Fotele do strzyżenia, stanowiska do mycia głowy, suszarki, a także duże lustra i meble fryzjerskie to najdroższe elementy wyposażenia salonu. Po ich zakupie właścicielowi salonu zostaje często niewielka kwota na dekoracje i rozwiązania, które podnoszą funkcjonalność pomieszczenia. Co zrobić, by zaoszczędzić na adaptacji lokalu na salon fryzjerski bez obniżania funkcjonalności wnętrza?
Rezygnacja ze stawiania klasycznych ścian działowych
Ścianki działowe z bloczków lub karton-gipsu umożliwiają wydzielenie różnych pomieszczeń w salonie fryzjerskim, jednak nie wszędzie trzeba korzystać z takiego rozwiązania. Klasyczna ścianka przyda się do wydzielenia zaplecza socjalnego z toaletą, natomiast w części przeznaczonej dla klientów z powodzeniem można zastosować inne rozwiązania. Z plexi na wymiar można stworzyć praktyczne półścianki, które pozwolą rozdzielić stanowiska fryzjerskie, czy też recepcję, przy której klienci zapisują się na wizytę i płacą za wykonaną usługę. Przezroczyste plexi łatwo przycina się na dowolny rozmiar, a jego utrzymanie w czystości nie sprawia żadnych trudności. Ponadto bezbarwne tworzywo nie powoduje optycznego pomniejszenia przestrzeni. Płyty zamówione na https://plytyplastikowe.pl/ sprawdzają się zatem w niewielkich lokalach, które adaptuje się na salony fryzjerskie.
Meble fryzjerskie z drugiej ręki
Fotel fryzjerski lub komplet mebli z lustrem z powodzeniem można odkupić od innego fryzjera. Używane meble do salonu nie muszą prezentować się nieestetycznie i niemodnie. W sieci można natrafić na oferty sprzedaży wyposażenia salonu, który nie utrzymał się na rynku z powodu konkurencji lub zamyka się z powodu przeprowadzki właściciela. Meble używane przez 2-3 lata z powodzeniem mogą służyć co najmniej drugie tyle bez konieczności ich wymiany na nowe. Dzięki temu można zaoszczędzić na aranżacji wnętrza i zaadaptować lokal na salon fryzjerski bez zaciągania kosztownego kredytu. Meble fryzjerskie z drugiej ręki w razie potrzeby można odnowić tak samo, jak odnawia się zwykłe meble.
Stworzenie minimalistycznej, nowoczesnej aranżacji
Aby ograniczyć koszty związane z adaptacją i wykończeniem salonu fryzjerskiego, warto zdecydować się na stworzenie aranżacji w stylu minimalistycznym. Dominuje w nim prostota, dlatego bez trudu znajdzie się meble i wyposażenie fryzjerskie w korzystnej cenie. Minimalistyczny styl wiąże się z rezygnacją z nadmiaru dodatków, dlatego zakup dekoracji to niewielki wydatek. Wystarczy zdecydować się na jedną dekoracyjną lampę, figurkę, wazon z kwiatami lub inny detal, by nadać wnętrzu więcej przytulności bez zagracania przestrzeni zbędnymi przedmiotami. Minimalistyczny salon fryzjerski dobrze wygląda w jasnych barwach, dlatego wykończenie ścian również nie wymaga dużych nakładów finansowych – wystarczy pomalować je na biało zmywalną farbą.
Przejęcie lokalu po innym salonie fryzjerskim
Prostym sposobem na adaptację lokalu usługowego na salon fryzjerski bez ponoszenia dużych wydatków jest przejęcie lokalu, który do tej pory służyć do prowadzenia działalności o tym samym profilu. Jeśli nowy właściciel decyduje się na odkupienie salonu, nie musi wiele w nim zmieniać. Może nadal korzystać z tych samych mebli, foteli, bądź myjek, a także z lady, luster i wszelkich dodatków, które pozostawił po sobie dotychczasowy właściciel. W takim przypadku wystarczy lekkie odświeżenie koloru ścian i ustawienie nowych dekoracji, by salon zmienił swoje oblicze. Równie dobrze można początkowo odstąpić od jakichkolwiek zmian i zdecydować się na pozostawienie salonu takim, jakim jest, do czasu aż zgromadzi się odpowiednie środki na remont.