Nie da się rozmawiać o seksie bez poruszenia kwestii, czy rozmiar penisa ma znaczenie. Wyjaśnijmy to sobie raz na zawsze.

Tekst: Jamie Stewart (Melbourne, Australia)

rozmiar ma znaczenie

 

Rozmiar penisa to jedna z kwestii dyskutowanych przynajmniej tak samo często, jak kwestia pierwszeństwa jajka i kury. Dla jednych rozmiar ma znaczenie, dla innych nie ma i jest ku temu wiele powodów. Dla mężczyzn to temat drażliwy, bowiem bywa źródłem niepokoju i obawy, iż ewentualne zaszeregowanie względem innych samców wypadłoby w ich przypadku mało korzystnie.

Jak sobie to wyobrażamy?

W badaniu przeprowadzonym w roku 2016 przez brytyjską agencję Health Bridge Limited zapytano partycypantów, jaka jest ich zdaniem przeciętna długość penisa. O swoich wyobrażeniach na ten temat ankieterom opowiedziały tysiące kobiet i mężczyzn z różnych krajów europejskich oraz amerykańskich. Okazało się, iż „największe” wyobrażenia co do rozmiaru penisa mają mieszkańcy Polski. Zdaniem Polaków przeciętny penis w wzwodzie osiąga 15,7 centymetra. Inne kraje, w których do tematu podchodzi się równie optymistycznie to między innymi: Austria (15,6 cm), Włochy (15,3 cm), Niemcy (14,8 cm) oraz USA (14,3 cm).

Jak jest naprawdę?

Osoby, które wzięły udział w ankiecie Health Bridge Limited, przeszacowały średni rozmiar penisa o około 2 centymetry. Najbliżej prawdy byli Brytyjczycy, typując 12,4 centymetra, bowiem rzeczywista długość (według tego, co udało się ustalić naukowcom) to 13,2 centymetra.

Nasza bujna wyobraźnia w tej kwestii to jeden z powodów, jaki sprawia, iż dla mężczyzn rozmiar to temat drażliwy. Okazuje się, że mamy tendencję do przeszacowywania rozmiarów, jaka, zdawać by się mogło, cechuje jedynie wędkarzy.

W szeregu dwudziestu badań przeprowadzonym przez Instytut Psychiatrii, Psychologii i Neurologii King’s College w Londynie przeanalizowano dane zebrane od 15 500 mężczyzn. Ustalono, iż przeciętny członek nie będący w wzwodzie mierzy 9,1 centymetra.

Interesujące jest to, czemu psychologowie zdecydowali się rozpocząć ten projekt badawczy. Impulsem były sygnały od terapeutów pracujących z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne zwane cielesnymi zaburzeniami dysformicznymi, czyli takimi, których dręczą ciągłe obawy o to, iż ich ciało wygląda nieestetycznie. Naukowcy potrzebowali twardych danych, aby pracować z pacjentami cierpiących na kompleksy z powodu subiektywnie postrzeganego niewielkiego rozmiaru penisa. Piętnaście centymetrów, o jakich słyszymy czasami w mediach, nie jest nawet zbliżone do faktycznego rozmiaru przeciętnego męskiego przyrodzenia i to każdy facet powinien wiedzieć.

Czy rozmiar ma znaczenie?

Skoro rozmawiamy tu o seksie, to pytanie musiało się w końcu pojawić. Ankieterzy ze wspomnianej wyżej Health Bridge Limited zapytali kobiety, jakie znaczenie ma dla nich rozmiar penisa ich partnera. Do wyboru dali odpowiedzi:

  1. Bardzo duże
  2. Ma pewne znaczenie.
  3. Nie ma znaczenia.

67,4% respondentek wybrało opcję numer dwa. 21,4% pań zadeklarowało, iż rozmiar nie ma żadnego znaczenia, zaś reszta uznała, że ma – partner powinien mieć dużego penisa.

Inne badania na ten temat przeprowadzono w 2015 roku na Uniwersytecie Kalifornii w USA, a raport z nich spoczywa w archiwum „PMC US National Library of Medicines & Health”. Wzięły w nim udział aktywne seksualnie kobiety w wieku od 18 do 65 lat. 27% z nich zadeklarowało, iż zdarzyło im się zakończyć relację z mężczyzną między innymi dlatego, że rozmiar jego penisa nie odpowiadał ich oczekiwaniom.

Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednym interesującym badaniu na ten temat, jakie przeprowadzono w Szkocji na próbie 323 kobiet. Zdecydowana większość badanych uznała, iż rozmiar penisa nie miał żadnego wpływu na to, czy podczas zbliżenia seksualnego były w stanie osiągnąć orgazm. Zatem psychologia psychologią, ale technicznie rzecz biorąc „mali” mogą zdziałać dokładnie tyle samo co „duzi”.

Jak o tym rozmawiać?

Bez względu na fakty i preferencje, dla wielu mężczyzn temat rozmiaru jest wciąż trudny. Spójrzcie na to z ich strony – wiedzą, że dla niektórych z was może to być istotne i akurat w tej sprawie nie mogą nic zrobić. Nie pójdą z tym problemem na siłownię i jeśli mają trochę oleju w głowie, to rozumieją, iż każdy pozornie obiecujący mail, jaki znaleźli na ten temat w swoim spamie, jest tak samo wiarygodny jak choćby list od nigeryjskiego prawnika obiecujący miliardowy spadek po nieznanym krewnym. Współczesna nauka mówi jasno – nie ma skutecznej i bezpieczniej metody na powiększenie penisa.

Jeśli podejrzewasz, że twój partner nie czuje się komfortowo z tą częścią swojego ciała, jest wiele sposobów, by mu pomóc. Być może wydaje ci się, że to oczywiste i nie ma potrzeby tego mówić, ale zwerbalizowanie takiej informacji na pewno nie zaszkodzi:

– przypomnij mu, że to nie rozmiar, ale sposób wykorzystania jest istotny w seksie;

– wyjaśnij, iż satysfakcja płynąca z seksu nie powstaje wyłącznie w wyniku fizycznego zbliżenia, a intymności, okazywania uczuć, wspólnej bliskości;

– wypunktuj, że o tym, jak oceniamy zbliżenia intymne, decyduje wiele indywidualnych czynników, również to, co partnerzy robią przed i po seksie;

– daj mu do zrozumienia, że kochasz go całego, od czubka głowy do stóp.

 

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.