Czy powinnaś zrobić pierwszy krok?

Na portalach randkowych kobiety zwykle czekają na pierwszy krok ze strony mężczyzn. Okazuje się, że to błąd.

Tekst: Iza Kołodziej

Zakorzeniony w nas schemat kulturowy sprawia, że w kontaktach towarzyskich częściej oczekujemy inicjatywy ze strony mężczyzn, niż czynimy pierwszy krok. Mamy przekonanie, iż nasza inicjatywa może zostać źle odebrana, postawić nas w niewłaściwym świetle bądź narazić na śmieszność. Przekłada się to na nasze zachowania w sieci.

Ze statystyk amerykańskiego portalu randkowego OkCupid wynika, iż mężczyźni są dużo bardziej aktywni w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich od kobiet. Przeciętny użytkownik portalu wysyła wiadomości inicjujące kontakt do 14 osób, zaś kobieta zaledwie do 4. I to kobiety najwięcej na tym tracą.

Czekasz? Spotkasz brzydala

Z danych portalu wynika, że wszyscy użytkownicy mają tendencję do nawiązywania kontaktów z osobami bardziej atrakcyjnymi fizycznie od siebie, jednak mężczyźni są w tej materii dużo bardziej śmiali od kobiet. Co to oznacza w praktyce?

Jeśli kobieta czeka na kontakt ze strony mężczyzn, to prędzej czy później się go doczeka, ale napiszą do niej głównie panowie mniej atrakcyjni od niej. Jeśli natomiast sama nawiąże kontakt, ma większą szansę na spotkanie z kimś „ze swojej ligi”.

Ty wybierasz, ty wygrywasz

Co więcej, mężczyźni korzystający z portali randkowych są bardziej skłonni odpowiadać na wiadomości niż kobiety. Robią to aż 2,5 razy częściej od użytkowniczek takich stron i aplikacji. Panie są dużo bardziej wybredne, starannie selekcjonują, komu chcą odpowiedzieć. Inicjując kontakt niewiele ryzykujesz.

Kobiety korzystające z portali randkowych mają też większe od mężczyzn szanse na nawiązanie rozmowy, która doprowadzi do spotkania. Ich umiejętności komunikacyjne pozwalają poprowadzić rozmowę tak, by skutecznie zainteresować sobą rozmówcę. Rzadziej zdarzają im się wpadki niweczące szansę na nawiązanie relacji.

Weź kontakt w swoje ręce

Oczekiwanie na to, że na portalu randkowym zainteresuje się tobą właściwy mężczyzna daje dużo mniejszą szansę na nawiązanie satysfakcjonującego kontaktu niż wykazanie sie inicjatywą i napisanie do kilku wybranych kandydatów. Do dzieła!

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.