Mimo że trądzik kojarzy się z wiekiem nastoletnim, może dokuczać również osobom dorosłym. Trzeba go leczyć pod kontrolą dermatologa, ale na pewno w walce z nim nieoceniona jest też właściwa pielęgnacja cery trądzikowej. W dużym stopniu to właśnie ona przyczynia się do uzyskania pozytywnych efektów terapii.
Trądzik pospolity jest chorobą przewlekłą, a leczenie to długotrwały i żmudny proces, który wymaga cierpliwości, wiedzy i dobrej jakości specjalistycznych kosmetyków, których zadaniem jest pielęgnacja cery trądzikowej – jak np. krem nawilżający do cery trądzikowej. Jedynie długofalowe działanie może przynieść oczekiwane rezultaty.
Warto też pozostawać pod opieką dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie, podpowie, jak i czym pielęgnować podrażnioną skórę, a czego najlepiej unikać. Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych wskazówek na temat cery trądzikowej.
Odpowiednia pielęgnacja a trądzik pospolity
Przestrzeganie zasad pielęgnacji skóry jest podstawą w leczeniu trądziku i pomaga w walce z zaskórnikami, nieestetycznymi wykwitami i torbielami ropnymi w okolicach łojotokowych. Należy pamiętać o wszystkich jej etapach i wykonywać je cierpliwie krok po kroku, a także zainwestować w skuteczne i wysokiej jakości preparaty kosmetyczne. Nawet dobry krem nawilżający do cery trądzikowej niewiele pomoże, jeśli nie będziemy systematyczni.
Najważniejsza w walce z cerą trądzikową jest zatem regularność, dlatego trzeba codziennie i starannie wykonywać wszystkie etapy pielęgnacji skóry krok po kroku, a nasza cierpliwość w końcu zostanie nagrodzona.
Pielęgnacja krok po kroku
Oczyszczanie. Skóra twarzy codziennie potrzebuje oczyszczenia z kurzu, brudu i resztek makijażu. Należy jednak wykonywać ten etap z wyczuciem, aby jej nadmiernie nie przesuszyć i nie narazić na dodatkowe podrażnienia. Wystarczy umyć twarz, szyję i dekolt rano i wieczorem odpowiednim mleczkiem, pianką lub żelem – mydło nie jest odpowiednie, gdyż wysusza skórę i sprzyja rozwojowi bakterii.
Złuszczanie. Zanim nałożymy krem nawilżający do cery trądzikowej, warto – chociaż raz w tygodniu – wykonać peeling, aby złuszczyć martwy naskórek i usunąć zaskórniki. W ten sposób ujścia gruczołów łojowych odblokują się, oczyszczając cerę z zanieczyszczeń. Można go wykonać, jeśli nie występują zmiany ropne.
Tonizacja. Kolejny etap pielęgnacji cery trądzikowej to tonizacja, gdyż przywróci ona skórze naturalny odczyn pH i zmniejszy wydzielanie sebum.
Krem nawilżający do cery trądzikowej. Po umyciu twarzy należy ją lekko osuszyć i delikatnie posmarować kremem nawilżającym, np. Vichy Normaderm. Pierwsze efekty widoczne są już po 7 dniach stosowania na skórze skłonnej do zmian trądzikowych. Kosmetyk ten również oczyszcza i pielęgnuje, a także działa jak delikatny makijaż. Skutecznie walczy z różnymi niedoskonałościami, m.in. wypryskami, rozszerzonymi porami czy nieestetycznymi śladami po trądziku.
Dobór odpowiednich kosmetyków
Dobór stosowanych kosmetyków, w tym m.in. preparatów przeciwtrądzikowych, ma ogromne znaczenie. Podstawą jest krem nawilżający do cery trądzikowej, np. Vichy Normaderm, Iwostin Purritin Rehydrin itd. Są one łatwo przyswajalne, działają regenerująco i nawilżająco, łagodzą i leczą stany zapalne i mają za zadanie chronić skórę.
Zalecane są m.in. mleczko lub żel antybakteryjny do mycia twarzy, tonik antybakteryjny, krem na dzień o działaniu antybakteryjnym, latem także krem z filtrem UVA/UVB, antybakteryjne kosmetyki do makijażu, krem na noc, krem pod oczy. Wskazane są też maseczki i raz w tygodniu peeling, aby jak najlepiej oczyścić skórę, sera i booster dla odżywienia i nawilżenia.
Warto też wiedzieć, jakich preparatów unikać. Kremy perfumowane mogą przynieść odwrotny skutek, czyli podrażnić wrażliwą skórę. Lepiej też zmienić kosmetyki do makijażu (jak pudry brązujące, mocne podkłady itd.) na krem nawilżający do cery trądzikowej o dodatkowych właściwościach matujących różne niedoskonałości. Nie pogorszą one stanu skóry, lecz wspomogą leczenie zmian trądzikowych.
Nie tylko właściwa pielęgnacja…
Pomocne będzie także wzbogacenie diety o świeże warzywa i owoce, wodę mineralną oraz przetwory mleczne. Wskazana jest też suplementacja witamin A, B, D i cynku oraz aktywność fizyczna.
Sport sprzyja utrzymaniu zdrowej skóry i ogólnej kondycji, ale po treningu koniecznie trzeba się wykąpać i umyć twarz, aby nie zaostrzyć złego stanu cery. Unikać z kolei powinno się alkoholu, papierosów, kawy i mocnej herbaty, przetworzonej żywności ubogiej w składniki odżywcze, cukru itd.