Biżuteria od wieków towarzyszy człowiekowi, podkreśla strój, pozycję społeczną, a nawet osobowość. Jedak fakt, że ktoś nosi dany rodzaj biżuterii, określony model konkretnego rodzaju kolczyków czy naszyjników, nie oznacza, że ma określone cechy. Może jednak używać biżuterii, by wyrażać siebie. Jak robić to z głową i klasą? Sprawdź!

biżuteria - jak ją dobrać do charakteru?

Biżuteria – symbolika – osobowość

Warto podkreślić, że biżuteria jest wyłącznie narzędziem do wyrażania swojej osobowości, podkreślania cech charakteru, upodobań estetycznych. Nie definiuje człowieka, może jednak służyć samoekspresji. Warto o tym pamiętać i dostrzegać, że znacznie konkretnych rodzajów biżuterii i modeli ma przede wszystkim wymiar symboliczny.

Wielu rodzajom biżuterii, kształtom czy wybieranym materiałom, z których jest tworzona, przydaje się określone cechy, które przez wieki utrwaliły się kulturowo. To oczywiście nie oznacza, że osoba ekstrawagancka nie może tych tradycyjnych znaczeń złamać i tworzyć nowe. Biżuteria na to pozwala, bo wyjątkowo wdzięcznie poddaje się wszelkim zabiegom tego typu!

Wielkość biżuterii a cechy charakteru

Wielkość biżuterii wywołuje określone wrażenia estetyczne. Na przykład duże kolczyki koła są na tyle okazałe, że mocno przyciągają uwagę otoczenia. Podobnie jest z naszyjnikami na łańcuszkach o wyjątkowo grubych ogniwach czy sporych bransoletach. Osoba, która ma bardzo ekstrawertyczne usposobienie, jest przebojowa, lubi zwracać na siebie uwagę lub po prostu nie ma nic przeciwko takiej uwadze, podkreśli swoją osobowość, wybierając taką właśnie biżuterię.

Z kolei osoby spokojne, ciche, pewne siebie, z pewnością zwrócą uwagę na subtelną, niewielką biżuterię. Takie dodatki przyciągają wzrok oryginalnością wzoru czy tworzywa. By dostrzec ich piękno, należy uważniej się im przyjrzeć.

Są to oczywiście kwestie utrwalone kulturowo, więc osoby o oryginalnym usposobieniu, lubiące przełamywać normy i schematy mogą całkowicie odwrócić znaczenie przydawane wielkości biżuterii. Wisiorki, naszyjniki, pierścionki mają przede wszystkim podobać się osobie, która nosi takie ozdoby.

Materiał, z którego wykonano biżuterię

Złoto i srebro są uznawane od tysięcy lat za szlachetne kruszce. Wykonana z nich biżuteria może podkreślać przywiązanie osoby, która ją nosi, do tradycji, ale także wyrażać jej estetyczne upodobania czy sentymentalne przywiązanie do rodzinnych pamiątek.

Srebro i złoto pozostają jednak klasycznymi materiałami, z których wykonuje się biżuterię. Te ozdoby są więc często wybierane przez osoby, które chcą podkreślić w widoczny sposób swoje przywiązanie do klasyki.

Warto jednak zaznaczyć, że złoto niejeden ma kolor. Może być białe lub różowe i kojarzyć się ze względu na swoją barwę z oryginalnością, subtelnością czy otwartością na nowości i niezwykłe doświadczenia.

Kwestia kamieni ozdobnych, czy to naturalnych, czy syntetycznych, szlachetnych, pół-szlachetnych czy też bardziej pospolitych, jest kwestią najbardziej otwartą. Każdy może nadawać znaczenie osobiste brylantom, kolorowym cyrkoniom czy kamieniom naturalnym według własnego uznania!

Noszenie biżuterii ma sprawiać radość, podkreślać urodę, pomagać w wyrażaniu siebie. Nigdy jednak nie powinno ograniczać swobody wyrazu danej osoby. Warto eksperymentować z wyrażaniem siebie poprzez ozdoby ciała, mając w pamięci tradycję, ale nie zapominając o własnych preferencjach i upodobaniach.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.