Prawidłowa pielęgnacja skóry ma ogromny wpływ na jej kondycję oraz wygląd. Warto stosować się do podstawowych zasad oczyszczania i wdrożyć je do codziennej rutyny. Dzięki temu skutecznie przywrócimy kluczową dla skóry równowagę pH. Czym ona jest i jakie znaczenie w dbaniu o zdrową cerę ma tonik? Przekonajmy się.

tonikCzym jest równowaga pH skóry?

Wskaźnik pH informuje nas o sytuacji kwasowo-zasadowej skóry. Wartości od 0 do 7 mówią o środowisku kwaśnym, z kolei od 7 do 14 o zasadowym. W przypadku naszej cery pożądane jest utrzymanie odczynu lekko kwaśnego, najlepiej na poziomie 5,5. Dzięki temu będzie nam łatwiej zadbać o dobrą kondycję skóry oraz utrzymać ją na długo. Wszystko za sprawą tego, że są to warunki pozwalające chronić przed rozwojem bakterii.

Do czego służy tonik?

Nie każdy z nas posiada w domowej kosmetyczce produkt pozwalający zadbać o odpowiedni poziom pH skóry. W większości przypadków nie wiemy, do czego służy tonik, którego zadaniem jest właśnie przywracanie pożądanego poziomu pH, który zaburzany jest na skutek kosmetyków myjących, a także czynników zewnętrznych. Nie stosując toniku w codziennej pielęgnacji, narażamy skórę na stworzenie środowiska zasadowego, które skutkuje większą produkcją potu oraz powstawaniem niedoskonałości, bądź zbyt kwaśnego, co z kolei prowadzi do wysuszania, zwiększenia wrażliwości oraz może doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień. Tymczasem jeden produkt, czyli tonik pozwoli nam temu zapobiec.

Stosowanie toniku w codziennej pielęgnacji

Aby kosmetyk dobrze spełniał swoją rolę, trzeba wiedzieć, jak używać toniku do twarzy. Produkt ten może być stosowany zarówno rano, jak i wieczorem. Jeśli wybieramy się na siłownię czy planujemy inną formę aktywności, warto też zabrać tonik ze sobą i zastosować po treningu. Zanim przystąpimy do jego aplikacji, skóra powinna zostać oczyszczona. Należy zmyć dokładnie makijaż. Jeśli go nie mamy, to i tak warto przemyć twarz, ponieważ na jej powierzchni osadza się kurz oraz brud. Na tak przygotowaną skórę możemy zacząć aplikować tonik. Najprostszym sposobem jest nasączenie niewielką ilością produktu wacika kosmetycznego. Następnie przy jego pomocy precyzyjnie przemywamy skórę, starając się, aby zrobić to dokładnie. Uważajmy jedynie, aby płyn nie dostał się do oczu ani ust. Można również zakupić kosmetyk w formie sprayu. Wtedy bez użycia dodatkowych akcesoriów spryskujemy mgiełką twarz. Ważne, aby tonik aplikować po umyciu skóry żelem czy innym produktem, ale przed nałożeniem kremu lub serum. Wszystko ze względu na to, że jest to doskonały produkt przygotowujący cerę do dalszej pielęgnacji oraz zwiększający jej skuteczność.

Jak wybrać odpowiedni tonik?

Do wyboru oczywiście mamy wiele rodzajów toników. Zanim kupimy konkretny produkt, warto dostosować go do potrzeb naszej cery. W ofercie AVON znajdziemy toniki do cery suchej, wrażliwej, tłustej czy toniki o właściwościach złuszczających. Produkty do cery suchej powinny zawierać allantoinę, pantenol lub kwas hialuronowy, które zadbają nie tylko o tonizację, ale także nawilżenie. Z kolei w przypadku cery problematycznej szukajmy toników z kwasem salicylowym, zieloną glinką bądź cynkiem. Pamiętajmy, że dobry tonik do twarzy powinien posiadać krótki i przejrzysty skład oparty na naturalnych składnikach. Unikajmy produktów z dodatkiem alkoholu oraz barwnikami, które będą podrażniać skórę. Warto też zwrócić uwagę na współczynnik pH toniku. Aby kosmetyk był skuteczny, wartość ta powinna wynosić między 3 a 4.

Materiał partnera

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.