Interesujesz się grafiką, ilustracją, komunikacją wizualną, rozwojem polskiego designu albo zamierzasz wybrać się na studia o kierunku artystycznym? Wystawa „Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba” w Międzynarodowym Centrum Kultury to coś w sam raz dla ciebie. Od 2 lutego do 7 marca można ją oglądać bezpłatnie.

Opracowanie: Antonina Majewska, zdjęcia: Paweł Mazur 

 

Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba to w krakowskim artystycznym środowisku para ikoniczna – dwie nierozłączne komplementarne osobowości. Wystawa „Grafika we dwoje…” w MCK jest okazją, aby pokazać ich jako artystów, partnerów i małżonków, którzy znaleźli sposób na wspólną codzienność i dzielenie jej z aktywnym udziałem w życiu artystycznym. To opowieść o krakowskim domu artystycznym, będącym pracownią, jak i miejscem międzynarodowych spotkań towarzyskich. To historia realiów pracy twórczej w wymagającej rzeczywistości PRL-u, a przede wszystkim uczucia, które stworzyło fundament do rozwoju niezwykłych talentów. Dzięki uzupełnieniu aranżacji o wielkoformatowe prywatne zdjęcia oraz pamiątki wystawa nabiera osobistego, intymnego charakteru.

 

Sztuka a proza życia

„Trochę na przekór manierze tzw. „white cube”, czyli wieszaniu dzieł sztuki w czystej białej przestrzeni, naszą intencją jest uświadomienie widzom, że każda sztuka ma swój realny i prozaiczny kontekst. Artysta nigdy nie tworzy w próżni. Dlatego zapraszając Jadwigę i Ryszarda Otrębów do naszej galerii, chcieliśmy pokazać ich grafiki poprzez pryzmat ich długiego wspólnego życia – wyborów których dokonywali, traum które przeszli, doświadczanych radości” – wyjaśnia kuratorka wystawy, dr Monika Rydiger

Jadwiga Kaim-Otręba jest artystką, która w centrum swojego zainteresowania stawia człowieka, a jej prace przynoszą uczucie akceptacji życia. Liryka, kobiecość, wrażliwe ukazanie prozaicznej i duchowej sfery codzienności – to elementy, które odnajdziemy w jej malarskich grafikach.

Z kolei profesor Ryszard Otręba to postać, która na trwałe zapisała się w historii polskiej sztuki, artysta uznany i doceniany również na świecie. Jego charakterystyczne ascetyczne i minimalistyczne prace są lekcją kunsztu artystycznego oraz mistrzostwa w technicznym opanowaniu grafiki. Życie zawodowe związał z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie stworzył pionierską Katedrę Komunikacji Wizualnej, dającą podwaliny pod współczesne podejście do designu i sztuki użytkowej.

 

W Galerii MCK prezentowanych jest 50 prac, po 25 stworzonych przez każde z artystów. W zestawie są dzieła uważane za najbardziej znane w ich dorobku, znajdujące się w kolekcjach najważniejszych galerii i muzeów w Polsce i na świecie.

Wystawę „Grafika we dwoje… ” można zwiedzać bezpłatnie od 2 lutego do 7 marca 2021 r.
 w Galerii MCK przy Rynku Głównym 25.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.