczerwienienie, swędzenie i pogłębiające się bruzdy świadczą o źle zrównoważonym odżywianiu, niedoborach witamin, minerałów, tłuszczów i białek. Oczywiście takie objawy mówią wiele nie tylko o diecie, ale także o nieodpowiednim trybie życia: braku aktywności fizycznej, stresie, przemęczeniu, nieregularnym śnie, nadużywaniu używek (kawa, alkohol, papierosy), a także nieodpowiednim nawodnieniu organizmu.

Co na talerzu?
Jeśli chcesz mieć ładną skórę, przyjrzyj się swojej codziennej diecie. Czy są w niej świeże warzywa i owoce, chude białko, oliwa, kasze, kiełki, ryby morskie? Dlaczego to takie ważne? Oto kilka argumentów:

1. Białko, a dokładniej aminokwasy, to związki niezbędne do syntezy keratyny odpowiadającej m.in.: za szybką regenerację wysuszonej skóry oraz białek tkanki łącznej – kolagenu i elastyny – warunkujących jej sprężystość.

2. Do wytwarzania kolagenu niezbędna jest również witamina C, dlatego w codziennym jadłospisie powinny znajdować się świeże warzywa i owoce, w szczególności czerwona papryka, natka pietruszki, brukselka, brokuły, czarna porzeczka, cytrusy. Warzywa i owoce o żółtej, pomarańczowej i zielonej barwie (marchew, dynia, morele, brzoskwinie, zielony groszek, fasolka szparagowa, koperek) dostarczają ß-karotenu, który w organizmie przekształcany jest w witaminę A, regulującą procesy tworzenia nowych komórek i zapewniającą prawidłową czynność tkanki nabłonkowej. Jej niedobór prowadzi do nadmiernego rogowacenia, suchości i łuszczenia komórek nabłonkowych skóry. Ponadto karotenoidy nadają skórze ładny „brzoskwiniowy” odcień, bowiem ich nadmierna ilość odkładana jest w podskórnej tkance tłuszczowej.

3. Witaminy A i C wraz z witaminą E i selenem pełnią rolę biologicznych przeciwutleniaczy chroniących organizm przed działaniem wolnych rodników. Dzięki nim skóra starzeje się wolniej. Źródłem witaminy E (zwanej witaminą młodości) są oleje roślinne oraz kiełki i zarodki (głównie pszenicy), selenu zaś otręby, kiełki i produkty zbożowe oraz ryby morskie. Ponadto oleje roślinne i ryby morskie dostarczają kwasów tłuszczowych omega-3, dzięki którym skóra jest odpowiednio odżywiona.

4. Zdrowy wygląd skóry warunkują witaminy z grupy B (niacyna, biotyna, kwas pantotenowy) obecne w drożdżach, mięsie, nasionach roślin strączkowych, otrębach pszennych, żółtkach jaj, produktach zbożowych gruboziarnistych) oraz składniki mineralne (żelazo, cynk). Ich niedobór powoduje, że skóra staje się sucha i szorstka i blada.

Jeśli chcesz się pochwalić ładną, zdrową i elastyczną skórą, pamiętaj również, aby w przeciągu doby wypić 2 litry płynów, a szczególnie niegazowanej wody mineralnej.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.