Chleb chlebowi nierówny. Jeśli lubisz pieczywo, staraj się sięgać po to najlepszej jakości. Kiedy je jeść? Po jakie sięgać? I dlaczego chleb żytni lubi się z awokado? Przeczytaj rady eksperta.

„Na rynku dostępne są dwa rodzaje mąki żytniej: tzw. mąka żytnia jasna typ 720 i mąka żytnia razowa typ 2000. Pierwsza z nich powstaje z całkowicie przemielonych ziaren, odsiewa się z niej także otręby, dlatego ma niską zawartość błonnika. Z takiej mąki powstaje jaśniejszy chleb, który jest lżej strawny od chleba z mąki żytniej razowej” – wyjaśnia Lucyna Michalak-Klimczak, dietetyk czuwająca nad przygotowaniem specjałów w Pochlebnej. Sercem tego wyjątkowego miejsca na mapie Wrocławia jest piekarnia oferująca m.in. wypieki z mąki żytniej, w tym chleb nagrodzony certyfikatem Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.Uznanie specjalistów z branży spożywczej zdobył Chleb żytni 100% z udziałem mąki żytniej 2000 53% ze słonecznikiem i czarnuszką.

Dla kogo wskazany, komu zabraniany? 

„W przypadku mąki żytniej typ 2000 mamy do czynienia z jednym przemiałem ziarna, a otręby nie są odsiewane, stąd wszystkie składniki zawarte w zbożu pozostają w mące. Taka mąka jest pełna wartości odżywczych i błonnika, a wypiekany z niej chleb jest zalecany zwłaszcza osobom z nadwagą, otyłością oraz chorym na cukrzycę. Po taki wypiek nie powinny natomiast osoby z wrzodami żołądka, konsumenci po resekcji jelit, czy chorzy na zapalenie trzustki. Nie jest on polecany osobom uskarżającym się na ogólne problemy z układem pokarmowym, w takie sytuacji zalecana jest bowiem dieta niskoresztkowa (uboga w błonnik)” – dopowiada Lucyna Michalak-Klimczak.

Na zakwasie

Dietetyk zwraca przy tym uwagę, że najlepiej jest, gdy chleb z mąki żytniej razowej powstaje na zakwasie. Jak podkreśla, bakterie kwasu mlekowego oraz dzikie drożdże obecne w chlebie zakwasowym ułatwiają proces trawienia chleba żytniego.  „Pieczywo żytnie (podobnie jak i pszenne) jest odpowiednie do komponowania kanapek, grzanek, czy tostów. Ważne jest jednak, aby spożywać taki chleb z tłuszczem (masłem, pastą, oliwą lub awokado), dzięki czemu nie drażni ścian żołądka ani jelit” – dodaje dietetyk.

W tym kontekście warto zadbać, aby między posiłkami przygotowanymi w oparciu o żytnie pieczywo razowe zachować odpowiednią przerwę. Potrzeba około 3-4 godzin, aby pokarm się strawił. Kolację powinniśmy spożywać nie później niż 2 godziny przed snem. A co wówczas zjeść? Choćby lekką zupę na bazie warzyw sezonowych z grzankami z chleba żytniego.

Krem z pieczonego kalafiora z grzankami z chleba żytniego z czarnuszką

Składniki kremu:

  • 1 młody kalafior
  • 500 ml wywaru warzywnego
  • 100 ml napoju kokosowego (min. 80 proc. kokosu)
  • sól, pieprz

Dodatkowo:

  • czarnuszka
  • chleb żytni 100% z udziałem mąki żytniej 2000 53% ze słonecznikiem i czarnuszką 

Przygotowanie:

Kalafior gotujemy w wywarze warzywnym, następnie dodajmy mleko kokosowe i wszystko blendujemy, a następnie doprawiamy solą i pieprzem.
Chleb żytni z udziałem 53% mąki żytniej razowej ze słonecznikiem i czarnuszką podgrzewamy w opiekaczu na grzanki, po czym układamy kromkę na kremie i posypujemy czarnuszką.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.