Wokół tematu cukru krąży wiele mitów. Rezygnujemy z niego w trosce o własne zdrowie i wygląd. Czy to naprawdę niezbędne, aby prowadzić zdrowy tryb życia? A może wystarczy kierować się zasadą „złotego środka” i spożywać cukier z umiarem?
Związek Producentów Cukru w Polsce jako cel wyznaczył sobie edukację Polaków w temacie żywienia, realizując kampanię „Uczymy, jak słodzić”. To dzięki niej poznajemy pięć zasad rozsądnego spożywania cukru, wśród których są między innymi proporcje, dawkowanie, umiar i świadomy wybór.
- Najważniejsze są proporcje
Cukry, czyli węglowodany to najważniejsze źródło energii. To nie one nam szkodzą, a ich ilość. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), spożywany cukier może stanowić do 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Uogólniając, mężczyźni mogą spożyć 9 łyżeczek w swojej codziennej diecie, kobiety 5, a dzieci i osoby starsze – 3 łyżeczki.
- Dobrze jest dawkować
Gwałtowne spadki i wzrosty glukozy we krwi, przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu – chociażby utrudniają koncentrację. Dlatego najlepsze, co możemy zrobić dla naszych organizmów, to regularne dostarczanie małych porcji cukru. Popularny „cheat day”, może spowodować więcej szkód niż korzyści. Najlepiej codziennie kontrolować dietę i świadomie cieszyć się z każdego kęsa.
- Słodkie świetnie smakuje
Nie oszukujmy się, wszyscy kochamy ciasta, babeczki, tarty. I nie ma w tym nic złego. Łakocie w naturalny sposób uwalniają serotoninę, czyli hormon szczęścia. Jeden mały kawałek ciasta nie zaszkodzi naszym sylwetkom, a zaspokoi potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego.
- Czytaj etykiety
Tam znajdziemy wszystkie informacje, których potrzebujemy, aby prowadzić świadomą dietę. Lepiej wybierać produkty z dodatkiem cukru, niżeli z całym wachlarzem sztucznych słodzików. Niestety, znajdują się one w wielu gotowych produktach dostępnych w supermarkecie, które są reklamowane jako uzupełnienie zdrowej diety (na przykład w napojach izotonicznych). Dlatego w ramach możliwości, najlepiej przygotowywać je w domu. Do stworzenia własnego napoju wystarczą 2-3 płaskie łyżeczki cukru, 500 ml wody, sok z cytryny i szczypta soli. Następnie należy wszystko wymieszać i gotowe!
- Umiar jako słowo klucz
Jeżeli zachowamy balans i zdrowy rozsądek, cukier nie musi spowodować szkód w naszych organizmach. Spożyty przed wysiłkiem intelektualnym lub fizycznym to zastrzyk kalorii, który doda energii. W połączeniu z błonnikiem, nasyci na wiele godzin. Oczywiście należy pamiętać, że powyższe rady sprawdzają się u osób zdrowych. „Cukier w naszym organizmie jest szybko trawiony, więc spożywanie umiarkowanych ilości, nam nie zaszkodzi. Jednak to od ciebie zależy, czy zjesz jednego batonika, czy pięć” – wyjaśnia Agnieszka Piskała, ekspertka akcji edukacyjnej „Uczymy, jak słodzić”.