Skarpetki to temat często ignorowany. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak dobrać skarpetki sportowe do codziennego stroju lub wykonywanej aktywności. W rezultacie nosimy skarpetki nie tylko niedopasowane do sytuacji, ale także potencjalnie szkodzące stopom. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę, gdy pragniemy kupić skarpetki sportowe, oraz jak dopasować je do poszczególnych aktywności fizycznych.

fot. Kabak.com.pl

W przeciwieństwie do skarpetek eleganckich, w wyborze skarpetek sportowych liczą się nie tylko takie parametry jak wygląd, ale także te bardziej praktyczne. Mowa między innymi o materiale, z którego zostały wykonane, a także konstrukcji, rodzaju zastosowanych szwów i innych.

Kiedy przystępujemy do wyboru skarpetek, zacznijmy od materiału. Do najczęściej wybieranych należą skarpetki bawełniane – materiał ten doceniają zarówno osoby uprawiające sport, jak i ci, którzy na co dzień spędzają dużo czasu w ruchu. Bawełna wykazuje takie pozytywne właściwości, jak miękkość, zdolność do odprowadzania powietrza oraz wysoki poziom wchłaniania wilgoci. W skarpetki tego typu zaopatrzysz się na stronie kabak.com.pl.

Z kolei skarpetki syntetyczne są najczęściej uzupełniane o tak zwane włókna coolmax – wykonane z poliestru – o wysokim poziomie termoaktywności. Dzięki nim zabezpieczysz stopy przed nadmiernym przegrzaniem w czasie długiego treningu biegowego. Takie skarpetki pomagają również w odprowadzaniu powietrza, co pozwala zachować stopy w dobrej kondycji.

W składzie skarpetek syntetycznych znajdziemy często delikatne włókna bambusa, co pozytywnie wpływa na stopień ich chłonności. W rezultacie nawet po najbardziej wyczerpującym treningu stopy będą suche.

Konstrukcja, rodzaje szwów i pozostałe parametry

Skarpetki sportowe wyróżniają się nie tylko specjalnym materiałem, z którego zostały wykonane, ale także innymi cechami. Należy do nich między innymi rodzaj konstrukcji czy typ zastosowanych szwów. Na parametry te zwracają uwagę szczególnie osoby uprawiające sport regularnie.

Wśród istotnych elementów konstrukcji wymienić należy wzmocnienia, ulokowane najczęściej w okolicy palców oraz na piętach. Wzmocnienia te są szczególnie pomocne w czasie intensywnych treningów, a także podczas wypraw na łono natury i wycieczek pieszych. Palce oraz pięty to bowiem te miejsca, w których najczęściej dochodzi do pęknięcia materiału.

Ściągacz jest kolejnym istotnym elementem. Najczęściej służy po prostu stabilizacji skarpetek i zabezpieczeniu przed ich samoczynnym ześlizgiwaniem się ze stopy. Skarpetki sportowe są natomiast wyposażone w ściągacz na podbiciu, a niekiedy również w innych miejscach.

W skarpetkach sportowych istotny jest rodzaj zastosowanych szwów. Szczególnie komfortowe mogą być tak zwane szwy płaskie, stosowane w przedniej części skarpetek. Pozytywnie wpływają one na komfort chodzenia i biegania, szczególnie gdy pozostajemy aktywni przez kilka godzin. Redukują ilość potencjalnie powstających otarć i odgnieceń.

Jak jeszcze dobrać skarpetki sportowe? Warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowych poduszek amortyzujących. Są one szczególnie istotne w przypadku osób regularnie biegających, których stopy narażone są na powstawanie odcisków.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.