Pieniądze nie są ani dobre ani złe. To środek potrzebny do realizacji wielu celów i marzeń. To narzędzie i tylko od nas zależy, jak je wykorzystamy. Zbliża się koniec roku, a to dobry moment na ewaluację i zaplanowanie kolejnego tak, aby zadbać o swoje finanse. Każdy z nas chce mieć wystarczająco dużo pieniędzy na wygodne życie. Jak osiągnąć finansowy sukces?
Wszyscy marzą o tym, aby być bogatym. Niewielu jednak osiąga ten cel. Dzieje się tak dlatego, że wszystko pozostaje w sferze marzeń, wyobrażeń, a nie idzie za tym żaden plan i czyny. Edukacja finansowa powinna być jedną z podstawowych dziedzin wiedzy, jednak tak się nie dzieje. W Polsce co piąty obywatel nie ma żadnych oszczędności, podobna liczba osób po utracie pracy utrzymałaby się zaledwie przez miesiąc.[1] Sytuacja na świecie w ostatnich latach mobilizuje jednak do jakichkolwiek oszczędności, bo w badaniu o 6 procent (z 21 na 15) zmniejszyła się liczba osób deklarujących, że ze względu na niskie dochody nie jest w stanie nic zaoszczędzić. Aż 44 % Polaków musiało także sięgnąć po odłożone pieniądze w ciągu ostatniego półrocza, aby pokryć podstawowe wydatki.
„Kwestia pieniędzy, finansów w Polsce to nadal tematu tabu, nie chcemy o tym mówić, nie mamy wiedzy, wstydzimy się. Jedni tego, że mają tych pieniędzy za mało, drudzy nie chcą się chwalić skąd mają ich dużo. To błąd. Uważam, że każdy z nas powinien zabezpieczyć się finansowo, mieć aktywa na przyszłość, na czarną godzinę, na spełnianie marzeń. Wszyscy tego chcemy, jednak mało kto coś z tym robi. A pieniądze nie spadają z nieba. Nie wystarczy o nich marzyć, trzeba opracować plan, jak je zarabiać i pomnażać. Pamiętajmy, że samo oszczędzanie jest ważne, ale nie jest wystarczające. Powinniśmy nauczyć się odpowiednio inwestować. Tutaj zdecydowanie trzeba się edukować w kwestii zarządzania finansami osobistymi, dopasować rozwiązania do swoich możliwości i stworzyć dobry plan – to podstawa” – mówi Fryderyk Karzełek, mentor, szkoleniowiec, autor książek i Klubu 555.
Pokonanie złych nawyków
Siła nawyku jest kluczowa w naszym codziennym życiu, podobnie jest w przypadku nawyków związanych z pieniędzmi. „Niestety brak jakiejkolwiek wiedzy finansowej jest jednym z głównych problemów, a to przeszkadza Polakom w zarządzaniu domowym budżetem” – mówi Fryderyk Karzełek „Ludzie często nie rozumieją, jak działa system finansowy, nie znają podstawowych zasad oszczędzania, inwestowania czy budowania planu finansowego. Nie wiedzą, gdzie idą ich podatki, w czym je płacą, co oznacza spadek inflacji ale wciąż jej wysoka wartość” – dodaje ekspert. Jakie są inne największe „grzechy” Polaków jeśli chodzi o finanse?
Brak planowania zdecydowanie utrudnia osiągnięcie celu. Ludzie często żyją na bieżąco, nie mając jasno określonych celów finansowych ani strategii ich realizacji. „Dobrze jest każdego miesiąca usiąść, zaplanować od razu oszczędności i przelać je na inne konto, podzielić, to co zostało na kategorie np. dom, rozrywka, rachunki i trzymać się budżetu” – radzi Fryderyk Karzełek
Długi są kolejną przeszkodą na drodze do finansowej wolności – priorytetem powinna być ich spłata, zwłaszcza jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne.
„Długi często wynikają z nadmiernego wydawania, czyli wszechobecnego konsumpcjonizmu. Uważam, że jeśli nie stać na coś, a nie jest to niezbędne do życia (np. nowe meble do salonu), nie powinniśmy tego kupować na kredyt. Lepiej zaoszczędzić gotówkę, chwilę poczekać, ale nie zadłużać się. Trend minimalizmu oraz zakupów z drugiej ręki, pomaga ale nie oszukujmy się, jest to kropla w morzu potrzeb” – zaznacza ekspert.
Bardzo ważnym aspektem w planowaniu finansów, zwłaszcza tych mających nam zapewnić godną przyszłość jest oczywiście inwestowanie. „Samo oszczędzanie to za mało, środki należy jeszcze pomnażać, by nie traciły na wartości leżąc na koncie. Opcji jest wiele i należy wybrać taką, która odpowiada nam i naszym możliwościom lub zwrócić się z tym do profesjonalistów, którzy mają stosowne uprawnienia i kompetencje w tym zakresie” – podsumowuje Fryderyk Karzełek.
[1] Badanie „Budżety domowe Polaków” Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/jak-oszczedzaja-polacy-ile-oszczednosci-maja-wyniki-badania-7416304